ambliopia

17-01-2011
corinusa21
Nu este medic/terapeut
corinusa21
as dori sa stiu daca se poate face o operatie la adulti pentru aceasta boala
3 comentarii
0
18-01-2011, ora 20:13
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Este vorba despre o ambliopie dobandita in copilarie ca urmare a unui viciu de refractie necorectat? Daca da, nu dispunem de un tratament care sa rezolve aceasta ambliopie la varsta adulta, ea se poate trata la copii, rezultate foarte bune se obtin pana la varsta de 9 ani-12 ani; numai bine
0
14-09-2012, ora 07:47
DenisaLavnia
Nu este medic/terapeut
DenisaLavnia
Buna ziua,
Am 24 de ani iar de la varsta de 3 ani am fost diagnisticata cu strabism, in prezent am hipermetropie. Mentionez ca prezint si ambliopie. Ochiul drept are in prezent o dipotrie de +2, 25 (la consultul pt dipotrii nici cu o dipotrie de +4 nu sesizam nicio imbunatatire pentru ochiul drept insa ochiul stang fiind sanatos, nu avea nevoie de o dipotrie mare, am in prezent la acesta +0, 75). Stiu ca ampliopia nu se mai poate trata (operatie, exercitii), insa as dori sa stiu daca mai pot face ceva in privinta deplasarii ochiului (se deplaseaza usor in exterior). Daca exista exercitii strict pentru aceasta problema?
0
01-04-2013, ora 16:51
Peles
Nu este medic/terapeut
Peles
Buna ziua,

ambliopia nu se rezolva prin operatie. Deoarece ochiul are structura buna iar problema este in cortex,
la prelucrarea informatiei trimisa de retina.

Azi exista o terapie pentru imbunatatirea vederii la persoane peste 9 ani si care sufera de ambliopie.
Incercati Neurovision.

O seara buna.
Adaugă un comentariu / răspuns