160 cm inaltime la 16 ani

11-01-2016
reimbow
Nu este medic/terapeut
reimbow
Salutare tuturor. Sunt baiat, am 16 ani si am doar 160 cm in analtime, Am ramas la inaltimea asta de la 13-14 ani, poate chear mai devreme. Acuma sunt in clasa a 11-a si sunt cel mai mic din clasa si ca inaltime si ca varsta, imi amintesc ca in primul an de liceu unii colegi erau mai mici decat mine, dar m-au intrecut de mult. Vara trecuta faceam chear si 40km pe zi cu bicicleta dar nu am crescut nici macar un cm in plus. Ce as putea sa fac? Parintii mei sunt mama: 157 si tata 168. Este posibil sa nu mai cresc?
2 comentarii
0
15-01-2016, ora 20:53
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Daca zona de crestere osoasa este osificata(radiografie de genunchi) cresterea taliei este terminata.Genetic talia definitiva este argumentata.
0
16-01-2016, ora 13:35
reimbow
Nu este medic/terapeut
reimbow
Mai am un frate mai mare ca mine cu 1 an si are 1.69, de ca e a putut sa ajunga la inaltimea asta? Poate ar trebui sa merg un medic?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •