administrare colargol la copil

25-05-2009
Miruna50
Nu este medic/terapeut
Miruna50
Copilului de o luna si o saptamana i s-a rec administrarea de colargol pentru respiratie ingreunata desi nu are secretii nazale abundente..Parerile vad ca sunt impartite...Unii spun ca acest preparat contine o substanta mult prea nociva..
7 comentarii
0
05-06-2009, ora 11:10
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buan ziua, asa este, la nou nascut nu prea se da colargol dar sunt atatea solutii cu apa de mare sterilizata, gen Sterimar, Humex apa de mare, Tonimer, pe care le puteti folosi pentru dezobstructia nazala, mai ales inainte de supt, pentru ca sa poata si respira in timp ce suge.

Colargolul o sa-l puteti folosi cand copilul va mai creste, in rinitele seroase si in adenoiditele bacteriene, fiind un excelent dezinfectant nazo-faringian, maxim 5 zile, el avand potential iritant pe mucoasa nazala.

Cu bine
0
09-06-2009, ora 00:24
Miruna50
Nu este medic/terapeut
Miruna50
Multumesc mult..Intre timp au apelat la Sterimar..Va doresc multa sanatate si multumiri pentru raspuns..
0
12-07-2014, ora 10:15
Anadora
Nu este medic/terapeut
Anadora
Buna ziua! Baietelul meu, in varsta de 5 ani si jumatate, a fost diagnosticat cu otita seroasa bilaterala. Am facut testul de auz, care nu a iesit foarte bine si i s-a prescris Avamys, Nurofen, Xyzal, Azitrox si curatarea nasului cu Humex. Dupa acest tratament a inceput sa auda mai bine, mi-a spus chiar ca simte ca i s-a desfundat o ureche, cealalta cadand foarte putin. Am continuat cu Sinupret, prescris deasemenea, dupa care am refacut testul. Intre timp baietelul a mai racit (gradinita) si, avand mucozitati, afectiunea lui a revenit, dar nu in acelasi stadiu. Testul de auz a fost putin mai bun decat primul. Am primit o alta reteta, pe care am administrat-o, cu Acc nazal si Nurofen, cand diagnosticul era: disfunctie tubara bilaterala. Pentru ca acuza usturime in gura si cand ii dadeam Nurofenul, dupa cinci zile am intrerupt administrarea Acc-ului. Ulterior, la recomandarea medicului, am reluat tratamentul cu Sinupret, Xyzal si Avamys, dar nu e o mare ameliorare. Precizez ca nu il doare nimic in regiunea urechilor. Ni s-a recomandat, la ultima incercare de tratament, operatia de scoatere a polipilor, desi pana la ultimul control, doamna doctor a spus ca nu are polipi. Ce putem face sa nu ajungem la operatie? Ar fi indicat Colargol-ul? Multumesc!
0
12-07-2014, ora 17:19
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Rinofaringitele(8-9 din 10 de etiologie virala)se insotesc in mod secundar si de afectarea urechii medi(otita seroasa) care se vindaca odata cu remisiunea afectiunii de baza.La intrarea in colectivitate unii copii au mai des "raceli" adesea de mica durata si mai ales fara complicatii serioase:otita supurata, flegmoane faringiene, pneumopatii-care ar pune in discutie continuarea frecventarii colectivitatii pt. o perioada de timp.Urechea medie sufera pentru ca aerisirea ei este blocata de obstructia canalului cu deschidere in nas, sau agentii rinofaringitei il traverseaza pana la ureche.Nu povestiti nimic despre o situatie in care acest canal ar fi obstruat de maniera cronica:secretii nazale aproape permanente, galben verzui, respiratie pe gura, sforait nocturn...si care ne-ar indica o adenoidita cronica(polipi) situatie in care operatia lor se impune si este obligatorie.Asa incat la orice rino-faringita asigurati-va ca permeabialitatea nazala e prezenta(vibrocil, nasic, bixtonim...(dezobstruante) sau preparate ce au in compozitie si corticosteroizi(actiune antiinflamatorie)+/- antibiotic cu actiune locala(daca este cazul).Este moda cu folosirea antialergicelor, se pot folosi cand este terenul alergic, dar asta se intampla rar.Colargolul sau Protargolul sant f.bune dezinfectante dar nu si decongestionante.Puteti urma si recomandarile unui medic ORL pediatru cu experienta, care sigur va va ajuta si mai ales faceti vaccinarea cu Prevenar 13 pentru a va pune la adapost de probleme serioase.Succes!
0
06-04-2015, ora 09:54
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
Buna ziua. Baiatul (6 ani) are o pierdere destul de mare de auz, fiind afectat putin si nervul auditiv (mi s-a spus ca ar putea fi din cauza virala - a fost cam racit in ultima vreme). Dupa 1 luna de nasonex, aerius si 7 zile aerosoli dexa, nu s-a vazut nici o imbunatatire a auzului. Am mers in alt oras la alt medic, ni s-a dat inca 1 luna de biorinil, colargol si 10 zile ibalgin + ceva pe baza de vitamine B. LA timpanograma a iesit si putin lichid in spatele timpanului. De polipi nu l-a cautat, s-a mers direct pe tratament, urmand ca la control, dupa 1 luna, sa vada si polipii(daca sunt) si o montare de aeratoare, daca nu se vad imbunatatiri. Copilului nu ii curge nasul, ba chiar simt ca e putin infundat (desi nu respira pe gura si nici nu sforaie). Credeti ca sinupretul l-ar ajuta la eliminarea lichidului din spatele timpanului? Dar cel mai mult as vrea sa stiu, va rog, parerea dvs despre administrarea bioriniului si colargolului pe timp de 1 luna. Avand in vedere ce scrie in prospectele lor, nu e cam mult, fara pauze intre administrari? Dl dr a spus ca pot sa-i dau linsitita.dar nu am vrut sa insist, si sa creada ca nu am incredere in sfatul dumnealui.. Am uitat sa va spun...pe la 3 ani a facut vreo 3 zile genta injectabil (s-a oprit administatrea pt ca facuse o recatie alregica la locul injecatrii)...se poate ca acest medicament care este ototoxic, sa-i fi afectat abia acum auzul? Va multumesc pt timpul acordat!
0
14-03-2017, ora 15:58
aly_ely
Nu este medic/terapeut
aly_ely
Buna ziua!
Am o fetita de 4 ani - 18 kg, care in urma unui control Orl, a fost diagnosticata cu otita congestiva, rosu in gat si posibil polipi... Tratamentul care i-a fost prescris a fost: antibiotic Xifia 8 ml la 24 ore, brufen 5 ml la 8 ore, aerius 4 ml dimineata, colargol 1% si aerosoli cu 1 ml dexametazona, 1 ml ser efedrinat 1% si 3 ml ser fiziologic (seara in somn, pentru ca nu sta sa ii fac aerosoli) - toate administrate pe o perioada de 5 zile. Mentionez ca micuta sforaia foarte tare noaptea, iar dimineata cand ii spalam nasucul cu apa de mare, scotea mucisori vascosi, galbui. Credeti ca este ok tratamentul? Imi puteti spune va rog, cate picaturi de colargol sa ii administrez, de cate ori pe zi si pe ce perioada?
Va multumesc din suflet! O zi frumoasa!
0
17-03-2017, ora 09:17
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Mai mult tratament decat ati primit nici ca se poate! Colargol 3x1 pic in fiecare narina, dar puteti folosi in locul lui Betabioptal cu actiune antiinflamatorie si antimicrobiana.Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: