Adolescenta cu depresie sau cu dereglari endocrine?

09-03-2019
Cris.A
Nu este medic/terapeut
Cris.A
Buna seara. Ma tem ca fiica mea, adolescenta sufera de depresie. Probabil de mai mult timp, dar starea ei s-a agravat vizibil de o luna. Este trista, posaca, nu doarme noaptea, este foarte slaba si de cateva zile nu prea mananca, are amenoree. Mi-a spus ca s-a gandit si la sinucidere. Se enerveaza foarte usor. Are 16 ani si 7 luni.. La aproximativ 1, 69 m are doar 44 kg. Deocamdata nu vrea sa mergem sa discute cu un psiholog, nu vrea nici la psihiatru. Cred ca accepta ca eu sa o ajut, dar nu stiu foarte bine cum.
Prima data s-a interupt ciclul, care nu-i venea regulat ( in 2017. Am zis ca din cauza emotiilor din clasa a VIII-a)
Apoi a inceput sa slabeasca (In mai 2017, i s-a pus aparat dentar. Din cauza asta nu manca bine. Mai avea si multe emotii pentru ca in iunie dadea examenul de admitere la liceu. Desi a intrat la cel mai bun liceu, emotiile au doborat-o. Am observat ca dormea foarte mult, 13-14 ore, nu avea pofta de mâncare si a slabit mult, cel putin 5 kg. A facut analize, TSH-ul era crescut, 4, 068 uUI/ml., iar maximul normal era 3, 59. Medicul endocrinolog a consultat-o, la ecografie tiroida arata normal, iar la sfarsitul verii TSH-ul era normal.)
La liceu a inceput sa se culce dupa 2-3 noaptea ( din septembrie 2017, pentru ca avea enorm de multe teme).
De o luna nu doarme noaptea, se culca cam la 5 pentru 3-4 ore. Mai adoarme seara pentru 1-2 ore.
Mananca foarte putin de cateva zile, uneori nu mananca seara. Pana acum manca legume, fructe, pui sau peste, ou, caju, avocado, branzeturi degresate, dar nu voia paine, ulei sau alimente prajite.
Inca ceva, din decembrie labele picioarelor sunt rosii ca si cum au stat in apa fierbinte.
Cred ca ar trebui sa o vada si un medic endocrinolog, dar acum nu pot sa o conving sa mearga la doctor. Ce ramane de facut?
5 comentarii
1
10-03-2019, ora 08:28
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Cred că Medicul neuropsihiatru sau psihologul vă poate ajuta și în absența fetiței. Succes !
1
11-03-2019, ora 18:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sirop de pin de la plafar pentru pofta de mancare.
In rest trebuie ea sa citeasca pe Internet depre depresie, sa se familiarizeze cu boala si sa o accepte ca sa faca tratament si psihoterapie.
Exista si un grup de suport pe Facebook ce se cheama Depresia e buna.
Exista Asociatia pentru Bipolari si depresivi Equilibrium, daca e din Bucuresti si doreste sa mearga gratuit la sedinte de suport.
Multe persoane lupta cu aceasta boala si merg inainte cu psihoterapie si tratament.
Puteti sa mergeti dv. la medicul endocrinolog sa ii luati trimitere pentru analizele endocrine si ea sa mearga numai sa dea sange.
Poate sa isi faca test de depresie pe net.
Insomnia insa ar trebui tratata pentru ca poate duce la boli mai grave. Nu o lasati asa. Incercati sa ii dati macar Melatonina sau Gemoderivat de tei de la plafar. Sau alte medicamente naturiste pentru dormit. Cele alopate se iau doar cu reteta de la psihiatru.
Cu cat e tratata mai repede boala, cu atat va avea o remisie mai rapid si de mai lunga durata.
0
11-03-2019, ora 21:59
Cris.A
Nu este medic/terapeut
Cris.A
Va mulțumesc pentru sfaturi.
1
10-12-2019, ora 03:31
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Întâi trimitere la psihiatrie pediatrica apoi la endocrine pt ecografie zi analize
0
21-12-2019, ora 19:06
Cris.A
Nu este medic/terapeut
Cris.A
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul