Adolescentul are nevoie de proteine?

26-12-2014
anan93
Nu este medic/terapeut
anan93
Va rog spuneti-mi, credeti ca este necesar ca un adolescent de 18 ani sa ia proteine? In vara a facut analizele la sange, toate au iesit excelent. De cateva zile a venit cu ideea de-a lua proteine, merge la fitness si probabil ca acolo a discutat cu baietii. De o perioada de timp am vazut ca nu mai serveste micul dejun, uneori nici macar pranzul, doar masa de seara, la care nu mananca cine stie ce. Pe net sunt doar reclame pt aceste proteine, deci nu ma pot increde in acele surse. Ma adresez dvs, in speranta sa imi spuneti ce se poate intampla cu un organism tanar care se indoapa cu proteine.

Va multumesc!
9 comentarii
0
27-12-2014, ora 13:33
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Alimentatia echilibrata si completa furnizeaza toate principiile necesare nutritiei adecvate. Administrarea suplimentelor nu este necesara la persoanele tinere si sanatoase. Regimul hiperproteic poate fi daunator.
0
27-12-2014, ora 17:09
anan93
Nu este medic/terapeut
anan93
Va multumesc mult, am sa ii arat mesajul si sper sa priceapa. Este foarte incapatanat, si pana nu va testa acele proteiene, nu se va lasa. Stiu ca de vreo 2-3 luni nu are o alimentatie sanatoasa, mananca mai mult seara, cate 2 feluri de mancare, iar peste zi bea lapte si un preparat cumparat din lapte si cafea. Acasa vine si se lauda ca ridica greutati foarte mari, chiar la ultimul nivel al coloanei, are destul de frecvent un semn rosiatic-vanat. Din cauza antrenamentelor destule de dure, a avut probleme si cu ghenuchii, urmand cateva sedinte de medicina sportiva pt ameliorarea problemelor de la ghenuchi. Imi amintesc ca in vara, noi fiind plecati de acasa, si-a cumparat proteine de la un magazin sportiv Decathlon, bineinteles la fel ca ceilalti baieti. Are in jur de 1.90 si 83 kg, ne spune ca vrea sa mai creasca... Citeste tot felul de aiureli de pe net si vine la noi spunand ca a descoperit America. Indraznesc sa va rog, pe langa informatile date, daca ma puteti ajuta cu site-uri de incredere din care sa citeasca mai multe informatii? Replica lui favorita este ca "medicii sunt intr-un dezacord total cu sportivii, normal ca pe site-urile medicale voi gasi doar informatii in contradictoriu".
0
27-12-2014, ora 23:25
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ANAN baiatul tau este sub efectul : FAC PARTE DIN GASCA SI NU VREAU SA PIC DE FRAIER, si cum in toate filmele si reclamele sunt doar muschi si barbati bine facuti, dar toate aceste suplimente ii vor iesi pe nas peste 10-15 ani si va regreta amarnic, o alta problema ar fi si urmatoarea:daca cei de la sala se apuca de etno sau legale cum se mai numesc se va apuca si el ca sa fie baiat de gasca.VOI parintii trebuie sa stati cu el de vorba deschis, amandoi parintii pt ca sunteti in situatia de al scapa din mana si trebuie sal faceti sa inteleaga si sa faca diferenta dintre bun si rau.
SUCCES PT CA VETI AVEA NEVOIE.
0
28-12-2014, ora 00:01
anan93
Nu este medic/terapeut
anan93
Marton, iti multumesc foarte mult. Deja citise raspunsul dnei. doctor, iar acum raspunsul tau, sper sa inteleaga ca isi face singur rau, vrand sa ia asa ceva. Comunicam destul, sper sa avem si rezultate pe masura. Il cunosc si stiu ca va face contra, i-am spus ca vor fi ultimii bani care ii va primi de la noi. Daca stii ceva site-uri care mi-ar ajuta, ar fi bine...asa nu ma pot avanta pe site-urile care sunt pro proteine, ar strica toata munca de lamurire, de pana acum, cum ca isi face singur rau.
0
28-12-2014, ora 21:35
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ANAN eu nu vorbesc de pe saituri si din realitatea pe care am vazut-o in ultimii 16 ani: tineri care au luat steroizi, suplimente ca sa arate bine sa mearga la concursuri de culturism etc., si care dupa ceva ani au regretat pt ca au facut varice vizibile pe picioare, lesinau vara inainte de concurs, aveau probleme cu sexul, dupa ce sau lasat de sala pielea a inceput sa se lase, leau crescut sfarcurile, li sa micsorat sexul, dureri si multe altele ca probleme cardiace, la inceput respecta cantitatea dupa care no so mai faca, altii daca nu si-au pemis au inceput sa fure din casa, portofelele mamei si tatalui, sa minta, sa sparga masini, sa fure din magazine, si de la asta la consumul si de droguri este doar un pas, sau sa intre in gasti pt ca sunt mari sa se ocupe cu recuperari batai, scandaluri etc.STII CARE este marea problema? ca degeaba ne chinuim noi parintii daca el nu are capacitatea mentala sa faca diferenta intre bine si rau sau sa isi aleaga prietenii, noi vrem ceva si ei fac contrariul numai ca sa ne faca in ciuda, si daca este singur la parinti este mai rau pt ca este egoist si are impresia ca totul i se cuvine, si va va santaja cu : DE CE MAI FACUT DACA NU MA AJUTI.
0
30-12-2014, ora 21:43
anan93
Nu este medic/terapeut
anan93
Am pomenit de site-uri specializate in ideea sa mai aflu si alte informatii. Am inteles punctul tau de vedere. Iti multumesc!
0
31-12-2014, ora 00:37
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
SPER CA VAM FOST DE AJUTOR.
0
31-12-2014, ora 01:34
anan93
Nu este medic/terapeut
anan93
Ai spus "degeaba ne chinuim noi parintii daca el nu are capacitatea mentala sa faca diferenta intre bine si rau"...acum ramane de vazut ce va alege. Am discutat pe marginea postarilor de aici si sper sa ia decizia buna. Oricum, iti multumesc!
0
31-12-2014, ora 01:58
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
SPER sa reusiti sa discutati si in continuare problemele ce se vor ivi ca sa reusiti sa le rezolvati din timp ca sa nu se agraveze, dar asta tine si de copil si de parinti.SUCCES
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul