ajutati-ma sunt disperata.

10-12-2010
destin
Nu este medic/terapeut
destin
va rog din suflet sa-mi raspunda cineva si mie, in special un neuro-psihiatru.am un baietel de 4 ani jumatate si in urma cu 1 an a fost diagnosticat cu epilepsie, am facut tomografie am fost internata in spital si la noi in ploiesti si la bucuresti aaaaa am uitat de EEG si pana la urma i sa dat timonil sirop 7, 5 - 6- 7, 5 mentionez k are 19 kg..Dar disperarea mea care este copilul meu nu ar mai trebui sa mai faca crize si totusi face in ultimul timp sunt cam dese a fost o perioada cand facea 1 pe saptamana si acumface zi de zi si chiar 3 pe zi.multumesc din suflet.sa ma indrume cineva va rog din suflet mie tare mila de el ieri cand am fost la control cu el dn doctor a zis ca este o forma foarte urata de epilepsie si o sa am de tras cu el, si treuie sa facem o rezonanta magnetica sa nu cumva sa fie de operat. va dati seama sunt disperata...sanatate multa
10 comentarii
0
11-12-2010, ora 15:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Copilul nu trebuie, cu tratament, sa faca trei crize pe zi.nu are voie sa mai faca nici o criza daca tratamentul este bun.Depakine sirop nu ti-a dat nimeni ? Dupa tomografie au spus ca e cazul de operatie ? Ar trebui sa te intorci neaparat cu el la Bucuresti, pana in Craciun, la o clinica de neurologie pediatrica pentru a intra micutul pe un tratament adecvat care sa stopeze crizele. Altfel se chinuie si prognosticul nu-i deloc bun, nu are rost sa-l tii asa cand sunt si alte posibilitati de tratament.
0
14-12-2010, ora 22:38
destin
Nu este medic/terapeut
destin
buna seara si va multumesc din suflet pt raspuns.Pana acum 3 zile iam dat TIMONIL sirop, 7, 5 -7, 5 -7, 5 si acum ne-a dat Depakine sirop 2 lingurite pe zi si pastile timonil retard jumatate dimineata si una seara dar nu stiu mi se pare mie sau face crize mai des si mai profunde geme in timpul crizei si inca ceva daca il musc de degetel in timpul crizei imediat isi revine cineva mi-a spus sa nui mai dau depakine.Nu stiu ce sa fac indrumati-ma va rog frumos la bucuresti am fost si acolo am facut un simplu EEG si ia marit doza de timonil de la 2, 5 la 7, 5 mentionez ca am stat acolo 1 saptamana nu stiu daca sa ma mai duc la bucuresti sau nu astept un raspuns de la dumneavoastra.o seara buna
0
18-12-2010, ora 08:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Depakine se foloseste frecvent la copiii cu epilepsie, asa ca mergi inainte cu administrarea lui.nu e normal sa stai tot timpul si sa musti copilul de deget, dupa sarbatori poti merge din nou la Bucuresti la control, trebuie sa stii care este cauza acestor crize. Daca ai timp sa-mi scrii cum se manifesta o criza sub tratament, cum se comporta acum copilul cand tie ti se pare ca face un episod epileptic...
0
19-12-2010, ora 22:37
destin
Nu este medic/terapeut
destin
buna seara!! daca este in timpul zilei si nu doarme, alearga la mine in brate sau la cineva deci simte imi spune k ameteste si imediat incepe criza tine cateva secunde si se manifesta in urmatorul fel: unele duce capul in partea stanga si se inconvoaie putin, altele tremura tot corpul si se vaita (geme) si in acelasi timp vorbeste ca si cum ar vorbi in somn. De ex aseara (sambata noapte) mi-a facut 3 crize mi-e o mila de el de nu mai pot inainte dupa criza era foarte nervos acum ie constient dupa (adica stie ca a facut o criza) criza incepe di rade la mine ma ia in brate si imi spune""gata iubita nu am nimic""" nu mai stiu de cand ii dau depakine face mai des in fiecare seara.sincera sa fiu si cu parere de rau va spun nici nu mai am incredere sa ma mai duc la bucuresti daca nu avem bani nici nu se uita la noi vorba vine.va doresc o seara placuta
0
04-01-2011, ora 02:19
andral
Nu este medic/terapeut
andral
sa dea Dumnezeu sa va ajute cineva, sa dati de un dr bun...am citit ce ati scris desi eu cautam altceva...m.am intristat foarte tare..un baietel asa micutz si suferind...din ce loc sunteti?cred ca la bucuresti sunt dr mai buni...eu una am fost la iasi la spitalul de copii cand era micutul meu de 2 luni...f greu in spitalele de stat...nu de dat bani, ca nici de vroiam nu aveam cui da, nu se uita nimeni la noi...
0
07-01-2011, ora 13:01
destin
Nu este medic/terapeut
destin
buna ziua. sunt din ploiesti si am fost internata si in bucuresti dar am venit acasa mai dezamagita de cum am plecat de la spitalul ploiesti la noi totusi nea facut o tomografie ne supraveghea mai atent (si nu a vrut sa ne ia bani) dar la buc a facut un singur EEG intr-o saptamana si tratamentul pe care il aveam de acasa si ala cumparat pe bani mei. Foarte dezamagita de bucuresti acum mi-a spus cineva k exista in austria un fel de crucea rosie (caritas) si am inteles ca daca e vorba de copii fac tot posibilul sa afle diagnosticul aaaa am uitat sa va spun ca doctori da din umeri si ma intreaba pe mine din ce cauza face in continoare crize el fiind sub tratament nu ar mai trebui sa faca asa k ne uitam eu la ei si ei la mine si ne intrebam reciproc.Dn doctor de la noi mi-a zis k e o forma f urata de epilepsie si sa nu cumva copilul sa aiba ceva la cap si sa fie de operat si noi sa stam asa..Nu sh ce sa fac, cum sa fac mas duce in austria sa-mi spuna si mie cineva daca a auzit de caritasul asta.o zi buna
0
03-03-2011, ora 15:38
davidari
Nu este medic/terapeut
davidari
sper ca a-ti rezolvat deja problema cu micutul, eu am citit si-mi pare foarte rau. daca nu incercati la buc. la d-na doctor sanda magureanu este neuropshiatru si face niste diacnostice foarte bune.
0
11-05-2011, ora 17:24
destin
Nu este medic/terapeut
destin
nu am rezolvat nimic deocamdata ma trimete de colo colo la dn doctor magureanu nu am fost pana acum am fost la dn gherghiceanu dar nu sunt multumita de loc.in fine va multumesc pt sfat :)
0
24-04-2012, ora 14:17
Lidia Plugaru
Nu este medic/terapeut
Lidia Plugaru
Buna ziua.Avem si noi o problema.Avem o fetita de 3 anisori. Pe parcursul noptii de acum de 4 ori, plinge tare, se incordeaza tare minutele si plinge tare tare, timp de citeva minute- 5 min. Cind plinge nu ne aude si nici nu vede.
Am fost la mediv si nea spus ca avem convulsii. Nea dat tratament Timonil 1.5 ml de 2 ori pe zi. Spunetine va rog trebuie sa urmam Timonil la ora fixa de expmplu la 7.3 dimineata si 19.30 seara. Daca nu administram la ora fixa care sunt consecintele???
Daca ne puteti ajuta cu ceva, scrietine va rog. In genere se trateaza convulsiile???
0
31-07-2012, ora 20:30
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
Buna seara. Incerc sa va ajut cum pot.Nu sunt medic nu am avut niciodata convulsii sau crize in schimb sunt o persoana ce a inceput sa caute foarte mult remedii pentru diferite boli poate in special dupa ce mi-a murit tatal si cel mai bun prieten de cancer. Am descoperit mai demult diverse articole si diversi doctori reputati doctoranzi in chimie si medicina ce sustin cu tarie alimentatia strict vegetariana ca si leac sau prevenire pentru multe boli printre care : bolile autoimune, cancerul, diabetul de tip 1 si tip 2, bolile de inima si inclusiv epilepsia.
O alta varianta care o consider un subiect tabu si foarte dificil si riscant de abordat este terapia cu THC sau marijuana, hasis care au proprietati dovedite stintific de eliminare a crizelor. Acest tip de tratament a inceput sa se practice si in SUA aparand tot felul de medicamente pe baza de THC desi inca marijuana este considerata un drog de risc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: