Alergie la capsuni si aloe

15-05-2013
nic0lle
Nu este medic/terapeut
nic0lle
Buna ziua am un copil de 2.5 ani alergic la ou, alune, susan
1.as dori sa stiu daca a mancat iaurt cu capsuni si nu a avut nimik pot sa ii dau si capsuni?
2. pana intr-un an i-am dat cu aloe la o iritatie si a avut o reactie urata, as dori sa stiu cum pot sa imi dau seama daca are alergie la aloe acum? sa incerc intai un gel pe piele si apoi un spray sau un suc daca nu prezinta semne de reactii adverse cutanat?
1 comentarii
0
16-05-2013, ora 00:12
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu face teste de alergie acasa, la un copil asa mic! Mergi la alergolog si se va testa substanta, iti va spune ce sa-i dai in caz de alergie mai accentuata sau severa, ce doze etc. Nu e de jucat cu predispozitia la reactie alergica. Organismul mai 'uita' la ce e alergic, dar la fel de bine poate avea, la urmatorul contact cu alergenul, o reactie severa si sa umfle copilul sub ochii tai! Slava Domnului pentru iritatii poti folosi si alte produse.
Poti relua capsunele, o bucatica mica, dar asteapta o zi sa vezi daca nu face urticarie sau alte reactii.
Exista acum o multime de teste pentru produsele alimentare. Iar pentru cele medicamentoase, musai la alergolog.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: