alergie la intepaturi de tantar?

03-05-2008
flavianda
Nu este medic/terapeut
flavianda
Dupa o zi petrecuta la iarba verde am fost intepata in mai multe locuri pe corp de tantari. La o zi dupa asta, mi-au mai aparut inca multe "bube" destul de mari si inflamate si in alte locuri dacat cele pe care le-am identificat in prima zi. Ma mananca f. tare si sunt marisoare si mai dure la pipait. Ce poate fi si ce remedii exista?
23 comentarii
0
04-05-2008, ora 00:00
silvi 77
Nu este medic/terapeut
silvi 77
buna, asa apatit si sotul meu, de la aceste intepaturi de tantari.Te duci la farmacie si ceri crema pt intepaturi insecte, te dai de 3 ori pe zi.Nu e bine sa le scarpini pt ca se fac si mai mari.Crema cu care s-a dat, se cheama CALMOGEL.Sper sa-ti treaca, pt ca sotului meu i-au trecut in cateva zile.Sanatate
0
05-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa fi facut un prurigo acut. Pot fi utilizate pentru tratament Claritine sau Aerius 1 cp pe zi si Elocom crema local, in 2 aplicatii zilnice. Daca vreuna dintre leziuni tinde sa se infecteze trebuie sa mergi la un medic dermatolog.
0
26-12-2008, ora 20:04
^_^
Nu este medic/terapeut
^_^
buna.eu am avut intotdeauna o alergie la intepaturi. vara trecura eram ca un magnet pentru tot ce putea sa intepe. dupa ce mi s-au vindecat (oarecum spus vindecat) mi-au ramas niste pete foarte urate, maro, mici, iar pielea este foarte aspra :(. stiti cumva ce as putea sa fac pentru a le face sa dispara ? sunt extrem de inestetice
0
28-12-2008, ora 11:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Petele maro sunt pigmentari care pot aparea dupa leziuni inflamatorii. De obicei dispar in timp. Daca doresti sa dispara mai repede, ar trebui sa faci cateva sedinte de solar.
0
28-06-2009, ora 16:57
treangelsmother
Nu este medic/terapeut
treangelsmother
Buna ziua. Indraznesc sa va deranjez cu o problema care pare sa devina destul de serioasa referitoare la intepaturile de tantari. Acum vreo 2 saptamani am fost ciupita pe seara de un tantar sub ochiul stang si in consecinta imediat am aplicat unguientul Fenistil care pana acum a rezolvat cu succes orice fel de intepatura atat la mine cat si la copii. La foarte scurt timp dupa aplicarea unguientului am constatat ca locul iritat si-a marit dimensiunile umfandu-se si devenind usor intarit si putin dureros la pipait. Am gandit ca am facut alergie la intepatura va asigur ca era tantar pt ca l-am vazut. A doua zi dupa eveniment m-am trezit cu ochiul aproape tot iritat si umflat usor cuprinzand de aceasta data o zona de cca 5 -6 cm diametru cu totul. Nu am mai dat cu nimic pentru ca am avut strania senzatie ca gelul aplicat mi-a facut mai mult rau decat bine. Am luat un claritine. In 2-3 zile a disparut incet umflatura lasand in urma un punct rosu care a ramas pana acum. Acum doua zile insa mai exact joi seara stand in gradina am fost ciupita din nou pe picioare de aceasta data tot de tantari in trei locuri. Intr-unul dintre ele la scurt timp a aparut o pata mica rosie un pic dureroasa care am crezut ca este altceva dar la celelalte doua intepaturi pozitionate amandoua pe laba piciorului una deasupra si una direct pe oul gleznei pe partea interioara s-au produs niste mici umflaturi ca la intepaturile obisnuite. Am dat din nou cu fenistil si am constatat ca toata suprafata data cu gel s-a inrosit si s-a umflat intarindu-se. Am pus comprese reci si pana seara tarziu m-am luat cu treaba. Cand am finalizat activitatile si am urcat scarile la mansarda spre dormitor am constatat ca laba piciorului incepuse sa se umfle si era foarte dureroasa cand paseam... Am dormit cu o compresa rece dar sincer cand m-am trezit de dimineata era butuc de umflat si rosu si tare si foarte dureros. La intepatura de pe gamba la care nu am dat cu fenistil nu a fost foarte umflata zona iar dimensiunea eritemului a fost mult mai mica acum aproape a mai ramas ca o umbra injurul petei mici si rosii si nu ma mai doare deloc in schimb pe laba piciorului ambele intepaturi au fost umflate pana azi cea de deasupra nu mai e atat de iritata in schimb cea de la oul piciorului e tot foarte umflata si foarte dureroasa cuprinzand glezna de jur imprejur. A scazut in intensitate parca putin dar tot nu calc foarte bine pe picior. Ceea ce am observat azi dimineata este ca am simtit o oarecare tensiune si mica ridicatura in zona in care ma ciupise tantarul la ochi. Va cer scuze pentru faptul ca m-am lungit cu explicatia dar am considerat util sa fie cat mai clar firul evenimentelor. Ceea ce va pot spune este ca nu sunt singurul caz de acest gen din localitate dar situatia mea este mult mai usoara decat a celuilalt caz. Totul a decurs la fel inclusiv fenistilul dar doamna respectiva s-a umflat mult mai tare iar a doua oara i ss-a umflat si mai tare prima intepatura. Va multumesc pentru rabdarea acordata si va intreb daca exista sansa ca istoria sa se repete si sa se agraveze de la o intepatura la alta mai ales ca cu fiecare noua intepatura se pare ca recidiveaza si cele vechi. Oare exista si alte boli care pot aparea din aceasta situatie stiut fiind faptul ca intepatura de tantar poate fi destul de periculoasa.
0
29-06-2009, ora 21:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ati facut o dermatita de contact la Fenistil. Pe viitor daca mai sunteti intepata de tantari aplicati Elocom crema sau Advantan crema masand bine locul. Daca locul se inroseste si incepe sa doara aplicati Fucicort crema.
0
29-06-2009, ora 22:22
treangelsmother
Nu este medic/terapeut
treangelsmother
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.M-am linistit acum. O sa ocolesc de acum fenistilul. Va doresc numai bine
0
24-08-2009, ora 15:13
Anamaria0705
Nu este medic/terapeut
Anamaria0705
Buna. Am si eu o problema. Am fost piscata sambata seara de tantari in mai multe locuri, mi s-au facut bubite rosii si aveam mancarimi.Duminica seara am descoperit ca am mai multe bubite iar in dimineata urmatoare erau mai imflamate si sunt foarte deranjante deoarece imi provoaca mancarimi. Ce as putea face sa scap de ele?
0
26-08-2009, ora 17:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu ati citit ce le-am recomandat flaviei pop si silviei 77 ???
0
28-08-2009, ora 10:36
emidana
Nu este medic/terapeut
emidana
buna ziua.copilul meu in varsta de 3ani inclin sa cred ca are aceeasi problema, desi aceasta persista de aprox.10zile nu am mers la medic pt.ca nu prezinta simtome grave de tip febril, respirator si in general este un copil mai sensibil. continua cu mancarimi numai dimineata cand se trezeste la nivelul gambelor la bubitele vechi spre vindecare iar in urma pruritului mai apare cate una, precizez ca am incercat tamponari cu calmine si ceai de galbenele cu rezultat scazut.intrebarea mea este pot folosi elocom sau advantan pt.copil si in combinatie cu tratament oral avand 5-6bubite?va multumesc
0
30-08-2009, ora 16:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mai recomandabil ar fi Advantanul crema.
0
30-08-2009, ora 18:45
emidana
Nu este medic/terapeut
emidana
Va multumesc foarte mult pentru recomandare.
0
04-05-2010, ora 14:14
evia
Nu este medic/terapeut
evia
buna ziua. mi s-a intamplat si mie sa fiu piscata de un tantar pe calcai. la o zi dupa intepatura mi-a aparut o umflatura in zona gleznei, langa piscatura de tantar. vreau sa stiu daca este vreo legatura intre cele doua, adica vreo reactie alergica la piscatura, sau e o simpla coincidenta. am uitat sa precizez ca umflatura nu ma doare. va multumesc.
0
16-05-2010, ora 10:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi o reactie alergica, insa daca apar dureri, inseamna ca intepatura s-a infectat.
0
21-06-2010, ora 11:04
davila1
Nu este medic/terapeut
davila1
buna ziua! am o fetita de 2 ani si 6 luni si cred ca are alergie la intepatura de tintari.Dupa ce o inteapa, locul se umfla, daca se scarpina se mareste si se intareste.Ultima oara a crescut la 3 cm. diametru. Asi dorii sa stiu cu ce sa ii dau, sau daca se face vreun vaccin contra alergiei la intepaturi de insecte. Va multumesc
0
24-06-2010, ora 00:57
cristina_18
Nu este medic/terapeut
cristina_18
buna all!am 18 ani, si de cand ma stiu in fiecare vara am avut probleme cu pielea, inclusiv cu picioarele.in fiecare vara ma umplu de "bube" pe picioare, din cauza intepaturilor de tantari, ma inteapa in unele locuri si imi apar galme, ma mananca in asa hal incat nu ma pot stapani sa nu ma scarpin, astfel imi fac rani.acum 3 zile de exemplu am fost la tara si evident m-au intepat tantarii, au reusit sa ma intepe pe laba piciorului si m-am scarpinat de mi-am luat pielea, astfel incat am facut o infectie de mare frumusetea, si ma doare asa rau incat nici nu pot calca in picior.va rog ajutati-ma ca nu stiu ce sa fac.am fost la spital la dermatologie acum cativa ani buni(cu aceeasi problema "tantarii" si mi-au spus ca am scabie(raie).va rog ajutati-ma, nu mai suport mancarimea.P.S:cand stau la caldura, la soare imi provoaca o mancarime si mai mare.
0
06-07-2010, ora 21:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru davila1:
Pentru preventie se poate folosi produsul AUTAN care se aplica pe corp, iar dupa intepatura se poate aplica Diprogenta crema sau Fucicort crema.
0
06-07-2010, ora 21:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru cristina_18:
Poti urma sfatul de mai sus.
0
14-11-2010, ora 08:49
ileana12s
Nu este medic/terapeut
ileana12s
Buna dimineata.pe fetita mea de 4 ani si 2 luni cred ca a muscat-o un tintar de linga glezna.s-a umflat f rau si locul este tare, rosu si dureros.in mijloc s-au format niste basicute care au spart si supureaza.i-am pus un pic de bitter si apoi propolis dar parca au agravat situatia.este nevoie de antibiotic sau ce trebuie sa fac.avind in vedere ca este duminica cabinetele medicale sunt inchise.am in casa un unguent elocon. pot sa-i dau cu el ?
mentionez ca ea asa face la muscaturi de insecte dar parca nu ca acum.
multumesc mult.
0
14-11-2010, ora 18:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru moment puteti aplica Elocom, insa va avea nevoie de un unguent cu antibiotic de tipul celor de mai sus.
0
02-04-2011, ora 14:43
roxy6
Nu este medic/terapeut
roxy6
Buna, am 3 muscaturi de tantari pe fata care nu trec, le am de cateva luni sub forma de pete rosii, nu ma dor si nu le simt la atingere doar ca sunt inestetice si le am de destul timp si ele nu trec.Ce ar trebui sa folosesc pentru a-mi trece?va multumesc!
0
02-06-2013, ora 16:09
Luca Calvin
Nu este medic/terapeut
Luca Calvin
Buna ziua :) Ieri am fost la iarba verde si am fost muscata de tantari pe mana, picior si spate. Pe mana mi s-a umflat foarte tare si desi am cumparat ceva lotiune pt muscaturi ( tot ieri ) si m-am facut destul de des tot nu trece.La fel incepe sa se intample si pe picior.. Sa merg la medic?
0
16-06-2016, ora 10:25
RalucaMihaela
Nu este medic/terapeut
RalucaMihaela
Buna ziua. Am o mare problema cu intepaturile de tantar pe care pana anul acesta nu am avut-o. De fiecare data cand ma musca un tantar, mi se umfla acea zona. Cand spuna ca mi se umfla nu ma refer la acele pete mici umflate care apar dupa ce te scarpini, ci la umflaturi de dimensiunea aproximativa unei nuci. Am mici dureri in acele zone si sunt in permanenta fiebinti. Ce imi recomandati?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: