Analiza secretie uretrala

29-08-2014
costin10
Nu este medic/terapeut
costin10
Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu o interpretare a unui examen din secretia uretrala:
Examen din secretie uretrala: relativ frecvente celule epiteliale, rare leucocite, absenta flora microbiana. Pe mediile insamantate s-au dezvoltat rare colonii Streptococ hemolitic grup B.
Examen fungic din secretii uretrale: absente levuri. Pe mediul Sabouraud nu s-au dezvoltat colonii Candida spp.
Antibiograma : sensibil : Ofloxacin, Vancomicina

Stiam ca prezenta leucocitelor indica o infectie, dar in cazul de fata poate indica si o alta infectie in afara de cea cu Streptococ?
In afara de Streptococ. mai sunt si alte probleme?
De asemenea, ce este defapt Streptococul hemolitic grup b? Cum se manifesta? Este considerat BTS?

Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
31-08-2014, ora 21:15
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Nu ati precizat ce anume v-a determinat sa faceti aceasta analiza.
Daca secretia uretrala a fost recoltata corect, in rezultatul de mai sus nu se evidentiaza neaparat o infectie. In infectii reactia leucocitara este importanta, la dumneavoastra nu este cazul.
Acele rare colonii de Streptococcus agalactiae pot fi puse pe seama colonizarii portiunii distale a uretrei.
Streptococul grup B poate fi prezent in flora normala vaginala la femei, la acestea putand determina o boala inflamatorie pelvina.
La barbati insa, acest rezultat ar trebui interpretat in contextul clinic, deci consultati-va cu medicul curant pentru solutionarea situatiei!
Numai bine!
0
19-02-2015, ora 18:19
Rodica Adam
Nu este medic/terapeut
Rodica Adam
Buna ziua,
as vrea si eu o informatie. Eu fac de ceva ani candida, la ultimele analize mi-a iesit si un enteroccocus... Partenerul meu a fost sie el la urolog si acestea sunt rezultatele lui: leucocite numeroase (50-80 c/v, prezente picaturi de lecitina, pe medii de cultura s-au dezvoltat colonii de Staphyloccocus haemolyticus+, fungi-absenti.

as vrea sa stiu daca este ceva grav si daca acest fapt face cumva ca candida mea sa reapara mereu...Am fost la medic, dar nu am aflat decit ca partenerul are o infectie...

Merci mult de ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.