anemia + scaune moi

15-07-2009
raru
Nu este medic/terapeut
raru
Am doi baieti, unul are 5 ani iar celalalt 2ani. au fost diagnosticati cu anemie si le dau FERUMHAUSMAN. AS VREA SA STIU CAT TIMP trebuie sa le dau fe si ce as putea sa fac sa nu mai aiba scaune moi cat timp le dau fe. MULTUMESC ANTICIPAT
4 comentarii
0
15-07-2009, ora 12:22
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Sunteti sigura ca le faceti bine cu dozele imense de fier pe care le dati copiilor ?
Sunteti sigura ca anemia este cauzata de lipsa fierului si nu de neasimilarea lui care NU poate fi compenasta prin bombardarea organismului cu fier in doze imense ?
Diareea aceea ar trebui sa va dea de gandit !
Fierul in cantitatile si formele astea este DAUNATOR (altfel corpul nu la-r arunca imediat afara) si nici nu poate fi asimilat de corp caci nu este organic !
Numai fierul din plante (organic) poate fi asimilat de corp !
Restul iese prin scaun si intoxica in plus organismul. De la fierul asta se pot naste probleme si anemie si mai mare decat cele prezente !

Daca va duceti la un doctor homeopat acesta va va prescrie fier in doza homeoepata care este asimilat de corp in aceasta forma.
Daca cautati pe net veti gasi multe informatii despre "ferrum phosphoricum" in dilutii homeopate si veti constata ca multi oameni nu ar lua niciodata fier in dozele gresite facand diaree atata vreme cat exista o alternativa mult mai buna si fara nici un fecet secundar.

Asa ca mai ganditi-va daca intradevar faceti bine ce faceti...
0
15-07-2009, ora 12:56
raru
Nu este medic/terapeut
raru
fe este prescrisc de medic si anemia a fost diagnosticata de medic in urma analizelor
0
15-07-2009, ora 15:58
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Faptul ca fiercul in concentrattile si formele vandute de industria farmaceutica este prescis de un medic nu il face mai bun pentru trup !
Iar nici faptul ca anemia este diagnosticata de un doctor nu insemna ca fierul ca ajuta.
Logica gresita si care nu are nimic de aface cu cele spuse mai inainte...
0
26-01-2010, ora 08:39
aivlisilvia
Nu este medic/terapeut
aivlisilvia
nu am pofta de mancare. manac putin toata ziua. mi-e foame dar nu prea imi vine sa mananc. daca mananc mai mult decat deobicei mi-e greatsa. uneori am ameteli si stari de lesin. am momente in care nu am mancat nimic toata ziua..mi-e atat de foame..dar simt ca o sa vomit daca mananc. eu vreau sa ma ingras si nu pot..am 16 ani si am 45 de kg..doar ca par de mai putin. e posibil sa fiu anemica ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: