aparitia unei secretii intre fese

15-02-2017
Mara Dijmarescu
Nu este medic/terapeut
Mara Dijmarescu
Buna seara, desi imi este jena sa abordez acest subiect, o voi face, ideea este ca intre fese, deasupra anusului am descoperit ca am un fel de gaura din care uneori se secreta un lichid, uneori este abundent astfel incat ajunge pana la a-mi uda chilotul. este normala aceasta problema, ce ma sfatuiti?
Eu am mai consultat un medic care m a sfatuit sa tamponez cu Betadine si intradevar atunci cand tamponam secretia se oprea. De retinut este faptul ca aceasta secretie nu este intalnita in ficeare zi!
2 comentarii
0
15-02-2017, ora 22:17
Dr. Irimie Marius
Dermatovenerologie, Brasov
Dr. Irimie Marius
Nu trebuie sa va fie jena. Se numește sinus pilonidal. Din păcate singurul tratament eficient este cel chirurgical.
0
06-10-2018, ora 23:31
Roxy_Focksy
Nu este medic/terapeut
Roxy_Focksy
Buna seara! Sotul meu a fost operat de chist pilonidal si fistula perianala de 9 zile..are încă cusaturile dar ceea ce ma preocupa este faptul ca nu i a fost prescris antibiotic dupa externare..Am întrebat si mi s a zis doar de pansament + betadina si analgezic la nevoie!
Am fost de 2 zile la medicul care l a operat, datorita durerii care o acuză si a scurgerii urat mirositoare( acru) si i au fost prescrise(intr un final!!!!)antibiotice..
Problema este ca asi dori sa imi spuneti daca este normal că o operatie sa prezinte scurgeri??Si pe lângă ate, la nivelul suturilor, ceva alb?? Sa fie vorba de puroi??
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epilarea laser ar putea fi răspunsul la problema recurenței bolii pilonidale
  •