asigurare de sanatate din strainatate

15-12-2013
cosmynell
Nu este medic/terapeut
cosmynell
As avea si eu o intrebare, as vrea sa stiu daca e valabila o asigurare medicala din germania pt servicii medicale in romania de exemplu la spital sau la dentist.multumesc anticipat
1 comentarii
0
15-12-2013, ora 23:21
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
depinde de ce fel de asigurare ai...daca este vorba de cardul de asiguarea german sau de cardul european emis in Germania --acestea sunt valabile in Ro dar asigura doar urgentele medicale...din cate stiu in Ro nu exista servicii medicale de stomatologie de stat ci doar private la care va trebuii sa platesti..de altfel asteapta-te sa platesti si serviciile medicale de stat--pentru ca sistemul medical din Ro este asa cum este..

eu am avut o experienta cu cardul international eliberat in starinatate cand am fost in Ro in primavara si din pacate am ajuns la urgente..mi-au cerut la internare adeverinta din tara in care locuiesc precum ca platesc asigurare in tara respectiva..a trebuit sa le explic jumatate de ora ca acest card european e recunoscut in UE si asigura decontarea serviciilor medicale, ca nu le foloseste la nimic o adeverinta scrisa in lb " chineza" din care nu vor intelege nimic si ca acest card e dovada ca platesc asigurea in tara respectiva..si era vorba de o urgenta medicala, nu ca mi se facuse mie dor de spitalele din Ro!.

cat despre serviciile din spital si comportamentul personalului..jalnic!..a trebuit sa ma internez la ora 23 la urgente, mai mult moarta decat vie, insarcinata in 7 saptamani, deshidratata de la voma si scaune dese.m-au aruncat pe un pat, mi-au facut un calmant si m-au lasat asa pana dimineatza..pe la 2 noaptea imi era atat de rau incat am iesit sa cer ajutor la o asistenta medicala dar a deranjat-o faptul ca am trezit-o din somn...si mi-a zis ca nu are ce sa-mi faca pana dimineatza, ca sa astept si ca i-a dat reteta mamei sa-mi cumpere medicamente si perfuzii, ca nu avea sens sa vina cu ele cumparate acum ca era prea tarziu ( chiar daca langa poarta spitalului este o farmacie cu program non stop si mama cumparase reteta din seara respectiva)...a trebuit sa astept pana dimineatza--sa nu le deranjez somnul de frumusete..am crezut ca pierd si sarcina si tot.ca sa nu mai zic ca eu sunt 100% impotriva mitei dar in situatia respectiva a trebuit sa dau bani in stanga si in dreapta pentru ca nu era vb numai de viatza mea ci si de viatza bebelusului...mi-a lasat un gust foarte, foarte amar.aceasta experienta...acum nu generalizez ca asa o fi in toate spitalele din Ro.sper din tot sufletul ca nu e asa... ( am fost internata intr-un spital judetean ).

sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.