Asistenti medicali fara BAC

19-02-2021
Asistent fara bac
Nu este medic/terapeut
Asistent fara bac
Exista zeci de scoli postliceale care au primit si primesc la inscriere elevi fara BAC.
As vrea sa ridice 2 degete asistentii fara BAC care au reusit sa se angajeze la vreun spital.
Sa spuna daca intre timp au luat BAC-ul.

Probabil sunt cateva zeci de mii de asemenea asistenti medicali fara BAC si cred ca peste 60% sunt angajati aici in tara , 30% plecati afara iar 10% nu profeseaza.

un exemplu : numai F..E g de cand functioneaza a scos pe banda statistic vorbind 600 elevi fara bac/ an x 5 ani = 3000 as. medic. fara bac.din 3000 cati au luat BAC-ul si cati profeseaza ?

- la 10 postliceale din toata tara = 30.000 de asistenti medicali fara BAC , urmand calculul de mai sus.cum vi se par cifrele ?
1 comentarii
0
20-02-2021, ora 14:11
Asistent fara bac
Nu este medic/terapeut
Asistent fara bac
Ordonanță de urgență 144/2008
Art. 12. -
(1) Profesia de asistent medical generalist, moașă și asistent medical se exercită pe teritoriul României de persoanele prevăzute la art. 1, care îndeplinesc următoarele condiții:

a) sunt posesoare ale unui titlu oficial de calificare de asistent medical generalist, moașă și, respectiv, asistent medical;

b) nu se găsesc în vreunul dintre cazurile de nedemnitate sau incompatibilitate prevăzute de prezenta ordonanță de urgență;

c) sunt apți din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei de asistent medical generalist, moașă și asistent medical;

d) sunt membri ai Ordinului Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România.
Art. 16. -
(1) Asistenții medicali generaliști, moașele și asistenții medicali care întrunesc condițiile prevăzute la art. 1 exercită profesia pe baza certificatului de membru eliberat de Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali, avizat anual. Avizul anual se acordă numai după încheierea asigurării de răspundere civilă pentru greșeli în activitatea profesională, valabilă pentru anul respectiv. Certificatul de membru este însoțit de fișa de evidență elaborată de Consiliul național al Ordinului Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România.
Puneri în aplicare (2), Reviste (1)

(2) Certificatul de membru se acordă pe baza următoarelor documente:

a) copia legalizată a documentelor de studii care atestă formarea în profesie;

b) declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea condițiilor prevăzute la art. 14 și 15;

c) certificatul de cazier judiciar;

d) certificatul de sănătate fizică și psihică.

Art. 10. -
Având în vedere natura profesiei de asistent medical generalist, de moașă și de asistent medical și obligațiile fundamentale ale acestora față de pacienți în exercitarea profesiei, asistentul medical generalist, moașa și asistentul medical nu sunt funcționari publici.

Prin urmare legea nu impune BAC-ul pentru exercitarea acestei profesii, cine a vazut in vreo lege sa posteze aici articolul !

oamgmamr - IN CAZUL REFUZULUI DE-A ELIBERA autorizatia de libera practica unui solicitant care prezinta un certificat de calificare de as.medical si nu are BAC-ul (adica o conditie neimpusa de lege), ci o conditie de regulament de ordin interior al organizatiei profesionale, aceasta vine in contradictie cu cele doua drepturi fundamentale: dreptul de-a profesa si dreptul la munca.
Rezulta ca, solicitantul se poate adresa instantei sa oblige oamgmamr la emiterea acestui aviz de libera practica
Apoi, cu acest AVIZ instututiile de stat medical sunt obligate prin lege sa inscrie la concurs un asemenea candidat fara BAC

cine ma poate contrazice sa o faca cu articole de lege
Adaugă un comentariu / răspuns

 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.