Atacă stăpânul

19-01-2021
Boogdaan
Nu este medic/terapeut
Boogdaan
Bună ziua! Am și o problemă! Am un bichon combinat cu fox terier de 9 luni. L-am crescut de la 2 luni. Eu dorm intr-o cameră iar soția cu copilul de 11 ani in alta cameră. Cătelul doarme noaptea cu mine in pat. Iar ziua mai doarme din când în când în pat cu soția în camera ei. Totul a fost ok. Adică ne jucam cu el fară probleme. Nu mârâia, nu latra și nu se dădea la nici unul dintre noi. Dintr-o dată s-a schimbat complet. Ziua nu este nici o problemă, ne jucăm cu el toți, copilul chiar aleargă cu el prin casa, îl ia în brațe, il mângâie. Dar seara când mă culc la mine in camera cu cățelul și soția mea si copilul vor să intre la mine în camera iar cățelul stă in pat, acesta începe să mârâie, latră și se dă la ei. Nu știu ce să fac. Asta se intâmplă de 3 seri. Vreau să menționez că animăluțul meu a avut un accident. A ieșit singur din curte pe strada și a fost bătut de mai mulți maidanezi. A fost muscat și zgâriat în mai multe locuri. Am fost la medic și i-am facut tratament. L-am îngrijit foarte bine, ne purtăm frumos cu el toți, îl alintăm după acest eveniment neplacut, ii aratam toata dragostea noastră ca să uite de acel episod. Dar am observat că și-a schimbat comportamentul fix după acel accident. Oare să fi rămas cu traume psihice după acel incident?  Au trecut 2 săptămâni de la acel incident, rănile i s-au închis și ne lasa să-l mângâiem ziua. Pe mine mă lasă să-l mângâi și noaptea când doarme, dar pe sotie și copil nu îi lasa în camera in care doarme. Doar noapte când se așează la somn în camera mea are acest comportament ciudat.  Ce să fac să nu se mai comporte astfel?
1 comentarii
0
20-01-2021, ora 20:09
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Avem o catelusa de 12 ani aproape, inca de mica de la primele luni a doemit in camera cu noi si pt ca eu nu suport mirosul caracteristic
cateilor dorm separat, dar a aparut o problema cauta sa protejeze pe cel cu care doarme si are mai multa grija de el, deci calelul este f f gelos pe ceilalti din familie si mirie, latra la celalti de care nu este atasat. Si acum batrina cind sarut sotia dimineata in bucatarie si-i spun sarumina cateaua latra si imediat intra intre noi. Asa sunt toti cateii si asa ramin cit traiesc. Trebue sa-l invatati sa doarma separat intr-un colt al lui ori pe hol inca de acum ca mai tirziu nu o sa mai puteti. Noi stam la casa si mai am 3 in curte care nu au nici o problema
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.