Băiețel 2 ani și 1 luna semne de autism

10-06-2022
Abania
Nu este medic/terapeut
Abania
Sunt foarte neliniștită, băiețelul meu are anumite semne de autism însă pe lângă acestea sunt foarte multe lucruri pe care le face foarte bine iar asta ma induce in eroare. O sa enumăr aici câteva care ma sperie - își flutura mâinile uneori, merge pe vârfuri uneori in special când aleargă in casa , afara merge normal, nu vorbește decât ( mama, tata, Ana, nana, papa, apa dar apa mai mult imita pe buze nu cu sunet, mac ( rățușca), amam( cățel ), ii place sa învârtă rotile mașinilor dar nu sta acolo blocat, , uneori învârte și mașinuțe sau piese de la puzzle din lemn însă e acolo cu mine dacă îl strig se uita la mine, mai mult îmi si arată cum se învârte semn ca e ceva interesant, ii place sa se uite la mașina de spălat când se învârte cuva, nu vrea sa mănânce singur mereu, este foarte activ, ii place in apa foare mult, când mergem in vizita sa întâmplat sa plângă și sa vrea acasa și efectiv a trebuit sa plecam dar asta nu se întâmpla decât in locurile in care efectiv el nu vrea sa stea, se sperie uneori de blender dar nu mereu, iar ce ma sperie cel mai tare e ca nu se joaca mereu cu copilașii deși cu cei pe care ii alege el, nici eu și soțul nu suntem extraordinar de comunicativi ce este drept, uneori ma ia de mâna sa ocolim anumiți oameni in special o doamna in vârsta pe care o tot întâlnim afara. Cele pro sunt - Răspunde la nume, are contact vizual, bea apa singur, înțelege orice ii spunem, imita absolut tot ce vede la mine, ii place foarte mult sa citim, da paginile in carte, orice il întreb din carte știe sa îmi arate, îmi aduce tot ce ii cer, desenează cum poate el, dansează, aplauda, arată cu degetul, este foarte afectuos, ne iubește, ne da pupici, întinde mâinile sa il luam in brate, ne jucam cucu bau, ii spun sa se ascundă ca eu sa il găsesc și o face, facem puzzle cu forme știe singur unde sa le pună, prinde foarte repede absolut tot, este necesar sa vadă o singura data și repeta și el la scurt timp, știe unde sunt formele corpului sau și al nostru, il întreb dacă vrea sa mergem afara iar el îmi aduce papuceii lui sa il încalț, da din cap cand vrea sa spuna nu nu, face pa pa, da pupic cu mânuța, ar mai fi de spus la cele pro cu siguranta pentru ca este chiar inteligent și nu o spun pentru ca este copilul meu dar semnele contra ma sperie. Vreau sa spun doar ca am mers cu el la un control undeva la vârsta de 1 an și un pic iar doamna dr mi a confirmat ca băiețelul nu are nimic însă totuși sunt neliniștită și as dori inca o părere aici iar mai apoi dacă este cazul cu siguranta o sa mai fac un control. Va multumesc și as fi tare fericita și linistita dacă as primi răspuns. Sănătate multă și pace !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul