Bebe 9 luni un picior mai gros și celalalt mai subțire și lungimea difera

22-02-2022
DenisaRA
Nu este medic/terapeut
DenisaRA
Bună ziua, am 2 gemene de 9 luni, recent am aflat ca una din bebeline are un picior mai gros și celalalt mai subțire și lungimea difera, am fost la medici și ne trimit dintr-o parte în alta, deși am făcut eco de sold regulat și la neurolog toT regulat nu mi-a zis nimeni nimic. Fetele au fost născute prematur la 36 de s prin cezariana. Un sfat, un răspuns ar fi de mare ajutor. MULTUMESC !
4 comentarii
0
15-03-2022, ora 21:25
rodi123
Nu este medic/terapeut
rodi123
Bună!
Aceeași problemă am depistat-o și noi la băiețelul nostru, când avea 3 luni. Medicul genetician ne-a pus diagnosticul de hemihipertrofie pe partea stângă- o malformație genetică, care nu are cică tratament. Între timp am fost la medici ortopezi care nu prea ne-au oferit multe detalii, majoritatea nu au știut ce să ne zică, și nici măcar nu s-au confruntat cu așa cazuri. Acum băiețelul are 6 ani, e bine, aleargă, se joacă, diferența este de 2 cm în lungime, am fost la kinetoterapeut și am făcut tălpițe pentru piciorul drept (acesta e de părere că în dreptul e problema și ne-a recomandat terapie manuală)
0
05-06-2023, ora 13:15
Nastasedan
Nu este medic/terapeut
Nastasedan
Bună ziua! Băiețelul meu de 1 an are hemihipertrofie. Daca vreți să împărtășim experiențe, va astept pe WhatsApp. Aștept mesaj privat :)
0
14-06-2023, ora 14:32
AleeDragan
Nu este medic/terapeut
AleeDragan
Buna ziua! Si fetita mea de 8 ani, are hemihipertrofie!
Mi ar place sa impartasim experientele
0
22-06-2023, ora 21:14
Nastasedan
Nu este medic/terapeut
Nastasedan
V-am trimis tuturor mesaj privat pentru a putea intra in contact. Va aștept pe WhatsApp. Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: picioare inegale

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Picioare inegale la copil
  •