bebe de 5 luni a luat putin in greutate

27-06-2011
claudytza25
Nu este medic/terapeut
claudytza25
Buna seara, am o nedumerire, baietelul meu s-a nascut cu 3000g, pana la 3 luni si jumatate a luat foarte bine in greutate avea 6500 g i-am dat san si doar 2 saptamani completare cu lapte praf millumil pentru ca aveam impresia ca nu se satura insa medicul mi-a spus sa renunt la completare deoarece baietelul a luat mult in greutate si am renuntat.Acum are 5 luni si am mers din nou la medic si l-am cantarit, spre surprinderea mea am vazut ca are decat 6700 g, deci intr-o luna si jumatate aproape el a luat decat 200 g in greutate l-am hranit in tot acest timp exclusiv la san insa nu mi-a dat semne ca nu s-ar satura.Va rog sa imi spuneti daca este normal sa i-a atat de putin in greutate, ma gandesc tot timpul daca este bine, va rog din suflet sa imi spuneti.Multumesc.
3 comentarii
0
27-06-2011, ora 22:25
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
avand in vedere varsta, greutatea la nastere, in acest moment are o greutate corespunzatoare.trebuie sa retineti ca in primele 3 luni si jumatate crescuse cam mult.trebuie sa urmariti evolutia in timp si sa incepeti usor diversificarea.este necesar sa aveti un medic cu care sa va consultati in vederea diversificarii alimentatiei.va doresc sanatate pentru intreaga familie, bebelusul sa fie sanatos si sa va bucurati de el.seara buna.
0
27-06-2011, ora 22:38
claudytza25
Nu este medic/terapeut
claudytza25
Multumesc mult pentru raspuns, medicul spune ca are o greutate destul de buna insa eu sunt nedumerita de ce luat atat de putin intr-o luna si jumatate.Mi-a spus medicul sa incep diversificarea intai cu supita de lugume si asa voi face.Multumesc inca o data.
0
30-06-2011, ora 18:29
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ce face bebelusul??cum merge diversificarea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •