Bebe prematur - greutate mica la 8 luni

25-02-2007
winter
Nu este medic/terapeut
winter
Am o fetita care s-a nascut cu 1900g si 47 cm. Acum la 8 luni are 6300 g. Mananca lapte si hrana diversificata. Desi mananca destul de bine si relativ mult, are o greutate mica. E normal cat cantareste acum? Ce as putea face? Exista o formula de calcul pentru cresterea in greutate a prematurilor? Multumesc.
4 comentarii
0
27-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna ziua! cel mai bine v-ar raspunde un pediatru. daca fetita mananca si se dezvolta bine, atunci e ok. formula de calcul pentru indice ponderal la sugari este greutatea actuala/greutatea ideala pt varsta. daca este intre 0.9-1.2 este bine.la dumneavoastra ar fi undeva la 0.7-0.8, deci e cam slabutza. Dar daca consideram ca este prematur, deci daca s-ar fi nascut la termen, acum ar avea 6 luni, nu? privita asa problema bebe e perfecta :). va dorim sanatate si pofta buna! Anca si bebe Cristiana
0
27-02-2007, ora 00:00
winter
Nu este medic/terapeut
winter
Va multumesc pentru raspuns. E incurajator.
Parerea mea e ca bebelusa mea se dezvlota normal: mananca destul de bine, i-au iesit deja 2 dinti, ii asteptam pe urmatorii 2, sta in fundulet, rade si gangureste toata ziua. Arata ca un copil dolofan, grasunica, e rosie in obraji si nu a racit niciodata.

Toate cele bune.
0
04-06-2007, ora 00:00
corey
Nu este medic/terapeut
corey
Nu te speria! Eu am o fetita (are acum 7 ani) nascuta la 29 de saptamani(avort) care a cantarit la nastere 940g. Pana la varsta de 5ani si cateva luni era slaba ( la 5 ani cantarea 11 kg).Am refuzat intotdeauna sa-i dau vitamine...dar minunea s-a produs. Acum este durdulie (26 kg) si nu o mai pot opri din mancat. I-am respectat ritmul si nu am fortat-o cu nimic.Totul a venit de la sine.
0
29-11-2007, ora 00:00
ianis
Nu este medic/terapeut
ianis
multumesc corey.baietelul meu are 5 ani /16 kg.m-am temut ca eu sunt de vina.de mancat mananca dar nu pune pe el.mama mea nu l-a obligat niciodata pe micut sa manance daca el nu vrea.programul lui de masa este in functie de stomacelul lui, bineinteles fara sa sara mesele principale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul