Boala osgood-schlatter

28-10-2013
elena333
Nu este medic/terapeut
elena333
Buna ziua,
Am o fetita de 10 ani care se plange din cand in cand de dureri de picioare(cand are un mers alert, nu neaparat la alergare). Am fost la medic si in urma unei echografii I-a pus diagnosticul Boala osgood-schlatter. A primit ca tratament Vigantoletten 500 si gimnastica. Din ce am citit eu am dedus ca efortul nu este indicat. Mentionez ca a crescut foarte mult, are 150 cm.
Ce ma sfatuiti sa fac?
20 comentarii
0
28-10-2013, ora 18:05
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
voi spune vecinei despre problema fetitei tale.
A fost cu fetita ei de 11 ani la un ortoped (are aceleasi simptome)
si
i-a dat incaltaminte pt platfus
si la intrebarea de nu-i nevoie sa-i faca o ecografie,
dr a raspuns ca pulpa piciorului are muschi si nu se poate face
hm...

sanatate fetitei tale
0
28-10-2013, ora 18:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Singurul tratament imaginabil consta in repaus sportiv (platfus-ul nu are nici o legatura cu Osgood-Schlatter, si oricum nu necesita talonete sau incaltaminte speciala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-10-2013, ora 20:43
elena333
Nu este medic/terapeut
elena333
Va multumesc pentru raspunsuri. Fetitei mele I-a facut o ecografie a genunchiului si ne-a spus ca ar fi o demineralizare, ca osul nu este asa dens in zona genunchiului. Este bine sa Ia vigantoletten 500 la aceasta varsta? Problema a fost depistata deoarece a facut gimnastica de recuperare pentru scolioza DL si ii pocneau genunchii.Ne-a spus sa continuam cu gimnastica si pe mine asta m-a derutat fiindca stiam ca trebuie repaus. Si fetita mea are platfus.
0
28-10-2013, ora 20:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va raspund punctual:
- platfus-ul este doar o problema estetica si nu una functionala; nu necesita absolut nici un tratament, fiind doar o problema estetica.
- intr-adevar, aveti perfecta dreptate: singurul tratament imaginabil este repausul sportiv;
- nu are nevoie de vitamina D, cat timp problema este generata de supra-solicitarea sportiva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-10-2013, ora 00:58
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
imi poate cineva elucida ce rost ar avea tratamentul cu vitamina D in boala Schlatter-Osgood? si cum poate fi depistata cu echografie?
eu am tratat aceasta boala pana acum cu repaus, local gheata, antiinflamatoare si trebuie sa zic ca extrem de rar mai operam cate un caz pentru a indeparta fragmentul de os proeminent la adulti.
diagnosticul se pune clinic sau eventual cu radiografie, cel putin eu asa am facut pana acum
0
30-10-2013, ora 21:37
elena333
Nu este medic/terapeut
elena333
Exact asta am intrebat si eu. Mi-e si teama sa-i dau vigantoletten sa nu ma mai trezesc si cu alte probleme
0
20-11-2013, ora 21:26
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@elena333

Va rog sa imi spuneti ce inaltime si greutate are fiica dvs. De asemenea, istorisierea dvs este putin incurcata. Sa inteleg ca a fost diagnosticata fiica dvs de 10 ani cu scolioza si i s-a recomandat fizioterapie la fizioterapie ii pocneau genunchii si o dureau din cand in cand picioarele (ce inseamna picioare? tot membrul inferior? doar coapsa, genunchiul, gamba, glezna, piciorul?) s-a prezentat la medic (ce specialitate?) si i s-a facut o ecografie de genunchi (sigur ecografie? nu cumva a fost radiografie/"film"?) s-a diagnoticat boala O.S. (pe baza eco-/radiografiei sau avea deja suspiciunea doctorul?)

Toate acestea sunt importante deoarece s-ar putea ca toate diagnosticele de care vorbiti sa fie false si daca doriti sa primiti un sfat util trebuie sa dati mai multe informatii.
0
20-11-2013, ora 21:44
elena333
Nu este medic/terapeut
elena333
Fetita mea a fost diagnosticata cu scolioza si i s-a recomandat gimnastica. La gimnastica o dureau picioarele la efort. Mi-am zis ca nu are antrenament si o sa-i treca mai ales ca au mai durut-o si in trecut. Pe la 6-7 ani a dorit sa urmeze un curs de dans sportiv. Dupa doua luni s-a retras pentru ca o dureau picioarele. Am suspectat ca ar avea streptococ, i-am tot facut analize insa a iesit negativ. Profesoara de gimnastica a observat ca-i pocneau genunchii si mi-a spus sa consult din nou medicul. Asa cum v-am spus i-a facut o echografie, fara film(nici eu nu stiam ca se poate vedea fara film) si mi-a aratat ca osul nu ar fi asa dens in zona genunchiului ca in rest si mi-a recomandat Vigantoletten si repaus sportiv. Pediatrul mi-a spus sa -i dau doar 10 zile calciu pentru ca este foarte inalta. De o luna nu a mai facut efort si nu o mai doare. Acum mi-a spus ca mai sunt si alti copii in clasa care se plang de durere de picioare.
0
20-11-2013, ora 21:46
elena333
Nu este medic/terapeut
elena333
Am uitat sa adaug, fetita mea are 150 cm si 38 kg
0
21-11-2013, ora 21:10
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@elena333

Exista posibilitatea sa fiti indrumati intr-o directie gresita. In primul rand, cu ecograful nu se vede in os, deci nu se poate aprecia "gradul de mineralizare osoasa". Boala O.S. nu se diagnosticheaza ecografic, ci clinic + radiografie si, asa cum a spus un coleg mai sus, tratamentul nu se face cu vigantoletten. Daca era O.S. ne descriati altfel simptomatologia si semnele.

Desi nu mi-ati raspuns la toate intrebarile si nu pot consulta pacienta, doresc sa va sensibilizez asupra unui fapt. Exista asa numitele "dureri de crestere" care apar la unii copii cu crestere rapida, mai ales la cei inalti si slabuti, iar fiica dvs din parametrii pe care mi i-ati furnizat se incadreaza in acest profil. Acestea nu au o cauza cunoscuta si trec cu timpul. Cititi mai multe folosind Google despre aceasta afectiune. Eu ii recomand fiicei dvs sa continue sportul in masura in care poate.
0
22-11-2013, ora 20:13
elena333
Nu este medic/terapeut
elena333
Va multumesc pentru raspuns. Chiar am observat ca alearga pe strada si in curtea scolii si nu se plange de dureri. Probleme sunt, in general, atunci cand fac incalzirea la orele de ed, fizica si cand forteaza. Nici nu mai doreste sa stea pe banca. Scutirea de sport a fost doar pentru o luna. Daca analiza calciului din sange a iesit in limite normale mai este nevoie sa-i dau calciu sau vigantol? Pediatrul ne-a spus ca a reactionat intr-un anume mod buza superioara la lovire si i-a prescris calciul (10 zile pe luna, timp de 3 luni) si magne-b6.
0
24-11-2013, ora 22:50
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Ceea ce descrieti dvs cu buza se numeste Semnul Chvostek.si se foloseste pentru a evidentia Tetania ca rezultat al unei lipse de calciu si/sau magneziu. Aceste elemente nu au legatura cu durerile de membre inferioare. Nu am elemente si nici nu imi este locul sa contest sau sa sustin tratamentul pediatrului curant.
0
15-08-2022, ora 16:13
sarpe1968
Nu este medic/terapeut
sarpe1968
Bună
Am un băiat de 19 ani, înălțime 176cm, 69kg care joacă fotbal de la 7 ani, iar în urma Rmn-ului i s-au pus diagnosticul Osgood-Schlatter la piciorul drept. Are dureri la efort.
Ce tratament mi-ați recomanda ?
1
15-08-2022, ora 17:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua
Fiind o osteonecroza datorata efortului excesiv, singurul tratament imaginabil consta in oprirea oricarei activitati sportive pentru 6-12-24-36 de luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
15-08-2022, ora 18:07
sarpe1968
Nu este medic/terapeut
sarpe1968
Și dacă nu poate sta fiind jucător profesionist. Există un tratament de ameliorare?
1
15-08-2022, ora 19:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Singurul tratament imaginabil consta in oprirea oricarui efort sportiv.
Daca refuza tratamentul, exista riscul ca tendonul rotulian sa se dezinsere (sa se rupa), ceea ce inseamna operatii complicate si ani de interdictie a oricarui efort sportiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
15-08-2022, ora 20:34
sarpe1968
Nu este medic/terapeut
sarpe1968
Și cum ne dăm seama cât trebuie să stea 6-12-24-36 de luni, iar după cum va fi ? In perioada de repaus ce trebuie să facă ca și jucător profesionist de fotbal?
1
15-08-2022, ora 21:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Repausul sportiv este determinat de durerea de la nivelul tuberozitatii tibiale anterioare, locul de insertie a tendonului rotulian.
Poate face orice efort fizic, mai putin cele ce implica utilizarea genunchiului (in general, a membrului inferior).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
23-11-2022, ora 00:23
ca_mila
Nu este medic/terapeut
ca_mila
Buna seara. Oare schiatul afectează genunchii? Fetita mea de 10 ani, are diagnostic de Osgood-Schlatter, dupa 3 luni de repaus si kinetoterapie se simte mai bine. A reluat antrenamentele de handbal. Ea vrea in tabara de schi, adora sa schieze. Ma ingrijoreaza sa nu reapara simptomele, de fapt durerea. Ce ne puteti sfatui? Mulțumesc frumos.
0
23-11-2022, ora 09:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Fiind o osteonecroza datorata efortului excesiv, singurul tratament imaginabil consta in oprirea oricarei activitati sportive pentru 6-12-24-36 de luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Boala Osgood-Schlatter

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: