Boala Scheuermann

07-01-2013
bondmarius
Nu este medic/terapeut
bondmarius
Buna ziua, fiti amabili as dori si eu o parere referitoare la probema mea.Am fost diagnosticat cu boala Scheuermann, am facut un RMN care mi-a fost interpretat astfel:
-usoare deshidratari discale de la T6-T10;
-mici hernii intraspongioase etajate de la T6-T12;
-fine osteofite antero-laterale bilaterale de a T3-T10;
-nu se identifica conflicte disco-radiculare toracale;
-cordon medular din campul de examinare cu morfologie si semnal RM in limite normale.Va rog sa-mi spuneti cat de grav este si unde ar trebui sa merg pentru vindecarea durerilor dorsale sacaietoare.Mentionez ca am fost la fizioterapeut insa nu m-a lamurit.M-a pus la o placa cu vibratii(fara nici un efect) si exercitii fizice care nu aveau nici olegatura cu spatele(bicicleta, exercitii la care lucrau muschii picioarelor).Am fost si la reumatolog, mi-a dat tratament cu celecoxibum si glucosaminum, fara a avea vreun rezultat.Va rog sa ma indrumati.Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
08-01-2013, ora 09:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Maladia Scheuermann se trateaza prin kineto-terapie.
Cred insa ca v-ar fi util un examen clinic la neurochirurg, care poate decela prrezenta unui eventual sindrom compresiv vertebral (hernie de disc), care ar necesita fie interventie chirurgicala, fie kineto-terapie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-10-2014, ora 19:42
Lila001
Nu este medic/terapeut
Lila001
Buna ziua, fiti amabili as dori sa stiu daca exista vreo carte in romana sau in engleza cu privire la aceasta boala pe care doresc sa o cercetez mai amanuntit.Am cautat dar nu gasesc. Va multumesc.
0
10-10-2014, ora 19:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Chiar daca veti gasi vreo lucrare, este evident ca este imposibil sa o intelegeti la modul adecvat in absenta studiilor medicale aprofundate (de neurochirurgie).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: maladia scheuermann