canale lacrimale infundate

06-08-2010
violeta d
Nu este medic/terapeut
violeta d
Am un bebelus care are canalele lacrimale infundate; acest lucru l-am descoperit pe la 4 luni si jumatate. Acum are 8 luni si inca nu am reusit sa-i rezolvam problema. Oftalmologul la care am fost a incercat fara anestezie de cateva ori sa desfunmde aceste canale, spune ca la unul a reusit iar cel de-al doilea nu se poate ( cu toate acestea nu e nici o diferenta intre cei 2 ochisori - ambii curg la fel de abundent o secretie galbuie). Am incercat cu masaj, nettacin, tobrex dar nu a avut efect. Ni s-a spus ca singura solutie ar fi o operatie dar pe la cativa anisori, nu acum. Va rog mult de tot, cei care ati avut asemenea situatii spuneti-mi unde ati mers, la ce doctori, la ce spitale? Piticul nu mai suporta nici sa il sterg la ochisori de atata timp.Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
06-08-2010, ora 18:18
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Ar trebui să încercaţi în continuare cu masaj, aproximativ în jurul vârstei de un an, la 90% dintre bebeluşi li se desfundă canalele lacrimale- aşteptaţi până atunci, cu masaje frecvente şi veţi vedea atunci ce se întâmplă. Rare sunt cazurile în care să nu se desfunde astfel...
0
06-08-2010, ora 20:00
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
stati linistita, se vor desfunda in mod natural, este o spaima a multor mamici, dar e data doar de zvonuri provenite din cazuri de genul canale lacrimale neexistente care chiar au nevoie de operatie...
cat despre homeopat... am intalnit un caz cu o mamica la fel a ajuns cu copilul pe la vreo 4-5 luni pt desfundat canale lacrimale si aparent medicul respectiv s-a chinuit sa ii gaseasca remediul potrivit cateva luni de zile si surpriza s-a desfundat exact cand se desfunda in mod natural! dar evident s-a laudat medicul respectiv... aveti grija la sarlatanii care va pot duce de nas cu diverse aparente motive pentru lipsa eficientei remediului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: