cancer la 6 luni (hepatoblastom)

30-01-2012
rusu andreea 83
Nu este medic/terapeut
rusu andreea 83
Buna ziua
Baietelul meu a fost disgnosticat acum 6 saptamani cu hepatoblastom.
Am facut 3 cure de chimioterapie (cisplatin) si medicul oncolog a zis ca nu mai putem face decat o chimioterapie apoi trebuie sa mergem la operatie.
Tin sa precizez ca dimensiunile formatiunii sunt in prezent de 86/60/71.
As vrea sa mai aud o parere, nu se mai poate face chimioterapie sa scada cat mai mult aceasta tumora, deoarece cu cat scade mai mult cu atat riscurile operatiei sunt mai mici.
1 comentarii
0
26-03-2012, ora 15:43
irina dumitriu
Nu este medic/terapeut
irina dumitriu
Buna ziua
Imi pare rau ca am intrat asa tarziu pe acest forum, dar vreau sa va impartsesc din experienta noastra, in speranta ca veti mai intra pe aceasta pagina.Baietelul meu, Alexandru, a fost diagnosticat cu hepatoblastom multicentric, stadiul IV;adica radacina tumorii era intr-un lob, iar pe celalalt erau mutle celule maligne.La ecograf nu s-a putut masura tumora, atat de mare era.Am uitat sa spun ca Alex a fost diagnosticat cu hepatoblastom la 4 luni si jumatate.Fiind atat de mare tumora a facut 5 cure de chimioterapie, iar dupa operatie a facut restul de 7 cure.Prin administrarea acestor cure de chimioterapie se uniformizeaza, cat de cat, tumora pentru a putea fi extirpara.Este bine ca dupa operatie sa fie facute mai multe cure de chimioterapie, deoarece medicul chirurg nu poate scoate toate celulele maligne;el taie si scoate tot ce vede, dar pot sa ramana celule microscopice.Aceste celule trebuiesc topite prin curele de chimioterapie.De aceea este foarte important sa faca curele de chimioterapie dupa operatie.Trebuie sa aveti multa rabdare si sa va rugati pentru sanatatea micutului.
Anul acesta pe 21 iunie, de ziua lui, Alexandru implineste cinci ani de cand a terminat chimioterapia si 6 ani de viata.Este sanatos, multumim lui Dumnezeu, si merge la scoala la grupa pregatitoare.Numele meu este Dumitriu Irina, sunt din Pascani, Jud.Iasi, -.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Hepatoblastomul

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: