Cancer limba și ganglioni

27-06-2021
Nicocozo
Nu este medic/terapeut
Nicocozo
Tatăl meu, acum 3 ani a depistat cancerul la limba și adenopatie/GANGLIONI inflamați. Tumora de la limba a fost scoasa în totalitate, la 1 an a fost scoasa o adenopatia ce crescuse mult-partea dr. A venit pandemia și operația pt ganglion stg a fost amânată mult. Acum o luna s a extirpat și aceasta dar operația nu arata ok, a fost operat și a2a oara la 2 sapt, încă are dren și supureaza. La operațiile trecute nu a apărut nimic, zonele sunt curate. Trebuie operat din nou/tratament? nu a făcut radio/cito.
El se simte bine, este puternic, pozitiv, vrea sa lupte, problema este ca avea o parte din mușchi întărit în zona cervicala, acolo unde ganglionul a împins atunci când s a dezvoltat și partea aceea nu a fost scoasa. În zona unde se lipește operația s a umflat puțin și pe sub piele se simt depozite de lichid. Drenul funcționează dar probabil scoate lichid doar din partea de sus. Ma gândesc sa nu i fi curățat acolo bine și cine știe ce se întâmplă. Operația de la limba și primul ganglion operat au fost efectuate de un alt medic, foarte bun, de BMF, iar rezultatele au fost extraordinare, nu a apărut nimic, zone vindecate și sănătoase, în corp nu mai sunt alte metastaze. Doar ca din păcate la ultima adenopatie am ajuns la alt Dr. Care a avut alta specialitate, chirurgie vasculara. Nu știu ce sa mai zic... De la spitalul respectiv l au trimis la oncolog pt tratament, oncologul l a trimis înapoi sa ii scoată citez "ce mai are de scos și galma aia" probabil se refera la bucata de mușchi întărit. Ma macină gândul ca poate acum, nu a fost curățat cum trebuie. Rezultatul biopsiei este metastaza de carcinom scuamos cheratinizat. Fără evidențiere structura de limfonodul. Va rog, sa ma ajutați și întru ați. Va mulțumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: