candidoza

09-11-2011
ovii
Nu este medic/terapeut
ovii
buna seara! de 3 zile mi-au aparut niste bubite rosii cu un fel de coaja pe penis, de la care am mancarimi.De la farmacie mi s-a recomandat PIMAFUCIN si FLUCOVIM 100 pastile.M-am spalat cu musetel, cu bicarbonat si m-am dat cu o crema cu propolis si galbenele.Ieri am inceput sa folosesc crema dar pastile nu am luat, credeti ca sunt bune ? sa le iau ? Am observat astazi ca bubitele au disparut dar este rosie si am mancarimi.
4 comentarii
0
17-11-2011, ora 00:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Este bine sa faci si tratamentul cu flucovim deoarece candida se poate dezvolta in diverse locuri in corp, putand provoca si un dezechilibru al florei intestinale, ceea ce iti poate crea multe neplaceri.
0
09-06-2014, ora 20:18
Andreirr
Nu este medic/terapeut
Andreirr
Buna ziua, daca pe gland v-au aparut pete rosii sau pe marginea glandului v-au aparut niste bubite albe, si aveti mancarimi pe toata baza penisului inclusiv pe uretra incercati urmatorul tratament:- Norfloxacin 400 mg(o pastila la 12 ore timp de 3 zile), Doxiciclina 100 mg (o pastila la 12 ore timp de 7 zile), si urmeaza un preparat Local cu urmatoarele ingrediente:-Glicerina boraxata 50 ml
-Hidrocortizon acetat 0, 2g
-Nistatina 2g (acest preparat se poate face la farmacii si va dati cu el dimineata si seara dupa ce igienizati suprafata, pentru un randament mai bun al tratamentului tineti urmatoarea dieta: Alimente interzise:

- zahar
- fructe
- paine
- branza
- lapte
- suc de fructe
- cafea
- bauturi dietetice, alcool.
- cartofi
- grau
- faina
- carne de vita
- ciuperci.
Eu am scapat de doua ori de candidata cu acest tratament.
Sanatate si recuperare rapida.
0
19-06-2014, ora 11:58
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
In dorinta de a ne vindeca mai repede deseori ne autotratam. Administratea medicamentelor si indeosebi a antibioticelor fara a avea recomandare de un medic nu este chiar benefica.
0
19-06-2014, ora 19:25
Andreirr
Nu este medic/terapeut
Andreirr
Eu nu am spus ca nu trebuie sa mergem la medic dar atata timp cat acesta iti confirma banuiala este un tratament bun eu am scapat de ea de 2 ori cu acest tratament si pentru candida rar gasesti un tratament care sa te scape de ea definitiv ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.