Carcinom epidermoid spinocelular

15-05-2008
costy_68
Nu este medic/terapeut
costy_68
Buna ziua,
fratele meu(43 de ani)a fosti diagnosticat in urma biopsiei cu Carcinom epidermoid spinocelular cheratinizant invaziv, starea lui de sanatate in acest moment este relativ buna.Intrabarea este care este cel mai bun mod de tratament si ce riscuri exista?
4 comentarii
0
16-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Carcinomul spinocelular este o forma a cancerului de piele, destul de agresiva, care trebuie indepartat cat mai curand. Medicul curant va stabili daca necesita radioterapie si inainte de interventia chirurgicala.
0
16-05-2008, ora 00:00
costy_68
Nu este medic/terapeut
costy_68
Rugamintea mea este care ar fi prognosticul de viata atat cu interventia chirurgicala cat si cu raditarepie? sincer
0
17-05-2008, ora 00:00
victor, florin
Nu este medic/terapeut
victor, florin
fata mea in virsta de 20 de ani a fost diagnosticata cu tumoare maligna a rinofaringelui, acum face chimioterapie(trei sedinte) si dupa aceea sapte saptamini de radioterapie.Ce as putea sa mai fac in paralel, ceva tratament naturist?Sunt disperat, si sotia am operato de cancer de colon, la amindoua este Malign, astept ori ce sfat pentru amindoua
0
13-01-2011, ora 18:24
lyzeu
Nu este medic/terapeut
lyzeu
Buna seara, tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom epidermoid spinocelular cheratinizat invaziv, este purtator de canula traheala, se afla la a 22 sedinta de radioterapie dar nu se mai poate alimenta din cauza durerilor din gat.doctorul ne-a recomandat gargara cu xilina, dar facand o "proba"cu ceai de musetel am descoperit ca nu prea poate sa faca gargara si inghite o mare cantitate din el...exista vreun risc daca inghite xilina?va multumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.