Catelusa se scarpina in exces

01-07-2018
madav70
Nu este medic/terapeut
madav70
Buna ziua. Am o catelusa in varsta de 8/9 luni. Problema e ca se scarpina foarte des pe picioare, la codita si mai ales dupa urechi (am observat ca la baza pielii pe partea exterioara pavilioanelor urechii si pe bot are un fel matreata/fragmente de piele alba moarta/de asemenea un miros persistent si extrem de neplacut). Mentionez ca nu are purici. Am mers la un dr. vet, i-am zis simptemele si mi-a dat niste fiole de Neostomosan (pt raie) sa-i fac bai repetate. Nici un rezultat. Apoi o alta solutie diluata cu apa aplicata prin tamponare in zonele cu probleme. La fel. Am facut o noua vizita la cabinet. De data aceasta mi-a zis ca are micoza si mi-a recomandat sa-i fac bai repetatate cu un sampon cu clorxedina si sa o ung in zonele unde se scarpina cu doua unguiente Mycoderm si Mibazon si.Au trecut 3 saptamani, nici un semn de insanatosire. Acum a inceput sa ii cada si parul pe picioarele din spate.
Va rog mult sa ma ajutati cu un tratament eficient.
Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
24-03-2021, ora 07:47
AmaliaIrina
Nu este medic/terapeut
AmaliaIrina
Buna ziua! Ati reusit sa vindecati catelusa? Ce avea? Am si eu un pui de 3 luni iar de 2 zile se scarpina cam des. Nu are nimic pe balana insa ma sperie si voi merge le veterinar zilele astea. Sper sa fie bine catelusa dvs.!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.