ceai verde cu iasomie

03-02-2010
raalluu
Nu este medic/terapeut
raalluu
Salut. As vrea sa-mi spuna si mie cineva daca ceaiul verde cu iasomie e intr-adevar bun pentru dieta si pt organism? L-a folosit cineva cu rezultate pozitive.Ms. Astept raspuns.
4 comentarii
0
03-02-2010, ora 15:49
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ceaiul verde este toxic si prealaudat la fel ca si cafeau cu care este un pic inrudit. El se face din aceeasi planta din care se face si ceaiul negru sau alb. Ceaiul negru contine cofeina si alte toxine (englezii il beau in loc de cafea). Ceaiul verde are mai putina cofeina insa are si alte toxine decat planta coapta.
Aceste lucruri le puteti citi peste tot ( wikipedia, carti botanice, de toxicologie) unde sunt descrise substantele din aceasta planta.
Sunteti pe punctul de a "lua o plasa", ca cea mai multa lume care crede minciunile lansate de anumite cercuri si preluate fara discernamant nu numai de ilustrate dar din pacate si de medici naturisti, "nutritionisti" si terapeuti.
Asa ca beti mai bine 5 ceauri cu adevarat sanatoase inainte sa consumati un product toxic dar in spatele caruia se afla un markting urias si bine pus la punct si care ne vand dupa propaganda de rigoare niste frunze vandute la niste preturi colosale de firmele care ii exploateaza pe saracii din Asia:

caei de galbenele, de seminte de fenciul, de salvie, de urzica, etc.
In cartea lui MAria Treben gasiti ceauri cu adevarat bune sau in internet daca cautati in google despre medicina lui Hildegard von Bingen.
Insa depinde pt. ce vreti sa le beti, fiecare ceai are un camp de aplicatie mai mult sau mai putin specific, ceaurile de mai sus sunt destul de generale insa si f. bune.
0
03-02-2010, ora 19:51
raalluu
Nu este medic/terapeut
raalluu
Dumneata spui ca ceaiul verde este toxic. Spune-mi si mie atunci cum se face ca poporul chinez, poate cel mai mare consumator de ceai verde si negru este unul dintre cele mai sanatoase popoare si chinezii sunt printre oamenii cu cele mai putine probleme de greutate?
0
10-02-2010, ora 12:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cafeau este cunoscuta ca toxica in toata lumea si in Germania si alte tari occidentale se bea acum mai mult decat berea si apa minerala.
Calitatea unei plante se masoara in stiinta numita toxicologie sau cu ceva cunostinte elementare de biochimie daca se cunosc ingredientele si nu cu prostia unui popor sau a altuia. In plus chinezii nu prea beau ceai verde asa cum crezi tu.
0
10-02-2010, ora 12:58
raalluu
Nu este medic/terapeut
raalluu
Ba bine ca nu. Am cunoscut destui chinezi in viata mea si chiar am lucrat pentru o familie chineza, tata si fiu ca sa stiu ca ceaiul verde si cel de iasomie se consuma cel mai mult in China.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Detoxifiere cu ceai verde
  • Efectele dovedite științific ale ceaiului verde
  • Ceai verde - beneficii conform studiilor
  • Este ceaiul verde bun pentru slăbit?
  • Consumul zilnic de cafea și ceai verde asociat cu un risc mai mic de deces la diabetici
  • Compusul de ceai verde crește nivelurile unei proteine anticanceroase
  • Poate reduce ceaiul verde riscul de infectare cu COVID-19?
  •