Cearcane - Pungi sub ochi

15-06-2009
johncelbun
Nu este medic/terapeut
johncelbun
Sal, am 16 ani, sunt baiat si am cearcane. Numai ca spre deosebire de restul lumii ale mele sunt foarte mari si foarte umflate. Nu am probleme legate de somn, dorm circa 9 ore pe noapte. Eu sincer nu am mai intalnit pe nimeni care sa aiba asemenea cearcae... poate doar cei trecuti de 60 de ani. Am fost la medicul de familie si nu vrea sa-mi dea trimitere nicaieri, el zice ca e normal si ca ar putea fi ereditare(mostenite) desi parintii nici la varsta lor nu au asemenea cearcane. Analizele mi-au iesit bine, deci nu cred ca am vreo problema cu partea asta.
Leacuri gen castraveti pe ochi, ceai, creme de cearcane, am incercat detoate insa nici un efect. Si partea cea mai rea e ca cel mai umflate sunt dimineata cand ma trezesc... parca as fi mort... seara se mai desumfla putin.
Vreau si eu un sfat ceva...
Multumesc anticipat
7 comentarii
0
16-06-2009, ora 08:39
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Cearcanele pot fi cauzate de afectiuni ale rinichilor sau ale ficatului. De asemenea pot fi cauzate de giardia. Daca medicul de familie nu vrea sa-ti dea trimitere pentru ca analizele au iesit bine, poti sa te indrepti catre un cabinet medical particular. In locul tau as incerca sfatul unui medic cu competente in terapii naturiste.
Numai bine!
0
16-06-2009, ora 09:12
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
rinichii si afectiunile endocrinologice pot cauza asemenea cearcane.
0
16-06-2009, ora 20:18
johncelbun
Nu este medic/terapeut
johncelbun
Nu sufar de nici un fel de boala la nivelul rinichilor sau a ficatului si nu am giardia, iar analizele au iesit foarte bine. Am cearcanele de 5 ani. Ce este mai ciudat insa este ca si sora mea de 10 ani a inceput de 2-3 luni sa aiba cearcane tot asa neobisnuit de umflate. Ereditar nu cred ca e. Se poate trata in vreun fel. Ultima solutie ar fi blefaroplastia, insa sper ca voi gasi alta cale sa scap de cearcane.
Imi puteti da un sfat cam unde sa ma duc, la ce doctor ? sunt din Bucuresti
0
20-06-2009, ora 17:38
johncelbun
Nu este medic/terapeut
johncelbun
.deci ?
0
21-06-2009, ora 20:01
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
niste analize la hormoni ai facut?
0
22-06-2009, ora 01:14
johncelbun
Nu este medic/terapeut
johncelbun
Nu. Dar are vreo legatura cu hormonii ?
0
22-06-2009, ora 08:41
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
ti am scris mai demult ca si afectiunile endocrinologice pot provoca asemenea cearcane.
daca nu este eredetar (bunici, strabunici)-intreaba parintii, mergi la un medic endocrinolog.
Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar cearcănele?
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •