chist de 9, 5 - 7, 3 cm pe rinichi

01-04-2009
carmensa
Nu este medic/terapeut
carmensa
Buna ziua!
Am acest chist pe rinichiul stang care acum 2 ani avea 8, 5 cm, mi s-a spus la eco ca este seros si pot sa-l "golesc" oricand dar se face la loc.
Am facut din nou ecografie : rinichi stang boselat, secundar prezentei unei formatiuni lichidiene de 9, 5 / 7, 3 cm ce ocupa jumatatea superioara a rinichiului si care pare a fi o modificare secundara unei duplicatii pielice.
Ca urmare a acestui ecograf, dr. mi-a spus ca ar trebui sa suport o operatie de eliminare a acestui chist cu 1/2 de rinichi cu tot.
Va rog, astept un raspuns!
11 comentarii
0
31-05-2009, ora 17:18
sctin
Nu este medic/terapeut
sctin
Am avut si eu un chist pe rinichiul stang de 8 pe 13 cm si pe care l-am operat in urma cu 16 ani. Nu s-a refacut slava Domnului
0
25-06-2009, ora 16:57
vasilefilipescu
Nu este medic/terapeut
vasilefilipescu
Pentru sctin Am un diagnostic asemanator. Va rog sa-mi spuneti unde ati facut aceasta operatie si cum se numeste medicul care a facut-o. Nu cred ca se supara daca ai faceti numele public Multumesc
0
11-09-2009, ora 13:34
marlene67
Nu este medic/terapeut
marlene67
buna ziua tuturor. si mie mi s-a despistat acum 6 luni un chist pe rinichiul sting de 2 pe 6. acum citeva zile am facut o criza de rinichi cumplita si m-am dus la medic. mi-am facut un echograf si doctorita s-a speriat. chistul a crescut in cele sase luni de 7 ori. are acum 9 pe 6. sunt foarte speriata de operatie, mai ales ca mi s-a recomandat sa o fac la Fundeni. va rog daca stiti vreun alt remediu pt aceasata boala sa-mi raspundeti si mie. astept sfaturi de la voi, pareri si tot ce ati facut voi daca ati fost in aceasta situatie. va multumesc din suflet
0
11-09-2009, ora 13:42
vasilefilipescu
Nu este medic/terapeut
vasilefilipescu
Pentru sctin
V-as ruga sa-mi spuneti unde ati facut operatia de chist pe rinichi!
Cu multumiri
0
14-10-2009, ora 08:32
carmensa
Nu este medic/terapeut
carmensa
CLUJ, Spitalul Clujana, doctorita Lapusan, respectiv prof. Coman
Exista si clinica particulara in care activeaza acesti medici
eu ma simt minunat, slava Domnului!, ceea ce va doresc si d-vs!
0
14-10-2009, ora 13:07
marlene67
Nu este medic/terapeut
marlene67
pt. carmensa
draga mea din pacate se pare ca singura sansa e aceasta operatie. si eu am suferit o operatie la rinichiul sting acum 3 saptamini, la spitalul fundeni la prof. Sinescu. te sfatuiesc din tot sufletul sa nu mai stai sa tragi de timp, deoarece e destul de riscant. mie mi-a extirpat cam jumatate de rinichi. perioada de recuperare e nasoala si de durata. eu nu m-am refacut nici acum, dar crede-ma ca mie mi-a spus medicul ca daca mai stateam era de rau. nu vreau sa te sperii, dar nu mai sta. si nu te teme de operatie, nici nu o sa stii cind a trecut.iar despre faptul ca ai putea sa scoti de acolo lichidul.nu te sfatuiesc. e o chestie pe care va trebui sa o faci mereu. nu e o rezolvare decit de moment. si nu cred ca e vb de chist, ci de acea parte superioara a rinichiului care este suprainfectat. asa mi-au spus si mie in prima faza ca e chist de 9/6 cm. si defapt era rinichiul infectat de la lichid.mult succes iti doaresc si nu mai sta pe ginduri. daca mai ai intrebari cu mare drag iti stau la dispozitie. pupici
0
30-10-2009, ora 13:38
mamaruta4
Nu este medic/terapeut
mamaruta4
Buna-ziua! As avea mare nevoie de niste informatii de la cei care au facut o operatie pt. chist renal. Fetita mea are 4 ani si urmeaza sa faca o operatie pentru un chist de 7cm. Cum e recuperarea dupa operatie? Se pune sonda urinara si la copii? E dureros rau? O va opera dr. Coman de la Spitalul Clujana. Va rog din tot sufletul sa ma ajutati cu informatiile respective ca deja am cosmaruri cand ma gandesc cat o sa se chinuie, draga de ea!
1
02-11-2009, ora 08:49
carmensa
Nu este medic/terapeut
carmensa
Pt. mamaruta4
Pe mine m-a operat tot dr. Coman si ce pot sa spun este ca-i minunat!
Operatia a fost laparoscopica, asadar daune minore, trei cicatrici mici care nici atunci, imediat dupa nu dor decat foarte putin.
Din nefericire nu stiu care-i procedura la copii- poate i se pune scutec si..asta este! Caci sonda are in principal legatura cu imposibilitatea de miscare o zi, doua, nu cu functionarea rinichiului, nu?
Eu asa ma gandesc. In orice caz, nimic cumplit, intreaga echipa cu care lucreaza prof. Coman e formata din oameni extraordinari, plini de interes, care traiesc parca doar pentru pacienti si nu par sa mai aiba si viata lor..
Sper sa va fie bine si mamaruta sa nu fie speriata, trece repede si nu e dureros!
Cum ati descoperit insa chistul - de ce o fi aparut?!?
0
03-11-2009, ora 07:50
mamaruta4
Nu este medic/terapeut
mamaruta4
Multumesc mult de raspuns! Nu se stie de unde a aparut chistul se presupune ca e congenital. Iar de sonda urinara am intrebat pt. ca rezidentul care lucreaza cu prof. Coman ne-a spus ca i se va pune si spera sa o scoata pana plecam acasa, asta in conditiile in care ne-a zis ca o sa ne tina internati o saptamana. De-asta mi s-a parut ciudat, doar n-or sa o tina atata vreme cu ea??
Oricum aflu mai multe saptamana viitoare cand mergem la interventie.
Multumesc inca o data.
0
19-11-2009, ora 18:51
ioanaburcea
Nu este medic/terapeut
ioanaburcea
Am rugamintea daca ma puteti ajuta sa-mi spuneti ce inseamna chist pielic la rinicul drept.



Multumesc anticipat!
0
17-02-2010, ora 14:29
vasilefilipescu
Nu este medic/terapeut
vasilefilipescu
Dintr-o sursa neprofesionista am aflat ca exista un tratament pentru polichistii renali (chiar si pentru cei ereditari cum este cazul meu). Se numeste "SOLIDAGO COMPLEX" si ar fi produs in Olanda sau Norvegia. Am inteles ca da rezultate foarte bune in micsorarea polichistilor si mentinerea functiei renale in parametrii buni o lunga perioada de timp. Ajuta forte mult?! Daca aveti informatii va rog sa-mi spuneti si mie! Va rog mult!
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Chistul renal simplu

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: