comportamentul baietilor la 15 ani

04-10-2007
iullia
Nu este medic/terapeut
iullia
Am un baiat de 15 ani foarte comod.Ar sta tot timpul la calculator, noroc ca trebuie sa mai mearga si la scoala.Doar daca isi face o prietena, se ingrijeste mai mult de felul cum arata si aici ma refer la igiena personala.Eu am incercat sa am o comunicare cat mai buna cu el dar nu prea reusesc.Zice ca mine si face tot ca el.Stiu ca este o varsta dificila dar totusi...Spuneti-mi va rog ce ar trebui sa fac.Va multumesc MULT.
8 comentarii
0
20-11-2007, ora 00:00
monica19
Nu este medic/terapeut
monica19
relatia dintre mama si fiu, dupa cum am citit este destul de indepartata. sfatul meu este sa comunicati mai mult cu el. este si in perioada asta adolescentina, de aceea nu va ia in seama. incercati sa-i explicati cate putin din toate.deci COMUNICAREA este foarte IMPORTANTA.
0
27-11-2007, ora 00:00
mayya
Nu este medic/terapeut
mayya
Draga, Iulia,

problema cu care te confrunti este specifica tuturor parintilor care au copii de varsta fiului tau.Nu trebuie sa iti faci probleme, fiul tau a obtinut multe lucruri gratis, si de aceea nu apreciaza bucuria prezentului, nu isi traieste bucuria clipei cu intensitatea copilului.Omare piedica este calculatorul care dezvolta brusc memoria vizuala si determina viteza de procesare a informatiei la nivel de scris si citit.In plus, fiind baiat nu-si consuma adrenalina si starea asta de indolenta e un fel de atrofiere a tesutului muscular.Incearca sa-i creezi situatii cand prin forta fizica sa se simta important si unic, determina-l sa-si doreasca libertatea aerului proaspat, bucuria de a contacta cu soarele, .nu il compatimi, fi ca un prieten nu o prietena, caci il vei revolta.Fi concurentul sau, provoaca-l.
0
09-12-2007, ora 00:00
tobias
Nu este medic/terapeut
tobias
incearca sa te apropii de el.sa fi cel mai bun prieten.sa discuti cu el toate problemele.la varsta asta au nevoie ffff mare de prieteni.bafta!!!!!!!!
0
11-12-2007, ora 00:00
iullia
Nu este medic/terapeut
iullia
Am vrut de multe ori sa intru sa va multumesc pentru parerile voastre, dar fetita mea, Patricia, de numai 10 luni imi cam da batai de cap.Cu baiatul meu Andrei sunt intr-un fel destul de apropiata, este destul de deschis cu mine dar as vrea sa fie poate mai cald.Stiu, ca asa sunt baietii mai reci, dar nu vreau sa creada ca tot ce fac pentru el este pentruca totul i se cuvine, ci pentruca sunt alaturi de el si il inteleg.Este un copil cu bun simt, ma ajuta atunci cand il solicit dar... as dori un pic mai mult caldura.Oricum eu il iubesc si ceea ce vreau eu acum, probabil, voi avea din partea lui cand va mai creste.Va doresc numai bine si va multumesc.
1
11-04-2008, ora 00:00
psihologul_black
Nu este medic/terapeut
psihologul_black
Autor: iullia
Am un baiat de 15 ani foarte comod.Ar sta tot timpul la calculator, noroc ca trebuie sa mai mearga si la scoala.Doar daca isi face o prietena, se ingrijeste mai mult de felul cum arata si aici ma refer la igiena personala.Eu am incercat sa am o comunicare cat mai buna cu el dar nu prea reusesc.Zice ca mine si face tot ca el.Stiu ca este o varsta dificila dar totusi...Spuneti-mi va rog ce ar trebui sa fac.Va multumesc MULT.
Ce mai vrei sa sti Iulia? Nu e destul de clar cum face baiatul? Si problema nu e el, ci tu esti, deoarece te tot framanti ca dc nu face cum zici tu? In primul rand, nu mai treb sa educi un adolescent cum ai fost si tu educata la varsta de 15 ani. iar despre fata, ca e mai apropiata cu el, asta face ca relatia ta cu andrei si fata sa fie din ce in ce mai urata, daca tot astepti ca el sa vina la tine sau fata, si sa-ti spuna ce problema au ei.cat timp nu fac prosti, nu treb s ate ambalezi ca stiuca la balta noua, , , , sory ca sunt direct, dar asa e mai bine, fara ocolisuri...papa
0
14-04-2008, ora 00:00
iullia
Nu este medic/terapeut
iullia
Draga domnule psiholog black 666, nu ati inteles nimic.Eu nu ii cer copilului meu decat sa invete la scoala, cat de cat, sa isi dea seama ca nu traieste doar sa vb pe mes, ca este baiat si va fi cap de familie.Ii mai cer sa fie curat tot timpul si nu m-am plans ca se ingrijeste prea mult atunci cand se intalneste cu o fata, asa cum m-ati dat ex intr-un alt raspuns dat unei persoane care se plangea de penisul copilasului de numai 7 ani.Eu stiu foarte bine ce vreau de la copilul meu.Nu imi doresc sa faca cum vreau eu ci asa cum este normal.Sunt cele mai elementare lucruri:sa inveti, sa fii ingriit, sa fii apropiat de parinti, mai ales cand ei sunt foarte deschisi cu tine si in asentimentul tau mai tot timpul.Problema lui este comoditatea.Iar eu ii sugerez doar ca ar putea fi mai energic.Am spus eu ca am o relatie urata cu fata mea?Are doar 1 AN SI 3 LUNI!!!!!!!!!Am spus ca imi da batai de cap, in sensul ca este micuta si necesita foarte multa atentie din partea mea. Poate acum ati inteles care era defapt durerea mea?Si sincer nu imi place deloc adresa de mail pe care o aveti.Imi da fiori pe sira spinarii.Acesta a fost un raspuns de la un medic psihiatru, sau de la un om oarecare?Pentru cei care nu stiu, sunteti PSIHIATRU
0
30-05-2008, ora 00:00
dan.apostol
Nu este medic/terapeut
dan.apostol
Iulia, Draga!
Baiatul tau are tata ?! La varsta asta nu ai nici-o sansa sa comunici tu (femeie) cu el! Crede-ma ca stiu ce spun. E atat de preocupat de sexualitatea care se misca in el incat tu esti ceacare il sperie.Esti cel de care se ascunde din toate puterile lui. Si pentru tata e greu sa comunice cu el dar are mai multe sanse. Si in orice caz poate sa-l mai scoata din calculator. sport, fotbal, inot, orice ce presupune miscare...
Daca sti sa te uitzi la ce site-uri se uita el pe calculator...si il surprinzi singur in baie lasa-l in pace...
0
24-03-2009, ora 13:52
maia-yo
Nu este medic/terapeut
maia-yo
buna iulia si eu ma confrunt cu aceiasi problema tin sa precize ca are 15 ani asa este si baiatul meu toata ziua pe calculator dar si fotbal mult si vreau sa-ti spun ca eu sunt casnica si ma trezesc pe la7 si stau la bloc deci nu am ce treaba sa fac la ora aceia dar ma trezesc mai mult pentru el sail trezesc ca altfel nu cred ca nici la scoala nu ar merge
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul