conjunctivita

16-05-2008
anahita
Nu este medic/terapeut
anahita
buna ziua. am o conjunctivita cronica de 8 ani care se manifesta prin mancarime, inrosirea ochilor, o secretie alb-galbuie dimineata si lacrimare la lumina zilei. De putin timp am mers la o consultatie si mi s-a spus ca am o conjunctivita infectioasa cu acelasi microb cu al infectiei urinare. Mi s-a prescris ciloxan, dar tot am ochii rosi si lacrimez. V-as ruga daca se poate sa imi recomandati un tratament si care este perioada la care trebuie sa il reiau pentru ca aceasta conjunctivita sa nu mai recidiveze. va multumesc!
8 comentarii
0
17-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Inainte de a incepe tratamentul, ar trebui facut un examen bacteriologic al secretiei conjunctivale cu antibiograma pentru a alege corect antibioticul;de asemenea, culturi pentru chlamydii, HSV1, eventual determinarea Ig G si Ig M antichlamydii, IgM si Ig G anti HSV1( herpes simplex tip I), testare la alergeni ; va recomand o igiena locala riguroasa, dimineata si seara, cu un sampon pentru bebelusi "No tears";pana obtineti rezultatul investigatiilor, dupa recoltarea secretiei, puteti incepe un tratament ( supravegheat de oftamolog), local cu o quinolona sau netilmicina( Nettacin):de exemplu, Floxal ( Nettacin)1 pic de 5 ori pe zi, in AO, timp de 14 zile, iar seara, unguent cu Floxal( Nettavisc), 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, timp de 14 zile; un antihistaminic, de exemplu, Nostamine 1 pic in AO ( amandoi ochii) de 3 ori pe zi, 14 zile, apoi la nevoie, daca apare senzatia de mancarime; si un lubrifiant ocular pe baza de acid hialuronic, Eyestil gel oftalmic( Blu gel) 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, dimineata, 1 luna; Dupa antibiotic, folositi inca 1 luna Blephagel, dimineata si seara, local, la nivelul marginilor palpebrale, dupa ce v-ati spalat cu sampon;cand trebuie administrate mai multe picaturi diferite, de exemplu, dimineata, asteptati 5 minute dupa ce ati pus o picatura inainte de a o pune pe urmatoarea( evitam fenomenul" wash out").Tratamentul poate fi ajustat in orice moment in functie de rezultatul investigatiilor. Cat timp faceti tratamentul, evitati utilizarea cremelor, fardurilor. Dupa ce ati terminat tratamentul, puteti utiliza produse hipoalergenice, testate oftalmologic;Numai bine
0
17-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS: In urma consultului oftalmologic, eventual cu cicloplegie se poate stabili daca aveti nevoie de ochelari; daca aveti fotofobie, ideala ar fi prescriptia unor ochelari cu corectia optica potrivita si lentile heliomate cu strat antireflex; numai bine
0
17-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Inca o sugestie:ca metoda adjuvanta, pe langa tratamentul medicamentos, luati laptisor de matca liofilizat si puneti 1 picatura in AO, dimineata, beti restul fiolei ( nu mancati nimic inainte), timp de 12 zile pe luna, cura repetata de cateva ori;numai bine
0
05-03-2009, ora 21:31
janey
Nu este medic/terapeut
janey
Buna ziua. Prietenul meu are 23 de ani si de aproximativ 6 ani face conjunctivita, dupa sau in timpul oricarei viroze respiratorii. Prima data conjunctivita a debutat in 2006, ca si complicatie la varsatul de vant. De atunci, cel putin o data pe an, toamna sau primavara, se imbolnaveste in asemenea hal, incat ajunge la urgente. Boala debuteaza de regula cu rino-faringita, care "urca" de la gat spre nas si apoi spre ochi si se manifesta prin ursturimi innsuportabile, lacrimare si inrosire puternica a ambilor ochi, fotosensibilitate, totodata iritatie a tuturor mucoaselor (nas, gat, chiar si a zonei genitale). De fiecare data tratamentul pentru raceala a fost diferit, pentru a putea exclude o eventuala reactie alergica la medicamente. A folosit la fiecare repriza de conjunctivita tot soiul de picaturi, prescrise de oftalmologi, dar cel mai rapid s-a vindecat cu Spersadex.
Deocamdata nu a fost depistata cauza conjunctivitei, desi a fost la controale oftalmologice si cand a fost sanatos si cand a fost bolnav. Acum doi ani a fost diagnosticat cu hipermetropie (dioptrii 0, 5 la ambii ochi), pentru care si-a facut ochelari. A mai fost la control O.R.L., unde nu s-a depistat nimic iesit din comun (desi se vede o usoara deviatie de sept, pe care doctorita a omis-o...). Testele alergologice au iesit toate negative, de la cele mai comune, pana la tot soiul de medicamente.
Cred ca mai trebuie sa mentionez ca prietenul meu face sport de cel putin 5 ori pe saptamana (body-building si atletism). Ma gandesc sa nu aiba vre-o legatura efortul intens cu boala...
Va rog dati-mi o idee unde la mai mearga la analize pentru a gasi cauza bolii asteia nenorocite!
Noi locuim in Sf. Gheorghe, Covasna, dar suntem mai mult decat dispusi sa mergem la Bucuresti pentru analize, daca ne recomandati o clinica.
Va multumesc!
0
05-03-2009, ora 21:33
janey
Nu este medic/terapeut
janey
Am uitat sa mentionez ca la ultimul consult (de urgenta) am auzit-o pe doctorita zicand ceva de "conjunctivita punctata", dar nu am gasit nici un fel de informatie despre ea pe Internet. Pe doctorita nu am apucat sa o intreb pentru ca era ocupata cu alte urgente.
0
22-06-2009, ora 23:57
figo10
Nu este medic/terapeut
figo10
buna ziua:am aceeasi problema cu ochii si anume ochii rosi usturimi si mancarimi.am urmat numeroase tratamente prscrise de oftalmologi dar degeaba.imi trecea un timp dar apoi revenea.as dori sa stiu daca poate trece definitiv si cum.poate cineva care a avut aceasta problema poate sa ma lamureasca.multumesc
0
24-06-2009, ora 14:46
figo10
Nu este medic/terapeut
figo10
cine imi poate spune daca dupa ce folosesti blephagel trebuie sa te clatesti la ochi multumesc
0
16-07-2009, ora 15:47
cryssu
Nu este medic/terapeut
cryssu
buna ziua..am si eu o rugaminte la dmv..in urma cu 3 zile m-am trezit cu ochiul stang f rosu..si genele lipite..azi sa umflat foarte tare..abia il mai pot deskide..am fost la doctor si mi-a preskris colbiocin si nafa-gal..mi-a spus ca am luat o conjunctivita..(de unde chiar nu stiu)..intrebarea mea este in ct timp se trateaza si ce as putea face sa nu mai fie ochiul atat de umflat?multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •