constipatia la bebe de 7 luni

19-09-2009
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
Am un baietel de 7 luni care nu face caca decit numai ajutat, am incercat cred ca toate remediile posibile si tot degeaba, specific ca de la vaccinul de 2 luni este asa.Suneti-mi cum as putea sa rezolv aceasta problema sau ce analize trebie sa-i fac poate are ceva copilul si sa nu ma duc prea tarziu cu el la medic.Pediatra lui imi tot spune sa mai astept ca se va regla singur oare asa o fi?Va rog frumos daca sa aflat cineva in aceasta situatie cu copilul si -mi spuna si mie cum a rezolvat problema.va multumesc pentru timpul acordat.
21 comentarii
0
20-09-2009, ora 18:09
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Alimentatia este, aproape intotdeauna, cheia raspunsului. Ati inceput diversificarea ? Bea supa pasata ?
0
20-09-2009, ora 22:42
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
buna ziua domnule doctor, in primul rand va multumesc ptr raspunsul si timpul acordat, cosmin maninca aproape orice de la ciorba pana la orice piure din legume specific ca nu maninca portocala decat para si caise pasate si piure de mere la borcanel ca e mai dulce iata progamul lui :ORA 22 CEREALE FARA LAPTE IN LAPTE UN BIBERON DE 200 ML. - ORA 04 -05 DIMINEATA LAPTE 150 ML . ORA 9 -10 DIMINEATA IAURTEL ACTIVIA UNUL SAU DOUA DEPINDE DE EL. SI LA O ORA UN BIBERON DE LAPTE DE 150 ML ORA 12 CIORBA ZEAMA CU LEGUMELE PASATE INTRE MESE FRUCT PARA, PIESICA DACA E DULCE SAU LA BORCANEL MAR ORA 15-16 PIURE DE LEGUME... ORA 19 LAPTE 150 ML, CAM IN MARE ASTA AR FI PROGRAMUL LUI DE ALIMENTATIE BINEINTELES IN CURSUL SAPTAMINII INLOCUESC PIUREUL DE LEGUME CU OU SAU FICATEL DE PASARE.V-am scris programul de alimentatie sa va faceti o idee sau sa-mi spuneti daca gresesc undeva. El are o problema de sanatate care cu ajutorul lui d-zeu speram sa se rezolve de la sine, din burtica de la 33 de saptamini medicul eco... ia depistat la amindoi rinichii o ectazie bazinetala RINICHI STING 8, 8 MM -RINICHI DREPT 9, 4 MM DINSUL MI-A SPUS CA E DE URMARIT SI CA E PREDISPUS LA INFECTII URINARE.L-am nascut cu2.7 gr, la 4 luni i-am facut eco din nou la cel sting disparuse de la sine la cel drept sa facut de 15mm specific na facut febra na facut infectie urinara pana acum, la 6 luni i-am repetat-o a stagnat tot de 15 mm a ramas la un an ne programam ptr urografie sa vedem clar ce este acolo.Cu scuzele de rigoare si cu mii de multumiri ca imi acordati 10 minute din timpul d-tra va intreb pe d-tra ca sunteti cadrul medical sa aibe si acesta problema vreo legatura cu constipatia lui ?Va astept raspunsul.
0
21-09-2009, ora 10:27
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Incercati sa adoptati urmatoarele masuri:
-faceti piureul de fructe nu numai din pulpa, ci din fructe intregi la acele fructe la care coaja e comestibila (de exemplu: mere, pere etc). Asupra scaunului, coaja si pulpa au efecte opuse: coaja si numai ea contine pectine, care sunt laxative.
-indulcirea ceaiului se face cu miere si nu cu zahar.
-laptele, daca-i dati formula, trebuie diluat mai mult (daca in prospect scrie 6 masuri la biberon, folositi doar 4), iar daca folositi lapte de vaca (dupa 6 luni se poate introduce, cu prudenta, laptele de vaca. Aceasta prudenta nu mai e necesara dupa 1 an), atunci folositi pe cel de 1, 5 % grasime.

Daca masurile de mai sus, luate timp de 2 saptamani, nu isi arata rezultatele, atunci e timpul sa mergeti cu copilul la un consult homeopatic.
0
21-09-2009, ora 17:59
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
va multumesc de raspuns domnule doctor
0
22-09-2009, ora 11:48
Tee
Nu este medic/terapeut
Tee
Si eu am avut aceeasi problema cu baietelul meu care acum are un an si doua luni. II dadeam suc de portocale inainte de masa. Dar problema s-a rezolvat cand i-am schimbat laptele praf. De la NAN si MILUMIL s-a constipat cel mai rau. Pana la urma i-am dat Aptamil de la MIlupa care parca era mai bun. Oricum de cand i-am dat lapte pasteurizat de vaca nu mai are probleme.
Sper sa se rezolve problema. Va doresc numai bine.
0
22-09-2009, ora 17:32
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
buna Tee iti multumesc de sfat am facut si lucrul asta cu schimbatul laptelui de la milumil am trecut direct la bebelac si tot degeaba , bebe e si puturos un pic cand ii vine sa faca il trage inpoi intelegi ce vreau sa-ti spun cu laptele pasteurizat mai astept un pic are doar 7 luni si nustiu daca ii pot da am inteles ca e un sirop din plante foarte bun ptr reglarea tranzitului il dau si pe acela daca nici asa nu merge cu el la dt.va sarut si mersi mult
0
22-09-2009, ora 19:07
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
D -na Tatiana incercati si remediile pe care le-am dat mai jos pt Vali_ adaptate bineinteles pt varsta baietelului : ceaiul diluat sau cu o concenratie mai slaba, cerealele potrivite ( fulgi de ovaz, gris ), etc..

Sfatul meu este sa incercati macar pt 2-3 zile sa ii dati mancare exclusiv vegetala sau pe cat posibil, exceptie putin gris sau orez cu lape dar si acela indoit cu apa asa cum am mai spus, laptele de soia pe are l-am indicat ( cu accentele din paranteza ! ), supele de legume fara carne !
In acest context puteti incerca si un " remediu " de sezon si anume sucul proaspat ( must ) de struguri, care are doua mari avantaje : 1) - este usor laxativ ( in cantitate mare ) ceea ce pt dv ar fi foarte bine, daca nu, beneficiaza de glucoza si vitaminele din el, si..2) - am citit undeva un articol in care se spunea ca mustul de struguri este cel mai apropiat ca structura biochimica, cu laptele de mama, dintre vegetale bineinteles !
Deci cateva boabe bine spalate, date pe storcatorul electric sau pe blender si strecurate, diluat sucul cu putina apa si dat ca atare ( poate pe nemancate ) sau in combinatie cu cereale..
Incepeti totusi cu ceaiul si alimentatia si..mai vedeti ! :)

Sanatate !
0
03-10-2009, ora 22:33
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
multumesc de raspuns stevens
0
04-10-2009, ora 23:53
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
VACCINELE POT FI CAUZA LA ASTFEL DE DEREGLARI SI CHIAR SUNT DES, si este cu siguranta cauza daca acest lucru a aparut imediat dupa vaccin.

Dupa vaccine apar multe caci vacciele sunt toate daunatoare si anume de la decese pana la boli usoare, grave si foarte grave si dereglari de mii de feluri.
Ar fi interesant de stiut daca ati primit medicamente la nastere sau in timpul sarcinii si cat l-ati alaptat.

" ii vine sa faca il trage inpoi " - acest lucru este un simptom in homeopatie si caracteristic pt. anumite remedii homeopate care pot vindeca copilul.
Consultati un medic homeopat. Este prezenta o dereglare care trebuie mai intai vindecata in mod adecvat si pare a fi o dauna de pe urma vaccinului. De la alimentatie nu este.
0
08-06-2010, ora 02:25
iris21
Nu este medic/terapeut
iris21
buna dragi mamici,
am intrat si eu sa vd ce se intampla cu bebele de se contipa si chiar am ramas surprinsa sa vd in raspunsul dr.Dragomir ca ceaiul sa il indulcesti cu miere si nu cu zahar(nu vreau sa fiu rautacioasa)dar nu cred ca a mai studiat in ultimul timp, mierea chiar nu este indicata la copii sub varsta de un an mai sigur pana mai tarziu, mierea contine ceva nu-mi aduc aminte exact ce anume care duce la inbolnavirea de botulism a copilului care-i poate fi si fatala.asa ca sfatul meu este sa evitati mierea si binenteles si zaharul incercati sai indulciti cu fructe uscate(curmale)facute piure este mai sanatos.si vreau sa va intreb daca stiti cumva daca marul cu tot cu coaja nu este prea mult ptr stomacul bebelul de 6 luni?multumesc pe curand.
0
08-06-2010, ora 21:55
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
Buna iris baietelul meu are acum 1 si 3 luni sa-ti spun si tie cum am rezolvat problema la 8 luni i-am bagat in alimentatie cereale cu fructe indiferent de firma conteaza sa fie cu fructe si la masa de seara si la masa de dimineata si gata am rezolvat-o dupa atitea luni de chin chiar devenise obsesie te pupam
0
11-06-2010, ora 02:40
iris21
Nu este medic/terapeut
iris21
Buna Tatiana si iti multumesc ptr raspuns, am sa incerc cu cereale, deja am incercat cu marul cu tot cu coaja si a dat rezultate, insa ma gandesc sa nu fie prea mult ptr stomacul micutei mele buburuze, fiind nascuta prematur ma gandesc mereu sa nu fortez, va pupam si noi
0
11-06-2010, ora 16:42
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
iris iti spun sincer pentru mine devenise o obsesie aceasta constipatie dar ti-am mai spus sa rezolvat de la sine cu cereale baga micuta pe mincare supa da-i copilului orice sa minince no face simandicoasa scuza-mi expresia.Fiecare mama isi creste copilul cum doreste eu una i-am dat copilului meu ciorba de la 6 luni si din fiecare mincare care o faceam ii dadeam nu conta si i-a mers foarte bine.Pe cosmin al meu l-am nascit cu 2, 7 kg si acum are 13 kg la 1.3 luni si slava domnule nu e simandicos.Daca vrei un sfat nu gandi negativ ca ai nascut-o prematur pe cea mica n-o creste ca la carte ca asa o s-o ai toata viata da-i copilului hrana sanatoasa da-i ciobe, fructe etc si ai sa vezi ce fata vei face.Te pupam si iarta-ma ca sunt asa de insistenta sti ce bine era daca ma invata si pe mine cineva.pa.pentru orice intrebare scrie-mi -*



(*modificat de administrator)
0
19-06-2010, ora 18:31
iris21
Nu este medic/terapeut
iris21
O sa incerc de luna asta sa-im bag carne in alimenatie, adica sa-i fac si supica, fructe i-am dat(banana, mango, mere, pere si piersica)si i-am mai dat legume, doar morcov brocol sicartof dulce, i-am mai facut si branzica in casa in rest cam atat nici faina de orez nu i-am mai dat, sincer nu prea mai stiu acum ce sa-i dau pricum am zis sa-i incep alim cu pui as vrea si peste da am mai citit ca nu este chiar indicat acum, daca poti si ai timp te rog da-mi cateva idei, ca sincer nu prea as vrea sa-i dau ce mancam noi, multumesc si pe curand..
0
19-06-2010, ora 23:36
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
Buna din nou te intreb din nou de ce esti asa de fricoasa?PRIMA MASA DIMINEATA CAND SE SCOALA LAPTIC CU 3-4 MASURI DE CEREALE LA 210 ML DE LAPTE ACUM NUSTIU CAT MANINCA BEBE AL TAU 150.160.170 180.210 DACA MANINCA LAPTE MAI PUTIN PUI CEREALE MAI PUTINE, RETINE CEREALELE PENTRU BEBELUSI SUNT CONCEPUTE PENTRU EI PENTRU BURTICA LOR DA-I FARA GRIJA ASTA DACA NARE INTOLERANTA LA GLUTEN DAR EXISTA SI PE PIATA FARA GLUTEN SI ADAUS DE ZAHAR - A DOUA MASA DUPA TREI ORE MASA DE FRUCTE MAR CU BISCUITE DIN ACELA POPULAR SAU PARA CA E LAXATIVA SI RETINE TOATE FRUCTELE CARE INCEP CU P SUNT BUNE LAXATIVE, DUPA ALTE TRIEI ORE CIOBA SAU SUPA CU PIINE INTEGRALA DA-I DIN MINCAREA TA CARE O FACI NU SE INTIMPLA ABLOSUT NIMIC TE ASIGUR.PASEAZ-O NU O FACE GROSUTA SI DA-I ZEAMA DA-I SA PAPE NORMAL CATE PUTIN IN LINGURITA SA NU SE INECE.APOI INTRE MESE DA-I UN IAURTEL DULCE NU ACRU GEN DANONE CU CAISE CU CAPSUNI SAU ACTIVIA CA E BUN LA CONSTIPATIE DUPA ALTE TREI ORE DA-I LAPTIC SIMPLU MOMENTAN AM INTELES CA ARE DOAR 6 LUNI DACA AM INTELES BINE APOI MASA DE SEARA CEREALE CU LAPTE SA FIE SATULA SA NU SE MAI TREZEASCA NOAPTEA.ZIUA A DOUA INCEP TOT CU CEREALE FRUCTE CIORBA OBLIGATORIE IN FIECARE ZI SI INCEPI SA-I BAGI OUSOR FIERT MOALE CU PIURE SAU BRINZICA APOI SPANAC PASAT CU PUI PILAF DAI ASTA CAND NU MAI E CONSTIPAT PULPITE FACUTE LA CUPTOR CU SOS ERA SA UIT FICATEL FIERT BINE CA CONTINE FIER DOVLECEL PANE CA E DULCE IN FELII SUBTIRI TAIATE SI PASATE ETC.IRIS VAD IN TINE PERSOANA MEA CAND AVEA BAIETELUL VARSTA DE 7 LUNI ERAM DISPERATA SI NU MA INVATA NIMENI APOI SINGURICA MI-AM FACUT CURAJ SI I-AM DAT SA MANICE DUPA CUM TI-AM SPUS ORICE SI APA SA BEA PLATA CA II SE FACE SETE SAU CEAI DE ECHINACEEA IARNA.APROPO CA DAU DE LA UNA IN ALTA FIIND SINGURA FARA NICI UN AJUTOR LA 6 LUNI L-AM PUS IN PREMERGATOR LA 9 LUNI SI JUMATATE MERGEA IN PICIOARE LA 1.3 LUNI ALEARGA SI ARE 13 KG CAND TOTI SPUNEAU SA NU-L PUN EU IN CASA IL PUNEAM LA INCEPUT PUTIN APOI CAT MAI MULT NU AVEAM COVOARE SA SE IMPIEDICE IN ELE SI MA ASCUNDEAM SI FACEA BAU BAU SI-L STIMULAM SA FACA PASI SI UITE ASA PINA INTR-O ZI CAND SA RIDICAT SI A MERS SINGUR BINEINTELES CU PUTIN AJUTOR MA REFER LA HAM SPECIAL.POATE AM PARUT PLICTISITOARE IARTA-MA TU ACUM FACI CE-TI DICTEAZA INIMA SI CEI MAI BINE PENTRU PRINTESITA TA EU ASA AM PROCEDAT SI MI-A MERS BINE FII UN PIC MAI CURAJOASA CA EU NU AM AUZIT PE NIMENI SA MOARA DE LA MINCARE TE PUPAM SI ASTEPTAM VESTI.
0
19-06-2010, ora 23:59
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
voicutatiana a scris:
-
Retine cerealele pentru bebelusi sunt concepute pentru ei pentru burtica lor da-i fara grija asta daca nare intoleranta la gluten dar exista si pe piata fara gluten
-
Daca vreti sa-i faceti un bine copilului, feriti-l de cerealele cu gluten, soia, lactate etc. Vedeti si topicul din profilul meu.
Chiar si de cereale in general. In schimb sunt foarte recomandate produsele din canepa, migdalele, laptele facut din acestea


Gluten+caseina+vaccinuri=AUTISM
Articolul COMPLET http://www.cristianmargarit.ro/2009/04/sanatate/glutencaseinavaccinuri
_
Imi aduc aminte cum a inceput pentru mine totul: pe la 13 ani am vazut la TV un domn care spunea despre cereale si lapte ca sunt daunatoare sanatatii. Daca despre cereale m-am lamurit rapid, ca sa depasesc blocajul "laptele e sanatos" am avut nevoie de ani de zile si multi metri cubi de biogaz.
_
0
20-06-2010, ora 12:52
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
DRAGA CRISTIAN FIECARE ISI CRESTE COPILUL CUM DORESTE SI DACA TE UITI ATENT LA CE I-AM SCRIS LUI IRIS I-AM SCRIS SA FACA CE-I DICTEAZA INIMA SI CE-I MAI BINE PENTRU COPILUL EI EU UNA PERSONAL NU L-AM CRESCUT CA LA CARTE SI SLAVA DOMNULE NU E ALERGIC LA NIMIC NU E BOLNAV SI LA TOTI PEDIATRII CARE AM FOST CU EL PENTRU CONTROALE DE RUTINA A ZIS CA E OK ORICUM ITI MULTUMIM PENTRU INTERESUL CARE DAI DOVADA IN TOATE DOMENIILE TE PUP SI MAI VB
0
20-06-2010, ora 15:14
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ma bucur ca sunteti pupacioasa, dar eu sunt Germont aici pe forum.
Cristi este autorul articolului.

In rest, va recomand sa folositi din plin avantajele inestimabile oferite de alfabetizare.

http://heartscanblog.blogspot.com/2010/05/blame-gluten.html

CITEZ:
_
Inculpat: GLUTENUL?

Grîul este cel mai distructiv element în alimentaţia omului, un aliment vinovat de sindromul inflamator, diabet, boli de inima, cîteva boli intestinale, schizofrenie, tulburare bipolara, ADHD, crizele copiilor autisti... doar ca să menţionăm cîteva.
Dar de ce?
Grîul conţine în principal carbohidraţi. Aceasta explica capacitatea sa de a creşte glicemia dupa ce mănînci să zicem, un sandwich de curcan şi paine integrala. Absorbţia rapidă a zaharurilor, se pare că stă la baza capacitaţii sale de a forma "burta de grîu".
Dar nici carbohidraţii şi nici alte componente ca fibra sau vitaminele B, nu justifică toate celelalte efecte secundare ale grîului. Deci ce anume din grîu, spre exemplu înrăutăţeşte halucinaţiile auditive în schizofrenia paranoidă? Să fie glutenul?
0
20-06-2010, ora 21:36
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
DA recunosc ca m-am grabit sa-ti dau un raspuns, dar cand scrii la calculator cu un copil in brate se trece cu vederea unele greseli gramaticale.
0
20-06-2010, ora 22:23
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
Si era sa uit, , Va pup "chiar daca ati fost un pic rautacios cu mine, si promit ca am sa citesc tot ce scrie domnul CRISTIAN despre gluten.
0
04-02-2019, ora 02:27
STERIAN
Nu este medic/terapeut
STERIAN
Bună seara, am un bebeluș de 7 luni...acum papă nu pot sa spun că mult (mananca iaurt de casă cu fructe, cereale nu vrea le refuză...piure cu carnita de pui...supica de pui)...nu i-am dat deloc pâine și sare.dar când e vorba sa facă treaba mare nu vrea decât ajutat. La 3 zile il ajut...am încercat sirop natural, bifido-baby...nu il ajută...el bea lapte de la sân..bea ceai(alinan) obisnuit nu vrea că nu e dulce și mierea știu că nu e bună(dar nici cea naturală avem noi albine).plus că noaptea doarme foarte agitat.Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația bebelușului
  •