Copil 2ani si 9luni.racit de 2saptamani

21-10-2018
Corina Tenea
Nu este medic/terapeut
Corina Tenea
Buna ziua, am nevoie de o parere.este racit de 2 saptamani, am urmat tratament cu zinnat 5 zile plus nurofen, bronhexim si maxitrol pentru ochisori facuse conjunctivita si pentru nasuc picaturi de 3 ori pe zi, era foarte infundat si cu secretii nazale.dupa tratament parea ca isi revine, dupa 2 zile a inceput sa faca o suoara temperatura nu mai mult de 38, 8 si numai un episod seara.am fost din nou la medic si nea dat klacid pentru 7zile, plus nurofen fluimucil si maxitrolul pentru nasuc.dupa 3zile de klacid nu mainare secretii nazale, doar face in continuare un episod de temperatura seara si tuseste mult, o tuse care o rupe.am fost la medic si fara nici macar sa il atinga mia spus sa merg la ORL ca are polipi si trebuie operat.ma preocupa episodul de temperatura si tusea care pare ca nu il lasa deloc.luni o sa merg la un Orl dar am nevoie de o parere.va multumesc
3 comentarii
0
22-10-2018, ora 10:17
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Trebuie sa va sugerez faptul ca este cazul sa opriti tentativa de administrare a unei noi cure de antibiotic pt simplul fapt ca, datorita mutatiilor prin care se adapteaza virusii si bacteriile la variatiile tot mai bruste de temperatura si umiditate cu care ne confruntam, determina o inflamatie a mucoasei de cai respiratorii care cedeaza intr-un timp mai lung, astfel incat se constata, dupa raceli, ca persista o tuse reziduala in medie 3 sapt, plus/minus cateva zile. Asigurati copilului exces de lichide, sucuri naturale si fructe zemoase, plimbari zilnice in aer liber si atmosfera umidificata in dormitor fara excese termice. Sanatate !
0
22-10-2018, ora 11:04
Corina Tenea
Nu este medic/terapeut
Corina Tenea
Multumesc mult pentru raspuns.
0
22-10-2018, ora 12:06
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Scces si rabdare ! Iarna va urma si nu trebuie sa va sperie. Nu este benefica terapia indelungata nici pt copilas.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •