Copil obez

04-01-2019
Lina12
Nu este medic/terapeut
Lina12
Buna!
Va rog sa imi spuneti la copiii obezi, supraponderali cum se intervine?
Am o fetiță de un an si o luna cu greutatea de 18 kg, nascuta cu 4, 500 kg, 83 cm diversificata la 6 luni +alaptata.Medicul.pediatru si cel endocrinolog mi-a recomandat oprirea alaptarii, sa continui doar cu mâncare si apa.
Alt medic mi-a.recomandat înlocuirea laptelui matern cu formula.Mentionez ca fetita nu mănânc excesiv, la o masa cam 10 lingurițe si apoi bea apa.Problema e ca a crescut treptat in greutate tot cate 1 kg -1, 200kg si abia acum se agita medicii cu solutii cam drastice, oprirea alaptatului cat mai repede si mancare mai putina.
Va multumesc frumos pentru timpul acordat!
3 comentarii
0
04-01-2019, ora 08:26
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Pentru vârstă și talie greutatea corectă ar fi ~12, 5 - 13 kg. Nu vorbiți de nicio investigație de laborator, bănuiesc că nu au fost solicitate ! Va recomand să vă adresați unei clinici de pediatrie dintr-un centru universitar important ! Succes !
0
04-01-2019, ora 09:36
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Este evident ca fetita a depasit greutatea considerata normala pt varsta sa ( la varsta de 1 an, in medie, trebuie sa aiba triplul greutatii de la nastere ). Ar fi util sa va internati intr-o sectie de endocrinologie pediatrica cu copilasul pt investigatii si terapie adecvate.
Sanatate !
0
08-01-2019, ora 00:13
Lina12
Nu este medic/terapeut
Lina12
Multumesc frumos pentru raspuns !Intre timp am fost la medic si am solicitat analize de laborator, am făcut cele pentru hormoni tiroidieni si glicemie, acestea fiind in parametrii normali.Alt medic mi-a zis ca atunci cand va merge singura va slabi.Recomandarea a fost cat mai multa miscare. Voi incepe la sfârșitul lunii înotul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: