copilul meu de 22 de ani a devenit retras, nu comunica

25-07-2014
gygycamy1961
Nu este medic/terapeut
gygycamy1961
de ceva vreme copilul meu care are 22 de ani a devenit retras, nu comunica, nu vrea sa mai iasa din casa, nu vrea sa mai discute cu nimeni, daca vine cineva pe la noi in vizita, intra in camera lui si se incuie, si mai iese atunci cand vizitatorul pleaca.Nu stiu ce sa fac.
Am incercat sa il duc la un medic, dar nu vrea sub nici o forma.
21 comentarii
0
25-07-2014, ora 20:05
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
copilul dvs lucreaza si se intretine singur? cu dvs comunica? ce spune atunci cand ii aratati ca sunteti ingrijorata de comportamentul lui?
0
26-07-2014, ora 00:31
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ati vazut schimbari majore in comportamnetul lui? este mai nervos ca de obicei? mai irascibil? ati incercat sa intrati in camera lui? a suferit vre-o truma de curand, o pierdere a cuiva drag? o despartire de vre-o fata? sunt prea putine datele pe care le oferiti
0
26-07-2014, ora 12:52
gygycamy1961
Nu este medic/terapeut
gygycamy1961
Nu lucreaza, pentru ca nu socializeaza si nu iese din casa, nu ii place colectivitatea, nu are prieteni, s-a izolat sub o carapace intr-o lume a lui (seamana izbitor de mult cu cei suferinzi de autism)
Am purtat numeroase discutii cu el in care i-am spus ca sunt ingrijorat de situatia lui, nu ii inteleg comportamentul.
Nu reusesc sa il conving sa mergem la consultatie la medic, refuza cu obstinatie, si nu il pot duce fortat.
Nu are manifestari nervoase, ramane cateodata fixat asupra unui punct timp indelungat, la ce se gandeste, nu stiu.
Nu a suferit nici-o pierdere a cuiva drag sau apropiat, nu a avut vre-o despartire de prietena sau prieten
Nu consuma droguri, nu fumeaza, nu consuma alcool,
Nu comunica nici macar pe internet, decat rareori
0
26-07-2014, ora 12:57
gygycamy1961
Nu este medic/terapeut
gygycamy1961
Acum ceva timp a fost la psiholog, insa numai doua sedinte dupa care nu a mai vrut sa mearga sub nici o forma, de ce, nu stiu si nici nu am primit vre-un raspuns sau vre-o motivare.
Nu a fost maltratat, lovit
A avut aproape tot ce si-a dorit, in limita a cat am putut dispune de resursa financiara
0
26-07-2014, ora 16:02
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ceva ceva i sa intamplat ori in viata de zi cu zi ori la facultate nu poti sa zici ca de azi te izolezi de tot si de toate asa ca teai plictisit
0
26-07-2014, ora 16:50
Psiholog Manuela Nicolae
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Manuela Nicolae
Buna ziua,

Daca fiul dvs se izoleaza si nu doreste sa comunice, puteti deocamdata doar sa-i fiti alaturi si sa-l asigurati de sprijinul dvs. Spuneti-i ca il iubiti si ca atunci cand va simti nevoia poate veni sa va vorbeasca fara sa fie judecat. Intr-adevar, nu-l puteti duce cu forta la medic, dar e bine sa stie ca poate apela la dvs atunci cand va simti nevoia. Daca stiti ca are pe cineva caruia ii acorda incredere (prieten, profesor, ruda) vorbiti cu acea persoana si exprimati-va ingrijorarea pentru starea lui.
0
26-07-2014, ora 17:42
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este debutul unei depresii sau schizofrenii ! Daca nu il puteti convinge nicicum sa mearga la medic cu dv. atunci trebuie sa mergeti singurala un psihiatru, sa povestiti ce ati spus aici, cu izolarea, cu punctul fix si probabil veti primi niste pastile sau picaturi pe care sa i le dati in mancare ! Exista medicamente speciale pentru asa ceva !

PS Doamna Nicolae ca psihologi ce va aflati mie mi se pare ca ati cam sarit stagiile obligatorii pe care trebuia sa le faceti la psihiatrie si mai mult incurcati oamenii decat sa-i ajutati ! Asa vad eu, nu va suparati ca v-o spun tocmai Dv. ! Sa trimiti un parinte la medic chiar si de unul singur mi se pare cel mai etic lucru imaginabil !
1
26-07-2014, ora 17:49
Psiholog Manuela Nicolae
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Manuela Nicolae
Stevens, a pune diagnostice online, din carti, fara sa vezi persoana, nu este ok. Pentru un diagnostic de schizofrenie este necesar sa se manifeste o serie de simptome, pentru o anumita perioada de timp. Si sunt convinsa ca niciun psihiatru nu ar da "pastile sau picaturi" rudei unui pacient pe care nu l-a vazut niciodata, pentru a i le pune in mancare. Ar fi complet lipsit de etica.
0
26-07-2014, ora 18:07
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
La Dv. este etic sa pretindeti ca ajutati oamenii printr-un simplu chat nu ?! Contracost evident !
0
26-07-2014, ora 18:34
Psiholog Manuela Nicolae
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Manuela Nicolae
Stevens, nu stiu la ce va referiti. Consilierea psihologica sipsihoterapia nu sunt un simplu chat. Si, dupa cum am spus si mai spus, nu cred ca un medic psihiatru ar prescrie medicamente dupa descrierea facuta de o terta persoana.
0
26-07-2014, ora 19:16
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Bineinteles ca varianta cea mai buna este ca doamna sa cheme un medic acasa, dar daca baiatul are cumva simptome psihotice e posibil ca apoi sa refuze atat medicamentele ca atare cat si mancarea ca nu cumva sa fie 'otravit', v-am spus ca ati cam sarit stagiile obligatorii de psihiatrie !

Ati activat mai demult pe o platforma online unde dadeati sfaturi psihologice prin intermediului chat-ului fara sa vedeti pe majoritatea sau pe toti musteriii, pentru ca de acolo va stiu numele !
Si asa cum consilierea online nu e un simplu chat nici o vizita la un medic chiar si a unui tert (daca bolnavul e complet obnubilat ), nu e o simpla vizita ! Dimpotriva, necooperarea chiar intareste un anumit diagnostic !
0
26-07-2014, ora 22:09
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
In cazul in care aveti o modalitatea de a-i 'forta decizia' intr-un fel pentru a consulta un medic psihiatru va incurajez si eu sa o faceti. Alternativ ar fi cel putin psihoterapia ca si modalitate de depasire a situatiei. Exista si posibilitatea unor vizite la domiciliu in astfel de situatii.
0
26-07-2014, ora 22:25
Psiholog Manuela Nicolae
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Manuela Nicolae
Da, am activat pe platforma TopExperti, de consiliere psihologica online. Iar consilierea online poate fi foarte utila celor care din diferite motive nu pot ajunge la cabinet si este, de asemenea, mai accesibila financiar.
Iar acuzatia dvs. - ca am sarit stagiile de psihiatrie - este una nefondata, pe care nu o accept si pe care va rog s-o retrageti. Nu orice bolnav de schizofrenie crede ca este otravit si nu orice persoana care se izoleaza este schizofrena. Desi e probabil ca diagnosticul sa fie acela de schizofrenie. Insa a trata o persoana impotriva vointei sale, schizofrena sau nu, nu este in regula.
0
26-07-2014, ora 23:15
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Mi-o retrag daca insistati dar puteti relua informatiile sau chiar stagiile in mod voluntar ca sa si asimilati informatiile esentiale ! :)

Si asa este, la noi in tara oamenii cu acest diagnostic au dreptul sa nu se trateze daca nu vor, in alte tari tratamentul este obligatoriu !
Iar ce considerati Dv ca persoana si psiholog, etic si ce este de folos real unui pacient DOAR MEDICUL consultat hotaraste, pentru ca aceste diagnostice presupun si un anumit grad de iresponsabilitate !
Nu de putine ori persoane netratate niciodata sau care refuza tratamentul ajung sa comita crime in propria familie la comanda unor voci !
Va rog sa va consultati in aceasta problema etica pe care o ridicati cu persoane de specialitate si poate ne spuneti si noua raspunsurile lor ! Mai precis daca ei insisi au dat pastile sau picaturi unor membrii ai familiei ! Eu cred ca da, pt ca altfel daca sunt internati fortat li se dau doze mari injectabile, basca faptul ca raman traumatizati !
0
27-07-2014, ora 21:38
gygycamy1961
Nu este medic/terapeut
gygycamy1961
din prostie sau nesabuinta starea in care se afla se datoreaza familiei, mai pe romaneste, la sfatul unor "binevoitori" nu am divortat pentru a nu afecta psihic copilul, dar acest lucru a lucrat tocmai invers,
0
27-07-2014, ora 22:51
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu are rost sa va faceti astfel de reprosuri d-na Camelia, poate doar daca simtiti ca va linistesc in vreun fel !

In familiile dvs si a sotului aveti frati sau parinti cu un comportament mai aparte sau care s-au tratat de depresie sau ceva asemanator ?!
0
28-07-2014, ora 12:40
gygycamy1961
Nu este medic/terapeut
gygycamy1961
In primul rand nu am intrat pe acest sait sau in aceste discuti, cu scopul de a plange pe umarul cuiva, sau de a impovara pe altcineva cu problemele mele, pur si simplu am dorit sa vad si alte opini sau pareri despre un caz.Va multumesc tuturor pentru sfaturi, pareri, opini, dar incerc sa rezolv cazul(problema) fara a mai adanci si mai mult depresia copilului, incerc pe cat posibil sa ii explic ca viata trebuieste traita si cu bune si cu rele, iar problemele pe care le avem sa incercam sa le rezolvam(discutam)si cu altii, nu trebuieste sa zidim un zid intre noi si mediul care ne inconjoara, pentru ca atunci ne adancim si mai mult intr-o mocirla(patetic spus), si riscam sa sfarsim sufocati, sa nu mai putem iesi la suprafata.
0
28-07-2014, ora 15:35
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Stati linistita ca nu impovarati pe nimeni aici, sunteti in locul potrivit !
Ma enerveaza doar anumite persoane care trec cu gratie limita malpraxisului, apropiindu-se de impostura si apoi se dau tot ele lovite !

Cautati un medic bun in localitatea dv si mai scrieti aici ce v-a recomandat ! E posibil sa nu-l gasiti din prima incercare pe cel potrivit, dar insistati !
0
28-07-2014, ora 16:34
gygycamy1961
Nu este medic/terapeut
gygycamy1961
SA FACEM UN PIC DE LUMINA
MA NUMESC CARAMIDARU GHEORGHE SI AM VARSTA DE 54 ANI
FIUL MEU SE NUMESTE CARAMIDARU MARIUS-CONSTANTIN SI ARE 23 DE ANI
Starea lui actuala se datoreaza mediului familial
Mama lui in loc de tratament psihiatric a alunecat pe panta misticismului
Nu ma credeti va rog luati legatura cu ea si intrebati ce masuri sau la ce s-a gandit vizavi de fiul ei
TELEFONUL EI ESTE 0727399794
NU ESTE TELEFON CU SUPRATAXA NU PACALESC PE NIMENI
Daca sunteti cumva circumspecti iata si numarul meu de telefon
0746232770
Nu am nimic de ascuns, nu am glume in program, cel putin pe acest palier al familiei
MULTUMESC
0
28-07-2014, ora 17:43
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
E ok, inseamna ca v-am incurcat eu cu mama baiatului, nu stiu de ce ! Procedati cum am spus in primul mesaj, consultati un medic atat pt mama cat si pt fiu deci!
Aceste boli sunt genetice, deci e logic ca daca mama sufera de ceva (poate un delir mistic), acel ceva sa se transmita si fiului (probabilitate de 50 %), uneori exponential mai accentuat, sau sub alte forme !
0
30-07-2014, ora 19:06
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
domnule Caramidaru, va sugerez ca un prim pas sa consultati impreuna cu sotia dvs un psihoterapeut, care sa va sprijine atat in eforturile dvs de a va convinge fiul sa apeleze la terapie cat si pentru a vedea ce anume din situatia dvs familiala intretine conditia in care se afla fiul dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Tulburarea de personalitate antisociala