Cortizol marit

22-08-2013
andreea93deea
Nu este medic/terapeut
andreea93deea
Buna ziua! Mi-am facut de curand o serie de analize, printre care si analize la hormoni. Initial am fost la nutritionist pentru vesnica mea problema cu greutatea, dar de la nutritionist am fost trimisa mai departe. Analizele nu au fost tocmai bune : ACTH - 59.9 (46), CORTIZOL - 26, 3 (5- 25), TSH - 7, 53 (0, 4 -4 ). Am fost la un medic endocrinolog si mi-a recomandat sa refac analiza la cortizol, mi-a dat si o pastila sa o beau la ora 23 si in dimineata aceasta am fost din nou la laborator. Am baut pastila la ora 23, si m-am trezit undev in jurul orei 4 si am mancat o prajiturica, si mi-am adus aminte ca nu trebuia sa fac asta si am vomitat. Intrebararea mea era daca asta imi modifica intr-un fel analiza. Sincer imi e teama pentru k mi s-a supus ca daca a analiza iese la fel, trebuie sa fac RMN la hipofiza.
Pentru disfunctia tirodiana mi s-a prescris sa iau euthyrox 50 mg, o tableta pe zi. Sa specific am 20 de ani si 87 de kg. Multumesc din suflet!!!
2 comentarii
0
22-08-2013, ora 16:27
Dr. Stancu George
Medicina interna, Ploiesti
Dr. Stancu George
Faptul ca ati vărsat nu va influenta rezultatul analizei de dimineaţă pentru ca a fost la câteva ore de la administrare.
0
22-08-2013, ora 17:18
andreea93deea
Nu este medic/terapeut
andreea93deea
Ce bine! Mi-ati luat o piatra de pe inima! Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.