Cresterea in inaltime

07-01-2019
Paulescu2
Nu este medic/terapeut
Paulescu2
Buna ziua, ma numesc Paul si am 15 ani, am o problema cand vine vorba de inaltimea pe care o am, pot spune chiar ca sunt obsedat in unele momente de acest criteriu. Parintii mei au 1.61 mama respectiv 1.82 tata, au amandoi aproape 50 de ani, presupun ca in tineretile lor au avut 1.63 respectiv 1.84. Eu am inaltimea de 173-175.5, cam pe acolo ma invart, sunt gras, 114 kg, intrebarea mea este: Ce ar trebui sa fac ca sa mai cresc in inaltime? Genetic cate sanse as avea sa il intrec pe tata? Precizez ca in familia lui majoritatea au inaltimi cuprinse intre 175-185. Multumesc frumos.
2 comentarii
0
08-01-2019, ora 09:36
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Problema ta majoră este obezitatea !!! Aceasta merită toată atenția și este prioritate absolută !
0
09-01-2019, ora 10:33
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
In functie de inaltimea parintilor poti atinge 1, 78 -1, 80 cm, cu un plus de pana la 10 cm fata de calculul de referinta, daca vei recurge la sport, care sa exercite o stimulare a cresterii (inotul este astfel de sport util). Greutatea, de care sunt sigura ca esti constient, este intradevar o problema, fata de care trebuie sa iei masuri neintarziat. Succes !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •