Curiozitate

13-11-2018
France
Nu este medic/terapeut
France
Bună seara ! Am un bebe de 6 luni jumate cu care am trecut o etapă mai puțin plăcută în ultimele zile...un rosu in gât urmat de febră și putin scaun diareic (putin cam 2 zile) după care a erupt ceva pete rozalii la nivelul frunții, după urechiusa gatut si pe spate, cu denumirea. de roseola infantum...
Eu ca mama sunt foarte panicoasa si am vrut să mă asigur că este totul bine si am facut analize micutului printre care tgo si tgp.la rezultate au iesit transminantele 120..ma speriat un pic pediatra dar discutând am ajuns la concluzia ca nu ar putea fi hepatita b.spuneți-mi va rog ar putea fi valori putin eronate datorita faptului ca i-am administrat panadol si supozitor de paracetamol la 4 ore pentru febră și sumetrolim pentru rosu in gât?... 3 zile febra !bineinteles la recomandarea medicului
Mentionez ca la naștere în spital nu a facut vaccinu pt hep B pentru ca lipsea dar a facut la 2 luni si la 4 luni toate vaccinurile obligatorie si inclusiv rotarix...
Este protejat micuțul împotriva virusului hep B daca lipsește cel din maternitate ? Au efect rrprizele de la 2 si4 luni ? Vă mulțumesc mult pentru răspunsuri!!
Sunt tare îngrijorată...ni sa dat liv 52 si hepaid...O sa ne ajute sa revenim la normal ?
1 comentarii
0
14-11-2018, ora 09:46
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Totul seamănă a rubeolă (ggl retroauriculari ?). Vacc antihepatita B la naștere: inutil. Transaminaze marite posibil după tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: