Dexametazona pt aerosol?

23-11-2009
BiancaMarocico
Nu este medic/terapeut
BiancaMarocico
Buna ziua, va deranjez si eu cu o intrebare. Baietelul meu de 3, 4 luni in luna octombrie a facut de 2 ori laringita, acum 3 zile a inceput sa fie iarasi ragusit si deja foarte disperati am mers din nou cu el la med.de familie care a spus ca are putin rosu in gat si ne-a trimis la ORL sa vedem dc nu are polipi.Astazi am mers cu el la ORL si med. a spus sa asteptam sa-i treaca raceala pt ca nu se vede dc are polipi ca e rosu si inflamat si ne-a dat sa facem AEROSOL cu DEXAMETAZONA, ACC si ser fiziologic si pe langa siropel aerius, nurofen si pic. nasic. Intrebarea mea este ce este dexametazona si cu ce il ajuta la aerosol pt ca nu am mai folosit si sincer din prospect nu prea inteleg mare lucru. Va rog sa ma credeti ca sunt putin speriata pt ca la penultima laringita a facut aerosol cu adrenalina si nu va imaginati cum a reactionat...Precizez ca med.ne-a recomandat sa facem aerosol cu cele de mai sus timp de 6 zile de 2 ori pe zi, nu e prea mult? Va multumesc mult.
30 comentarii
0
23-11-2009, ora 22:31
skincod
Nu este medic/terapeut
skincod
buna seara, bianca, eu ca si tine fiind mama a 2 copii te inteleg perfect prin ce treci si as vrea tare mult sa te ajut chiar si cu un sfat venit de la o mama.Din experienta iti spun sa incerci pe viitor sa-ti tratezi copilul la un medic homeopat si ai sa vezi cat de bine o sa-i mearga si nu o sa mai ai probleme cu racelile niciodata.Chiar de curand nepotelul meu a avut si el laringita si a ajuns la urgente la reanimare.Iar dupa o saptamana de stat in spital si injectat cu diverse medicamente, in urma insistentelor mele l-a tratat mama lui homeopat si acum nu mai are absolut nimic.Daca vrei iti pot recomanda persoana la care a apelat ea sau mai simplu iti trimit adresa unde poti sa-ti scrii problema pe care o ai prin mesaj privat.Ca sa vezi dai clic pe numele tau si acolo iti apare mesajul meu. Sanatate multa si nu fi speriata ca se va rezolva !
0
23-11-2009, ora 22:40
skincod
Nu este medic/terapeut
skincod
rectific : dai clic pe modificati profilul dumneavostra care se afla in partea din dreapta sus a paginii.
0
24-11-2009, ora 17:12
BiancaMarocico
Nu este medic/terapeut
BiancaMarocico
Buna, multumesc pt incurajare si sa stiti ca avem deja o programare la med.homeopat...na ce sa spun eu nu prea am incredere in chestiile astea cu homeopatia dar sa vedem caci nu as mai vrea sa ajungem in situatia de ai da antibiotic de doua ori pe luna asa cum sa mai intamplat.Med.de fam. ne-a recomandat si bineinteles ca ne-a spus ca trebuie sa avem rabdare ca tratamentul (ma gandesc ca de imunitate ca altceva ce ar putea sa-i dea) da rezultate abia dupa ceva timp adica sa exprimat ca la unii copii a dat rezultate. Sunt disperata ca la inceputul lunii tocmai am terminat un tratament pt laringita si acum eram in faza aia ca nu mergeam aproape niciunde ca sa fie complet vindecat il tin mai mult in casa adica putin inainte de pranz la plimbare si cam atat.si acum am luat-o de la capat cu tratament, na bine ca nu e laringita are doar o raguseala si cica e tare rosu in gat (pai ma gandesc si eu ce o fi acolo din moment ce ne-a dat dexametazona pt aerosol, cica e un antiinflamator mai puternic asa ne-a spus med.de fam.) Deja simt ca suntem exilati de lume...dar se pare ca tot degeaba.Va multumesc pt tot si primesc orice sfat in legatura cu copilasii de 3 anisori pt a le merge mai bine, sa fie mai sanatosi.
0
04-12-2009, ora 09:23
loogigan
Nu este medic/terapeut
loogigan
pt. skincod
buna, si eu sunt o mamica disperata, am avut laringite repetate si grave ca am ajuns la spital
te rog daca poti da-mi si mie o adresa ceva de la un dr. homeopat.
-*
multumesc anticipat

(*modificat de administrator)
0
04-12-2009, ora 09:30
skincod
Nu este medic/terapeut
skincod
buna loogigan, iti voi trimite in mesaj privat, un forum pe care poti intra si vei afla foarte multe lucruri interesante despre homeopatie si multe mamici care isi impartasesc problemele pe care le au cu copii.Pentru a putea vizualiza mesajul da clik pe modificati profilul dumneavoastra care este in dreapta sus a paginii sub numele tau de logare
0
04-12-2009, ora 10:13
loogigan
Nu este medic/terapeut
loogigan
astept raspunsul pe emailul meu.
nu ma prea descurc cu chestiile care mi leai scris, nu am gasit nimic
mersi mult si astept un raspns
0
30-04-2010, ora 18:43
steastely
Nu este medic/terapeut
steastely
buna skincod am si eu nevoie de homeopat am 2 copii unul de aproape 6 ani si de la un an face laringite subglotice, astept
0
30-04-2010, ora 21:42
skincod
Nu este medic/terapeut
skincod
Ti-am trimis mesaj privat, iar ca sa-l citesti dai click pe modificati profilul dvs din caseta verde din dreapta paginii sus, acolo unde te loghezi.
0
01-05-2010, ora 09:57
steastely
Nu este medic/terapeut
steastely
multumesc skincod am sa incerc si daca reusesc am sa anunt
0
12-05-2010, ora 15:30
gabim111176
Nu este medic/terapeut
gabim111176
am si eu nevoie de datele de contact ale unui medic homeopat, de preferat din Ploiesti
0
13-05-2010, ora 18:57
skincod
Nu este medic/terapeut
skincod
Ti-am trimis mesaj privat
0
09-11-2010, ora 10:37
Sphinxkode
Nu este medic/terapeut
Sphinxkode
buna ziua.
sunt proaspat venita. ma intereseaza si pe mine un medic homeopat deoarece avem probleme cu un bb de 9 luni care face bronsiolita, un atopic, satul de Axetine (Zinat) si Gentamicina--caci asta se face in Arges la bb. acum aprox 2 luni am ajuns cu bb la urgenta la pitesti noaptea la 2 pt ca respira f greu si tusea. diagnostic-bronsiolita acuta, in conditiile in care fusese auscultat de med de fam chiar cu o zi inainte si pus pe tratam pt viroza cu 4 zile inainte. fara febra, doar cu nas infundat. cand ne-am externat dupa o sapt ni s-a spus ca nu o sa mai faca bronsiolita asa ca am stat linistiti pana acum o sapt cand se auzea Wheezing. am facut criza pt ca nu intelegeam unde am gresit asa de rau. din nou la urgenta, unde al 2-lea medic care l-a consultat a descoperit o bronsiolita medie pt care ne-a dat tratam ambul pt 3 zile cu aerosoli flixotide si injectabil Genta cu Axetine, Ventolin--care nu se mai gaseste si Aerius. aseara, bb agitat, tuseste de cateva ori si respira putin greu. simt ca ceva nu e in regula. de ce atat de repede a recidivat si unde gresesc eu. daca ma puteti ajuta cu un raspus sau cu un medic pediatru sau homeopat. va multumesc.
0
09-11-2010, ora 17:21
skincod
Nu este medic/terapeut
skincod
Buna ziua, este intr-adevar foarte periculos pentru un copil asa de mic sa-l infundati cu atatea antibiotice, si fara prea mari rezultate, pe deasupra. Incercati in Pitesti la domnul doctorul Cadar Sorin, care este un homeopat bun. Adresa o gasiti in google. V-am trimis un mesaj privat.
Sanatate multa !
0
10-11-2010, ora 08:30
Sphinxkode
Nu este medic/terapeut
Sphinxkode
Va multumesc frumos, SKINCOD, am gasit si mesajul dvs. O zi buna!
0
07-12-2010, ora 11:38
AdinaS
Nu este medic/terapeut
AdinaS
Hello! Imi doresc sa stiu si eu numele forumului in care se discuta despre homeopatie si eventual numarul doctorului homeopat. Va multumesc mult.
0
07-12-2010, ora 11:40
AdinaS
Nu este medic/terapeut
AdinaS
Inca ceva.stiti cumva daca pot face aerosoli cu acc si dexametazona daca alaptez?
0
14-12-2010, ora 00:35
Amus
Nu este medic/terapeut
Amus
Ma bucur ca gasesc aici informatii pretioase! Va rog si eu pentru medic homeopat in Ploiesti. Multumesc!
0
11-01-2011, ora 17:52
canela simona
Nu este medic/terapeut
canela simona
Buna
Desi sunt o mamica tanara am avut multe experiente cu copilul pana acum, mi-a facut bronsolita pana acum de vreo 6 ori de 4 ori am stat internati la Grigore Alexandrescu, deja pot sa spun ca cunosc foarte bine cum se trateaza boala asta si nu ma mai sperii asa usor cum o faceam la inceput
Tocmai am terminat tratamentul cu c-fort aerosol cu flixotide si dexametazona si prospan de tuse
Vreau sa va spun ca fixotide este foarte buna si pt as face efectul cat mai bine trebuie facut pe o perioada mai lunga de tinp cu ii face nimic rau copilului din contra cat despre dexametazona acelasi lucru pot spune baiatelul meu o facut dexa din a doua zi de cand sa nascut si nu i-a facut nimic rau singura chestie este ca nu e bine sa ii dai atatea medicamente si antibiotice dar daca trebuie nu ai ce sa faci de ex lui robi nu ii trece pana nu ia antibiotic
Cat despre adrenalina in aerosol va dau un sfat NU FACETI COPIILOR nu e buna am facut acum ultima oara noi indrumati de un medic de la medlife si mia facut un soc de am ajuns de urgenta la spital speriati bine in 5 minute copilul sia revenit si am intrerupt aerosolul cu adrenalina
Asa ca un sfat vreau si eu de la voi ce sa le mai facem la copii sa le fie mai bine daca stii un medic foarte bun hemeopat din bucuresti ca vreau sa ma duc cu baietelul
Acum urmam o cura cu siropuri naturiste insemnand Imunorezistant, sirop facut in casa din ridiche neagra tintura de propolis si miere ambele sunt pt caile respiratorii si tuse
0
11-01-2011, ora 21:31
Amus
Nu este medic/terapeut
Amus
Un doctor f bun homeopat in Bucuresti este dna Fagarasanu Gabriela. Din pacate dureaza cam o luna programarea.o gasiti usor dand o cautare pe net...nr.de tel, adresa clinica.tot ce trebuie. Mult succes!
0
26-10-2011, ora 14:44
petronela.s
Nu este medic/terapeut
petronela.s
Buna ziua, as dori si eu sa stiu care e numele forumului unde se vorbeste despre homeopatie. Multumesc
0
01-11-2011, ora 20:01
BLUE IYE
Nu este medic/terapeut
BLUE IYE
Buna!Sunt si eu o mamica satula de atatea medicamente ce le administrez fetitei mele.Va rog sa-mi dati si mie o adresa de email a vreunui homeopat bun din Romania, deoarece suntem in afara tarii.Va multumesc mult!
0
21-11-2011, ora 07:39
inhgeras
Nu este medic/terapeut
inhgeras
buna ziua...
dupa atatea tratamente medicamentoase, chiar sunt in cautare de noi solutii. Am aplicat cateva chestii batranesti, dar cred ca un doctor homeopat ar fi binevenit. As dori si eu dc se poate adresa site-ului. multumesc
0
26-10-2012, ora 16:01
danela22
Nu este medic/terapeut
danela22
Buna Skincod.Sunt mama a doi copii si urmez tratament homeopat de aproape 1 an dar nu stiu ce sa zic, parca nu merge asa cum m-am asteptat, si nu stiu daca sa am incredere sau nu, imi este frica sa nu risc sanatatea copiilor, adica sa merg pe mana doctorului homeopat si sa se agraveze.Baietelul de 4 ani are vegetatii adenoide inflamate, respira greu, este mai mereu infundat in nas, sforaie si dermatita atopica, iar fetita face mereu pneumonii si bronsiolite, larigite.Te rog, am inteles ca ai urmat cu copiii tai tratament homeopat si as vrea sa vorbesc cu tine despre cum a evoluat, la ce medic si dupa cat timp sa ma astept la rezultate.Te rog sa-mi dai un semn.
0
13-11-2012, ora 00:36
danielamales
Nu este medic/terapeut
danielamales
Buna Skincod,
M-ar interesa si pe mine la ce medic homeopat mergi cu copiii, daca se poate.Fetita mea are vegetatii adenoide si m-ar interesa mult un astfel de tratament, daca are reusite etc.
Multumesc anticipat!
0
04-01-2013, ora 15:32
anisia74
Nu este medic/terapeut
anisia74
Buna ziua!
As dori si eu adresa unui homeopat bun. Am copii du rinoadenoidite cronice.
Multumesc.
0
08-01-2013, ora 22:35
Antoni aly
Nu este medic/terapeut
Antoni aly
Avem 4 luni si dupa o sapt de tratament cu aerosoli si un revelion in spital astazi am apelat la dr homeopat, avem tratament pt 2 sapt, va anunt rezultatul
0
18-02-2013, ora 17:42
Luciasabina
Nu este medic/terapeut
Luciasabina
Daca stiti vreun forum despre homeopatie sau dr homeopat, va rugam sa ne spuneti si noua. Multumim
0
25-02-2013, ora 21:32
theodora04
Nu este medic/terapeut
theodora04
Vreau si eu datele de contact ale unui homeopat. Si fetiat mea, 3 ani, raceste f des.Acum am luat de la cresa un virus; am stat acasa o saptamana cu ospamox, si siropuri ptr tuse, 3 zile ne-am linistit dupa acre am luat-o de la capat.Mucozitatile sunt purulente."multumesc
0
19-01-2019, ora 09:36
luizalle
Nu este medic/terapeut
luizalle
Bună. Îmi trimiteți și mie pe email, va rog, numele forumului homeopat? Mulțumesc
0
25-06-2019, ora 05:07
OANCE
Nu este medic/terapeut
OANCE
Buna. Ma ajutati, va rog, cu numele forumului homeopat. Va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul