Dezvoltarea Fizica - problema genetica?

28-10-2009
Ionutz01
Nu este medic/terapeut
Ionutz01
Ma confrunt cu o problema, am 20 de ani, si am o teama ca nu ma dezvolt cum trebuie pentru un mascul.

Pentru varsta mea, in comparatie cu ceilalti indivizi, sunt mai putin dezvoltat, nu am parul facila destul de des/gros si e prezent doar in zona gurii(mustata si barba) si sub barbie. La fel si oasele faciale in special mandibula mi mai ingusta decat cum ar trebui sa fie a unui mascul feroce. Pe langa astea sunt si toate celelalte caracteristi ce definesc un barbat de un copil, ce ma face sa arat a 18 ani sau mai putin o riunde ma duc ma interaba "unde esti la scoala?" dar defapt sunt anul 2 la facultate.

Problema ar fi ca e posibil sa raman asa si sa nu aibe loc dezvoltarea completa? Inteleg poate fi o dezvoltare intarziata, dar problema pe care o am e de natura genetica, cred, nu stiu ce lagatura are cu hormonii. Dar mai am un frate de 36 ani si el a patit exact asta, a incetat sa se dezvolte complet, ex: mandibula incomplet dezvoltata si parul corporal festul de slab evidentiat. Asta poate fi un atu pt tineretea "vizuala" dar cred ca asta ma afecteaza si in planul intern, sa nu mi se dezvolte creierul in continuare "sa ma maturizez" chiar sunt caracterizat ca imatur. Sa mai mentzionez ca mi-e teama sa nu devin schizofrenic ca maicamea si cascat ca fratemeu.

Ah, si mai am o sora de 30 ani (nu i-ai da atat) doar ca ridurile batranetii incep sa o dea de gol :)

Ce credeti ca cauzeaza aceasta "boala" genetica? Ar fi sanse sa o evit la varsta mea?

Va rog ajutati-ma.
Multumesc.
3 comentarii
0
28-10-2009, ora 18:21
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Cea ce descrii tu se numesc caractere sexuale secundare care la tine nu se instaleaza asa cum trebuie dupa cum spui u, acest lucru poate sa fie o problema hormonala, o cantitate scazuta de testosteron (un medic endocrin te-ar putea lamuri daca este sau nu hormonal ) sau genetica (un genetician va decide ce analize trebuie sati faci).Tias recomanda sa consulti intai endocrinologul pt ca tind sa cred ca problema este de natura hormonala intrucat mutatile genetice afecteaza si IQ (cea ce nu se dovedeste la tine).

Ironia sortii e ca cea ce pe tine te complexeaza multi ar numi asta un noroc (sa imbatranesti greu ) :)

Multa sanatate!
0
29-10-2009, ora 10:39
Ionutz01
Nu este medic/terapeut
Ionutz01
Mersi pt sfaturi, asa o sa si fac.

Orice alte sugestii/opinii sunt binevenite.
Multumesc.
0
27-11-2009, ora 21:36
florinsdk
Nu este medic/terapeut
florinsdk
Buna ziua, ma confrunt cu o problema foarte ciudata si enervanta, la 19 ani nu detin par facial mai deloc, fizic sunt dezvoltat 1.88cm si 95 kg, dar ma tot ingrijoareaza problema parului facial, am tot asteptat dar degeaba, unii prieteni avand de la varste fragete (15-16 ani), ce pot face pentru cresterea parului facial?? Astept raspuns urgent, Multumesc, O zi placuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: