dintii copilului

29-12-2010
saby-sabyna
Nu este medic/terapeut
saby-sabyna
am un baietel de 6 ani si as dorii sa stiu la ce varsta schimba copilul dintii am vazut copii de varsta lui ca erau stirbi si au schimbat deja dintii iar baietelului meu nu i-a cazut inca nici unul
4 comentarii
0
04-01-2011, ora 12:19
Cristina_eu
Nu este medic/terapeut
Cristina_eu
Ca si dintii de lapte... la unii copii vin mai devreme, la altii mai tarziu. Nu cred ca e vreo problema daca la 6 ani nu s-a schimbat niciun dinte. Din cate stiu eu, ordinea schimbarii este aceeasi cu ordinea aparitiei dintilor de lapte. Ar trebui, teoretic, sa cada mai intai incisivii centrali inferiori, apoi cei centrali superiori. Am vazut ca la baietelul meu (care are aproape 6 ani), incisivii centrali inferiori par a fi usor deplasati, desi inca nu se clatina. Ai rabdare, o sa vina ei si dintii definitivi. Sanatate si un an cu bucurii!
0
22-03-2011, ora 22:40
bute marin
Nu este medic/terapeut
bute marin
am o fetita de 6 ani dizabila, si scrasneste din dinti tot timpul foarte tare, sia tocit dinti..ce pot face???
0
21-04-2011, ora 23:08
miruna teodora
Nu este medic/terapeut
miruna teodora
Buna sera. sunt Miruna Teodora si sunt de o zi logata pe acest forum.Bun gasit tuturor. Am o fetita de 1 an si 11 luni, si a aparut o problema cu dintisorii.Primii dintisori au aparut la 3 luni si jumatate si trptat au aparur si restul mai putin maselutele. La 1 an si 5 luni am facut analizele de singe si au iesit f. bune. De 3 luni, dintii din fate sus se macina si au inceput sa se rupa.De ce????Am inceput periajul dintilor, dar nustiu ce mai putem salva.Specific ca numai dintii de sus. Am tot cautat explicatii si marea majoritate au spus cs dun cauza tetinei.. Dar tetina intra in contact si cu dintisorii de jos...Astept parerile d-voastra si tot odata sfaturi Multumesc anticipat
0
28-04-2011, ora 09:42
vali nicoleta
Nu este medic/terapeut
vali nicoleta
fetita mea are 4 ani si spune ca o doare calciiul de citeva zile si refuza sa se incalte sau sa puna piciorul jos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: