distrofie gr 1 bebe 3-4 luni

16-04-2013
vivi23ro
Nu este medic/terapeut
vivi23ro
buna ziua
problemele noastre au inceput la 3luni fara o saptamina cind in urma unui control de rutina. recomandat la iesirea din maternitate s a desoperit ca fetita este in urma cu greutatea, s a nascut cu 3.120 51cm, la control avea 4800 59cm"™
-la analize s a depistat infectie urinara ecoli, vezica urinara cu reziduuri, rinichi ok
-la ecografia trasfontanelara apare aspect de hemoragie intraventriculara cu microchiste reziduale multiple pe fond de suferinta perinatala hipoxic ischemica, desi fiind a 2 sarcina am nascut o usor si repede
-distrofie gr1
-reflux gastroesofagian
-sindrom de citoliza intrainfectioasa
leucocite 8.5
hematii 3.92
hemoglobina 11.2
trombocite 382
neut 20.7
li 66.9
mo 8.7
eo 3.5
ba0.2
reticulocite 12.8
tgp 46
tgo 68
proteine 56.5
creat 20
crp 0.03
fe 17.4
ph7.40
pCo2mm35.8
pO2mm41
na 140
k 1.36
HCO3 22.1
be-2
CL 108
i am administrat
debridat
eubiotic
augmentin
espumisan
vitamina b complex
viusid
vitamina c
i am refacut analizele dupa 8 ZILE si au iesit bine la urina la fel la analizele refacute dupa 2 sapt, dupa ce am terminat tratamentul cu antibiotic a luat in greutate dar nu destul.
la 4 luni si aproape o sapt avea 5400
apoi i am introdus cerealele in lapte. doar o masura in biberon si a adaugat 300gr in o sapt, acum are 5800, intrebarea mea ar fi daca se apropie de greutatea minima pt virsta ei si de ce ar avea transaminzele marite, medicamente a luat dupa analize nu inainte.
multumesc
4 comentarii
0
16-04-2013, ora 08:42
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata. Hepatocitoliza descrisa a survenit in contextul infectiei urinare si s-a remis odata cu vindecarea acesteia. Era de ajutor si electroforeza proteinelor serice (ati mentionat doar proteinemia). Se poate discuta mult pe acest subiect, Nu ati mentional varsta exacta a sugarului pentru a calcula greutatea ideala corespunzatoare varstei, dar pare a se apropia de valoarea normala. Investigatile biologice periodice, inclusiv explorarea anemiei, sunt necesare. Toate cele bune!
0
16-04-2013, ora 11:19
vivi23ro
Nu este medic/terapeut
vivi23ro
eu am trecut tot ce era pe buletinul de analize ce i s au facut la spital, fata e nascuta in 26 noi 2012, in 26 aprilie face 5 luni, multumesc mult pt bunavointa si ajutor
0
16-04-2013, ora 12:14
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Greutatea ideala varstei ar fi 6300 g, deci se afla la limita inferioara a "idealului ponderal". Administrati formula de lapte corespunzatoare varstei si continuati diversificarea. Trecand printr-o suferinta hipoxic-ischemica perinatala (nastere precipitata?!), urmariti cu atentie dezvoltarea psiho-motorie a copilului. Perimetrul cranian trebuie evaluat la fiecare control periodic, fiind la fel de important ca si ceilalti indici somatometrici (greutate, talie)! Multa sanatate!
0
16-04-2013, ora 18:19
vivi23ro
Nu este medic/terapeut
vivi23ro
nasterea a fost normala, 39 sapt f usoara fata de prima in 20 de minute am reusit expulzia fara alte probleme, nu mi explic de unde aceste probleme la copil, la primul copil a durat f mult peste 14 ore si nu am avut probleme de acest gen poate au fost dar nu au existat recomandari pe vremea aceea de control la 1 luna si 2 luni cum se fac acum...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul