Dureri de gat copil 2 ani

28-11-2008
denis_en
Nu este medic/terapeut
denis_en
Am un baietel in varsta de 2 ani si 1 luna care se plange de dureri de gat, in special noaptea.
Acum 2 saptamani a intrat in contact cu o fetita care merge la gradinita, care era foarte racita, tusea puternic si avea multe secretii nazale.
La 24 de ore a inceput sa faca febra, 38C pe care am combatut-o cu nurofen si se plangea de dureri de picioruse.
Timp de 24 de ore am combatut aceasta febra, dupa care, singurele urmari au constat in transpiratii abundente in prima parte a somnului, dureri de gat si nas infundat. Pentru nas infundat medicul i-a dat Olinth, care nu a dat rezultate si pe care l-am schimbat ulterior cu Vibrocil.
Din pacate, in continuare respira greu, in special noaptea. Se plange si de dureri de gat, mai mult noaptea cand si tuseste. Pentru gat i-am dat Tantun Verde (puf).
Va rog sa imi indicati ce as putea face in aceasta situatie. Am uitat sa va spun ca mananca normal si nu are secretii nazale.
L-ar ajuta aerosolii? Am aparat de aerosoli, insa nu stiu cu ce substante.
Multumesc anticipat
5 comentarii
0
28-11-2008, ora 11:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa mergi cu copilul la medicul de familie pentru a-l consulta la plamani si in gat.Daca copilul ti-a facut febra 38 si peste trebuie antibiotic.Cu nurofen scade febra dar nu se distruge focarul infectios pe care-l are probabil la nivelul cailor aeriene superioare.Numai bine!
0
28-11-2008, ora 11:24
denis_en
Nu este medic/terapeut
denis_en
Am fost la medicul de familie de la primele simtome si mi-a zis ca este ceva viral, ca are putin rosu in gat. I-a ascultat plamanii, l-a verificat in urechi si totul a fost ok.
Ulterior am mai discutat la telefon si i-am spus care sunt simptomele si mi-a zis ca, atata timp cat mananca si nu face febra, sa il las in pace.
Este un medic care mai intai incearca sa il trateze cu medicamente usoare, doar in cazuri extreme (pana acum o infectie urinara) prescrie antibiotice.
De data aceasta le-a tratat cu Influcid (homeopat).
0
28-11-2008, ora 12:05
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
denis, sfatul meu este sa mergi cu copilul sa i se faca o radiografie la plamani, pt ca poate fi vb despre o pneumonie interstitiala, care poate avea urmari destul de grave!!Se trateaza cu antibiotic!!
Nu poti sta asa la nesfarsit ca poate e poate nu e!!Daca era vb de ceva usor, nu dura atat!!
Numai bine
0
04-12-2008, ora 07:16
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca persista durerea de gat, puteti sa-i recoltati un exudat faringian si o hemoleucograma si atunci stiti sigur dacaeste nevoie sau nu de trat. antibiotic.
0
28-03-2020, ora 21:49
Bandra02
Nu este medic/terapeut
Bandra02
Buna seara am si eu un băiețel de 4 ani care imi face mereu roșul in gat va rog daca m puteti ajuta cu u sfat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: