dureri de picioare

27-12-2009
the best
Nu este medic/terapeut
the best
ma dor picioarele foarte rau de doua zile nu stiu ce am deabia mai pot sa merg
3 comentarii
0
28-12-2009, ora 11:22
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Talpile, sau picioarele mai sus?
Talpile sunt sediul toxinelor. Majoritatea lor sunt de natura acida.
Un exemplu: am avut o durere maxima la incheietura bratului, a umarului, nu puteam misca defel bratul, de parca era rupt. Mi se spunea ca m-a ajuns reumatismul.
Dar eu stiam de toxinele acide - cristale de acid uric, etc - de aceea am baut apa de argila obtinuta cam din 40 g argila, cam de 2 ori /zi.
In 2 zile n-am avut nimic.
Pt. tine zic sa folosesti si Branca ursului tinc. sau caps., vasodilatator bland dar f. activ, care permite patrunderea sangelui alcalinizat (cu apa de argila) la aceste toxine acumulate prin efectul gravitatiei, la picioare.
Mai pot fi spasme dureroase, la muschii gambelor, din lipsa de magneziu, dar argila bazica rezolva, si daca consumi MagAnghinar, doza maxima, iti vor trece durerile (si alte nereguli).
MagAnghinarul contine Mg natural, si este si antispastic, si ff. bazic (ajuta la pastrarea in organism a Ca si Mg)
Deci Argila (doza de 4-5 ori mai mare), Branca urs., MagAnghinar.
Sanatate multa.
0
01-01-2010, ora 14:41
the best
Nu este medic/terapeut
the best
ma dor picioarele mai sus nu talpile ma dor foarte rau
0
01-01-2010, ora 20:39
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Cand ai carcei doare f. tare. Adica contractii musculare si ale vaselor, si atunci nu mai circula sangele, sa alimenteze cu oxigen si alti nutrienti, nervii.
Magneziul este antispasm, dar si calciul. Cred ca ai o stare mai acida a fluidelor corpului.
Sau pot fi si mici obturanti, chiar microscopici si care nici nu s-ar vedea la investigatiile imagistice.
Acesti obturanti pot fi cristale de acid uric, granule de saruri acide, care impiedica circulatia sanguina.
Micii obturanti mai pot fi si microscopici polipi, excrescente.
Uite ce sa iei, am avut si eu ceva similar:
1. ARGILA - pt. caracterul ei bazic - neutralizeaza obturantii acizi (toxinele), dizolva micile proliferatii
Sa iei doze marite - de 5-6 ori - eu am luat de 16 ori mai mult ca in prospect si numai dimineata - cam in 800 ml apa, si am baut-o cam in 1.5 ore.
2. BRANCA URSULUI (Heracleum sphondylium) - ca vasodilatator ce faciliteaza patrunderea sangelui alcalinizat pana la obturanti, pt. a-i neutraliza, respectiv a-i dizolva
3. DROJIN - antioxidant puternic, contine si Vitamine B, trofice pt. nervi - poti sa-l comanzi si pe net
4. ANTIPARAZITAR - contra microorganismelor ce produc toxine - iei de la farm. naturiste

Vei vedea ce bine te vei simti, si iti vei rezolva chiar si altele - daca mai ai.
Sanatate si incredere,
anca - iti scriu si un mesaj priv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: