EMANERA - depresie?

11-12-2013
AidaDina
Nu este medic/terapeut
AidaDina
Buna seara. Pentru unele probleme cu stomacul (dureri, gastrita, eructatii frecvente) medicul mi-a recomandat un tratament cu EMANERA 20mg timp de o luna. Fac tratamentul de 1 saptamana, durerile de stomac si toate simptomele s-au ameliorat, insa am o alta problema. Ma simt foarte obosita ziua, seara nu pot dormi si am o stare de agitatie si permanenta nemultumire. Stiu ca sunt reactii adverse normale, insa, vor trece dupa ce nu voi mai lua emanera ? Mi-este teama sa nu fac o depresie ( reactie adversa posibila de asemenea in prospect).
6 comentarii
0
11-12-2013, ora 20:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca faceti, faceti doar pe perioada in care luati medicatia.

Totul e ca lipsa de putere si insomnia sa nu fi fost de dinainte. Adica sa fi avut un inceput de depresie de dinainte de a incepe tratamentul cu Emanera.
0
11-12-2013, ora 21:01
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Nu stiu daca esti dispusa sa incerci dar pentru dureri de stomac, ulcer e foarte indicata cura de albus de ou. In fiecare dimineata inainte cu o ora de a te ridica din pat ia un albus de ou, nebatut, dupa care stai culcata pe spate. Asta timp de 3-4 saptamani. in primele 3-4 zile s-ar putea ca durerea sa se accentueze putin dar e sigur ca functioneaza. Cura se repeta in fiecare primavara si toamna, perioade in care durerile de la ulcer apar. Nu te costa mult, nu-i greu de luat si nu are efecte secundare. Tu esti cea care decide daca incerci sau nu
0
11-12-2013, ora 21:20
AidaDina
Nu este medic/terapeut
AidaDina
Va multesc frumos pt raspunsuri. Inainte de inceperea tratamentului eram ok, energica, ma incanta orice nimic. Doar de cand am inceput tratamentul sunt mai apatica si m-au speriat reactiile adverse din prospect. Sper sa imi reintru in normal dupa ce termin.
0
11-12-2013, ora 21:26
AidaDina
Nu este medic/terapeut
AidaDina
Ati incercat tratamentul cu ou? Cat timp trebuie sa stau intinsa?
0
12-12-2013, ora 00:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ AidaDina

Va reveniti.
0
23-07-2018, ora 11:09
lina_nina
Nu este medic/terapeut
lina_nina
Am luam Emanera de 40 mg si dupa 10 zile au inceput sa-mi apara dureri articulare si musculare. Reactiile adverse sunt si nu trebuie neglijate...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Tratament gastrită
  •