Epistaxis copil

19-08-2013
hipocritoss
Nu este medic/terapeut
hipocritoss
Buna ziua,
am un baietel de aproape 1 an si 10 luni, si de la varsta de 1 an ma lupt cu sangerarea nazala. A aparut dupa ce a suferit o rinofaringita urmata de otita, si de atunci sangereaza frecvent. Am fost cu el la doi ORL-isti foarte buni din Oradea, si amandoi au spus ca e epistaxis si sa stau linistita, fiecare dandu-i un tratament cu vitamina C, Calciu... vitamina A in nasuc.. Aerius.. Dar tot i-a curs. In mai am fost cu el la un pediatru foarte bun care i-a prescris calciu si tarosin (doua jumatati pe zi) timp de o luna. Totul a decurs bine, dar dupa ce am terminat tratamentul, au inceput incet incet sa revina sangerarile. Si acum... iar ii curge cam o data la doua zile... am pus-o pe seama caldurii, a altitudinii (am fost in concediu la munte), a umiditatii scazute (35 % e umiditatea la el in camera).. dar tot degeaba.
Ce sa fac cu el? Mi-e groaza si de cauterizare, si de analize... nu vreau sa traumatizez copilul.. si-asa e putin traumatizat de ultima oara cand am fost la ORl, ca nu i se mai oprea sangerarea si s-a speriat...
Va rog, ajuta-ti-ma cu un sfat!
Va multumesc!
2 comentarii
0
19-08-2013, ora 11:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce alte probleme are copilul?
digestia.. probleme stomac, intestin ?
0
19-08-2013, ora 11:23
hipocritoss
Nu este medic/terapeut
hipocritoss
nu stiu sa aiba alte probleme. Digestie normala... toate normale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce curge sânge din nas și ce e de făcut?
  •