Experienta oribila a rinoplastiei cu dr. Daniel Popescu

10-04-2022
Aania
Nu este medic/terapeut
Aania
Buna. Socata si consternata, vreau sa impartasesc experienta mea oribila cu Popescu Daniel.
Am avut rinoplastie secundara la el. Aveam (si inca am) un nas cu probleme, cu piramida nazala extrem de subtire, ce necesita cel mai probabil reconstructie, inclusiv dupa spusele lui.
La prima consultatie mi-a spus ca imi va lua cartilaj din sept, la a doua de la ureche, ca nasul meu trebuie largit sus si îngustat jos, ca trebuie sa fiu puternica ca probabil nu o sa arate bine imediat dupa operatie, etc, multe discutii in care chiar a parut ca stie ce este de facut si ca o sa imi reconstruiasca nasul, inclusiv ca o sa pot respira mai bine (dupa parerea lui, eu nu puteam respira bine pt. ca era piramida nazala prea subtire).
In fine, am avut operatia, recuperare extrem de usoara... si cand a sosit momentul indepartarii bandajului, surpriza, nasul meu arata aproape la fel ca inainte+ alte noi probleme.
Nu mi-a prelevat deloc cartilaj cum mi-a spus pt. a-l largi, nu mi l-a ingustat deloc jos (este in continuare lat aproape cat gura), nici macar nu a incercat sa rezolve ceva, efectiv l-a lasat asa.
Alte noi probleme: mi-a facut o nara mai mare si orientata in sus si una mai mica si putin picata + osul vizibil deplasat in partea de sus, langa spranceana, acolo unde probabil a incercat sa mi-l largeasca.
Plus niste crestaturi in os pe suprafata piramidei nazale. Cu nara stanga respir la fel de prost, efectiv o operatie facuta in batjocura.
Mi-am mentinut totusi calmul si doar i-am scris un email in care i-am vorbit foarte politicos, dar i-am mentionat problemele existente, sperand totusi intr-o rezolvare, o reinterventie macar.
Nu am primit raspuns. Am sunat a doua zi, tot eu politicoasa, spunand ca il deranjez la telefon pt. ca nu am primit un raspuns la email. Mi-a vorbit extrem de arogant spunand ca nici nu as fi primit vreun raspuns.
Si ca s-a uitat el la pozele facute dupa operatie si ca nasul arata foarte bine si sa nu ma mai gandesc la el si sa nu mai uit in oglinda ca sunt tanara si frumoasa, dar sa vin totusi dupa o luna sa se uite. Mentionez ca acum are controalele stabilite la o saptamana si la 4 luni de la operatie.
Am mers la o luna la control si ce am patit a fost ceva aproape ireal, ce m-a lasat in stare de soc.
M-a lasat sa ii spun din nou toate problemele, iar la final imi raspunde ironic ca nasul este si arata foarte bine. Si ca nu am de ce sa nu respir bine.
Eu din nou am incercat sa ii explic ca arata la fel ca inainte si ca nu se cunoaste nimic, ca nimeni nu si-a dat seama de vreo schimbare, iar el radea de mine, cica e bine ca am si martori.
Si daca nu imi convine, cica sa merg la colegii lui sa ma operez iar.
I-am spus ca nu mi se pare ok sa imi spuna asta pt. ca operatia este platita la el si ca imi doresc o rezolvare, cum este si firesc.
Atunci mi-a spus ca nu mai are ce sa discute cu mine si ca sa ies imediat afara.
Eu efectiv paralizasem, nu imi venea sa cred in ce hal putea sa ma trateze, cum un 'doctor' putea sa se comporte in asemenea hal cu pacientii lui, mai ales cu o femeie. Nici nu mai puteam sa vorbesc, imi venea sa plang.
Iar el ridica si mai tare tonul si se uita foarte urat la mine si repeta obsesiv ca am depasit limitele rabdarii lui si cica sa nu il fac sa isi piarda rabdarea.
In conditiile in care eu nu i-am spus un singur cuvant aiurea, tot timpul am fost foarte politicoasa, nu am vorbit urat deloc.
Dar vezi Doamne, adica cine sunt eu sa il contrazic pe el?Nu mai recunostea absolut nimic din ce spusese la consultatii si cand ii reaminteam ce mi-a spus, imi zicea ca nu este adevarat, ca nu avea cum sa imi zica ca va face aia si aia. Ingrozitor.
A inceput sa tipe la mine sa ies afara si se ridica de la birou si face pasi inainte si inapoi si misca scaunul de langa mine si isi indreapta mainile spre geanta si bratul meu, sa ma dea afara din birou, comportament de om cu probleme (incerc sa nu folosesc alti termeni care l-ar defini mai bine).
Mie nu imi venea sa cred, parca eram intr-un film horror.
Abia atunci am putut sa reactionez si sa ma ridic de pe scaun si sa plec, mai mult de frica sa nu ma bruscheze... pt. ca ale lui cuvinte si tonul folosit si apropierea de mine pareau a amenintare fizica.
Afara toata lumea se uita mirata, probabil se auzisera tipetele lui pt. ca are cabinetul chiar langa receptia clinicii.
In viata mea nu am crezut ca pot sa patesc asa ceva si ca pot fi tratata astfel, cuvintele sunt de prisos. Am iesit si plangeam pe strada, nu imi venea sa cred.
Asa ca ganditi-va de 1 milion de ori inainte sa va lasati pe mana acestui individ.
Ori ca aruncam pe fereastra peste 5000 de euro, ori operatia la el... plus comportamentul oribil de dupa, care m-a lasat cu alta trauma.
Imediat ce se vede cu banii in cont, nu il mai intereseaza nimic, de fapt singurul raspuns de la el legat de operatie l-am primit la email-ul in care i-am spus ca am transferat banii pe operatie in cont. Cu "multumesc"...
0 comentarii
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul