face febra mare si nu stiu de la ce?

02-09-2008
flory28
Nu este medic/terapeut
flory28
am un baietel de 1 an si 8 luni care in ultimele 2 luni face febra mare si se strica la burtica, dar nu stiu de la ce sa fie! el nu mananca dulciuri sau sa bea sucuri cumparate dar trebuie sa mentionez ca suntem in perioada cand ne ies caninii, sa fie din cauza lor? stie cineva daca poate face febra mai mare de 38 din cauza caninilor?
3 comentarii
0
02-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
2 luni e prea mult ca sa faca febra doar din cauza dintisorilor!!meergeti si faceti-i niste analize, o urocultura, o coproparazitologica pt ca probabil are ceva de tot face febra.si o infectie urinara netratata poate provoca febra sichiar giardia, pt ca ea se contacteaza foarte usor de oriunde.mergeti si la medicul pediatru si cereti o parere dar totodata faceti si acele analize de care v-am spus.multa sanatate
0
02-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
rectific:nu infectia urinara poate provoca giardia ;)) ma refeream la faptul ca febra si scaunele moi pot fi provocate si de giardia dar si de o infectie urinara!!sanatate
0
10-09-2008, ora 00:00
flory28
Nu este medic/terapeut
flory28
multumesc, pentru raspuns.intre timp am fost la doctor si ne-au facut analizele unde ne-a iesit ca ar avea o infectie in corp.acum facem tratament cu cefort si gentaminicina.suntem bine momentan dar asteptam sa vedem ce ne iese la analize saptamana viitoare.cand terminam tratamentul.am mai facut si acum patru luni aceste analize inclusiv urocultura si nu ne-a iesit decat aceasta infectie in corp ptr care am facut penicilina injectabila dar se pare ca nu ne-a trecut.speram sa reusim si sa nu mai fie nevoie de alt tratament.multumesc pentru sfat si multa sanatate si voua.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •