Febra ziua și febra scăzut noaptea

22-03-2019
Marian hd
Nu este medic/terapeut
Marian hd
Buna.sunt in Uk și am un băiețel de 4 ani...in cursul zilei are febra pe care o ținem sub control cu paracetamol și nurofen(de 3 ori pe zi).intre orele 1 și 6 noaptea temperatura lui scade la 35.4-35.6.de ieri am început sa ii dam azirtromicina urmând sfatul unui pediatru din România.noaptea se trezește plângând și adoarme foarte greu(o ora sau 2)inainte sa ii dam antibiotic a început sa nu mai fie atat de receptiv ca inainte și aude puțin mai greu.sunt disperat pentru ca medici din Uk sunt f superficiali.au spus ca are ceva iritație in ureche și ne-au recomandat și ei antibiotic(amoxicilina).pediatrul din România a spus sa continuam cu azirtromicina.un sfat va rog pentru ca eu sunt pe cale sa vi in România dacă tot așa continua sa îl vadă mai mulți doctori
3 comentarii
0
22-03-2019, ora 14:06
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Este hazardat să începi un tratament antibiotic la întâmplare fără a ști că febra este consecința unei infecții microbiene !!! Ce valori de temperatură are copilul ? Tratam febra de la 38, 5 = sau > controlată rectal cu condiția administrării dozei corecte de antitermic pt greutatea copilului. Ce alte semne de boală însoțesc febra ?
0
22-03-2019, ora 17:59
Marian hd
Nu este medic/terapeut
Marian hd
Am sunat la peditel de 5 ori și la alți câțiva pediatri sa văd ce este de făcut fiind tratat atat de superficial aici.a fost răcit cu febra mare din 16 Ianuarie când a și făcu convulsie...(prima și sper ultima).febra de pana la 40, 2 apoi a fost bine ceva timp după care a început din nou febra 38, 9 când am început sa ii dam antitermice.nu ii dam antitermice de la 37, 5.la fel doar după 38, 5.ma îngrijorează și temperatura atat de scăzută pe timpul nopți.temperatura o luam timpanic, axial, și mai avem un termometru de frunte.dar ne ghidam după cel axial mai mult celalalte le folosim noaptea.motivul convulsie a fost puroi in gât foarte urat
0
23-03-2019, ora 11:23
Marian hd
Nu este medic/terapeut
Marian hd
De ieri nu a mai făcut febra iar muci nu mai sunt atat de mulți...aseara sa trezit o data și a spus ca îl doare urechea dar i-am ținut mâna și a adormit la loc repede nu a mai plâns ca in nopțile trecute.sper sa mergem spre bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •