Fractura epifiza distala radius drept cu deplasare si angulare

02-03-2015
petruta iustina
Nu este medic/terapeut
petruta iustina
Pe data de 9 februarie, am cazut de pe un scaun pe bratul drept si in urma radiografiei medicul a stabilit diagnosticul de mai sus. Dupa 2 zile medicul a realizat reducerea fracturii, fara interventie chirurgicala si imobilizare gipsata pana la cot.Dupa 14 zile am mers la control, mi s-a facut radiografie
si medicul a spus ca, din pacate, din cauza 'faramarii'osului la capete, acum osul a inceput sa se sudeze, dar va fi mai scurt, ceea ce inseamna ca voi avea mai multe probleme -reducerea capacitatii de miscare, dureri care pot fi permanente si mi-a recommandat sa pastrez gipsul initial inca 31 de zile. Mentionez ca este vorba de mana dreapta, am 50 de ani si sunt invatatoare, deci am nevoie de o incheietura cat se poate de mobila. Ce se mai poate face acum, dupa 18 zile de purtat aparatul gipsat?
Astept raspuns urgent si va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
02-03-2015, ora 08:53
Dr. Tarek Nazer
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Tarek Nazer
Buna ziua
E foarte greu sa comentam fara sa vedem radiografia, insa o fractura cu deplasare instabila care are si scurtare trebuia operata si fixata cu placa si suruburi ce cu siguranta ar asigura un rezultat mai bun.
Dr Tarek Nazer
0
02-03-2015, ora 09:30
petruta iustina
Nu este medic/terapeut
petruta iustina
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.